Blog / Krostki i podrażnienia po depilacji – jak sobie z nimi radzić?

Krostki i podrażnienia po depilacji – jak sobie z nimi radzić?

Każda kobieta marzy o gładkiej i pięknej skórze. Pomimo szerokiej dostępności wielu metod depilacji, często po usunięciu zbędnego owłosienia na skórze pojawiają się nieprzyjemne krostki oraz podrażnienia. Jak sobie z nimi radzić? Jak możemy zapobiegać podrażnieniom po goleniu?

Krostki i podrażnienia po depilacji

Krostki po depilacji – skąd się biorą?

Krostki po depilacji mogą przyjmować formę niewielkich, czerwonych wypustek. Czasami pojawiają się jako bardzo swędzące zmiany, a nawet jako punkty wypełnione ropą. Skąd się biorą? Powstają wtedy gdy dochodzi do wrastania włosków. Gdy podczas depilacji usuniemy cebulkę włoska, podczas odrastania staje się on bardziej delikatny oraz cieńszy. Nie jest wtedy w stanie przebić się przez grubą warstwę skóry i zaczyna rosnąć pod nią. W ten sposób powstaje stan zapalny. Nierzadko taka sytuacja powoduje nawet zapalenie mieszków włosowych. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które minimalizują powstawanie przykrych podrażnienia po depilacji i pozwolą cieszyć się gładką oraz lśniącą skórą.

Podrażnienia po depilacji – na co warto zwracać uwagę?

Czasami podrażnienia po depilacji pojawiają się gdy używamy tępej lub brudnej maszynki do golenia. Zużyta maszynka, zamiast ścinać włoski szarpie i podrażnia skórę. Natomiast bakterie, które rozmnażają się pod wpływem wody i wysokiej temperatury przyczyniają się do stanów zapalnych. Warto więc regularnie dezynfekować maszynkę, suszyć ją po każdym użyciu oraz regularnie wymieniać.

Jak uniknąć podrażnień po depilacji? Regularne stosowanie balsamów nawilżających pomoże nawodnić skórę oraz ograniczy ryzyko występowania bolących krostek. Warto unikać depilacji suchej skóry – pomocne mogą być specjalne pianki do golenia lub chociażby strumień ciepłej wody. Z depilacji warto zrezygnować też przed wizytą w saunie lub przed opalaniem się.

Krostki po depilacji – sprawdzone sposoby

Krostki po depilacji miejsc intymnych występują bardzo często. Okolica bikini jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Włoski w tym miejscu należy usuwać zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Przed wykonaniem depilacji obowiązkowo powinno się wykonać peeling – może być gruboziarnisty lub enzymatyczny.

Podrażnienia po depilacji nóg występują wtedy, gdy nie poświęcimy przygotowaniu skóry odpowiedniej ilości czasu. Zanim zaczniemy golić nogi warto wykonać peeling oraz nałożyć na skórę krem do golenia lub odżywkę do włosów, a następnie poczekać kilka minut. W tym czasie włoski zmiękną, a my unikniemy bolesnych podrażnień.

Jak uniknąć podrażnień po depilacji pach? Najlepiej zabrać się za depilację pach po długiej kąpieli lub gorącym prysznicu. Skóra będzie wtedy odpowiednio zmiękczona, a my z łatwością usuniemy zbędne owłosienie. Warto pamiętać, aby po każdej depilacji nałożyć na skórę delikatną oliwkę albo krem odżywczy.

Podrażnienia po depilacji, a naturalne sposoby

Oprócz kosmetyków dostępnych w drogeriach możemy zastosować na podrażnienia skóry naturalne sposoby. Zimny kompres, który przyłożymy zaraz po goleniu pomoże na podrażnienia delikatnych miejsc. Doskonałym sposobem jest też rozcieńczony z wodą ocet jabłkowy, który nakłada się na krostki po depilacji. Natomiast olejek z drzewa herbacianego wykazuje właściwości odkażające oraz sprzyja szybszemu gojeniu się zmian. Kremy z hydrokortyzonem, które zazwyczaj stosuje się na ugryzienia owadów również mogą przynieść ulgę w przypadku swędzenia i podrażnień.

Zobacz także