Pryszcze na twarzy najczęściej kojarzymy z trądzikiem i okresem dojrzewania. Mogą one się jednak pojawiać przez całe życie i zawsze mają inną przyczynę. Wypryski to nie tylko problem nastolatków. Znając przyczyny powstawania tych wstydliwych zmian skórnych, można dowiedzieć się sporo o swoim organizmie i jego potrzebach. Dzięki temu leczenie krost może okazać się całkiem proste.
Jakie są przyczyny pojawiania się trądziku i jak go leczyć?
Krosty na twarzy to najpopularniejszy objaw trądziku. Ta choroba dotyka niemalże każdego nastolatka, w większości przypadków jej przebieg jest łagodny. U niektórych pryszcze są bardziej widoczne i wymaga to leczenia antybiotykami. Czasami trądzik, mimo że nazywany młodzieńczym, pojawia się również u dorosłych.
Trądzik pojawia się przy nadprodukcji sebum. Ilość wytwarzania tej tłustej powłoki zależy od wielu czynników, wśród nich są:
- aktywność hormonów androgenowych – to właśnie one regulują ilość wydzielanego sebum, a także wielkość gruczołów łojowych
- nieodpowiednia pielęgnacja cery, w tym stosowanie źle dobranych kosmetyków
- infekcje bakteryjne na powierzchni twarzy
- dieta bogata w cukry proste, ostre potrawy lub alkohol
- uwarunkowania genetyczne
Leczenie trądziku to często wieloletnia kuracja. Ważne są odpowiednia pielęgnacja cery, używanie dedykowanych kosmetyków, stosowanie preparatów miejscowych. Najczęściej są to maści lub żele, które należy stosować na zmiany trądzikowe. Wykazują działanie antybakteryjne, złuszczające i pielęgnacyjne. Kosmetyki używane do mycia twarzy powinny być przeznaczone do osób z nadprodukcją sebum. W cięższych przypadkach trądzik można leczyć tabletkami z witaminą A lub antybiotykiem.
Krosty na twarzy – dlaczego się pojawiają?
Czasami zmiany skórne nie są objawem trądziku. Mogą występować u osób zarówno z cerą tłustą, jak i suchą. Przyczyny powstawania wyprysków mogą być różne, od złych nawyków żywieniowych po groźne choroby:
- zła dieta – nadmiar tłuszczu, cukru, papierosy, alkohol
- alergie pokarmowe – czasami jedna substancja lub jeden produkt mogą powodować zmiany skórne, widoczne jako czerwone pryszcze
- niedobór witaminy A, B lub żelaza powoduje krosty w kolorze skóry
- zanieczyszczenia powietrza lub klimatyzacja
- długotrwałe i częste sytuacje stresowe
- zaburzenia pracy wątroby
- skaza białkowa – jeśli krosty pojawiają się również na plecach czy klatce piersiowej, najczęściej dotyczy to dzieci lub osób starszych
Jak leczyć krosty na twarzy?
Pojawianie się wyprysków może mieć wiele powodów, dlatego skuteczne leczenie będzie możliwe dopiero po rozpoznaniu przyczyny. Pomóc może w tym wizyta u dermatologa, wywiad z lekarzem i podstawowe badania. Dzięki temu dowiemy się, czy mamy do czynienia z wewnętrzną chorobą organizmu, czy przyczyna leży np. w złej diecie. Gdy źle się odżywiamy, warto zmienić styl życia. Wyeliminowanie szkodliwych substancji jest pierwszym krokiem do pozbycia się krost z twarzy.
Osoby zmagające się z wypryskami powinny wzbogacić swoją dietę w produkty oczyszczające organizm, wspomagające pracę wątroby i jelit. Pozwoli to usunąć toksyny i szkodliwe substancje, które mogą objawiać się zmianami skórnymi. Ważne jest również uzupełnienie diety w brakujące witaminy i mikroelementy, zwłaszcza żelazo, cynk i siarkę. Pamiętajmy o wodzie i unikajmy gazowanych napojów.
Problem wyprysków to czasami problem kosmetyczny. Nieodpowiednia pielęgnacja twarzy może sprzyjać nadmiernej produkcji sebum. Wówczas powstają pryszcze i zaskórniki. Problem ten często dotyczy osób o cerze wrażliwej lub tłustej, dlatego warto stosować kosmetyki dedykowane takiemu typowi skóry. Źle dobrany kosmetyk może powodować tyle samo szkód co niewłaściwa dieta.
Krosty, wysypka na twarzy lub zmiany trądzikowe nie należą do najprzyjemniejszych objawów. Te zmiany skórne nie powstają jednak z niczego, zawsze mają jakąś przyczynę. Poznanie tej przyczyny może pomóc w zauważeniu problemu i dopasować do niego metodę leczenia. Bez względu na podłoże wyprysków, zawsze warto dbać o zdrowy styl życia, dietę oraz odpowiednią pielęgnację cery.
Zobacz także
- Łupież tłusty – jak radzić sobie z łupieżem tłustym domowymi sposobami?
- Łuszcząca się skóra na twarzy. Co robić gdy łuszczy się skóra twarzy?
- Maseczka z jajka na włosy. Jak działa domowa maseczka na włosy?
- Najlepsze domowe i naturalne maski do włosów
- Nawilżanie włosów. Jak nawilżyć włosy, które są suche jak siano?