Zdrowe, zadbane i twarde paznokcie, to obok pięknej cery i włosów jeden z atutów każdej kobiety. Czynniki zewnętrzne, używanie silnych środków myjących i nadmierne stosowanie zmywaczy do paznokci z acetonem, powoduje ich osłabienie, a w konsekwencji łamliwość i rozdwajanie się. Można je jednak wzmocnić dostarczając organizmowi odpowiednie witaminy.
Jakie witaminy na paznokcie?
Witamina A – wykazuje działanie nawilżające na skórę wokół paznokci, a także wygładza płytkę paznokcia. Wspomaga regenerację komórek i zapobiega rogowaceniu skóry. Oprócz tego wzmaga syntezę keratyny, podstawowego budulca paznokci. Wspomaga także ich wzrost. Jej niedobór w organizmie powoduje, że paznokcie stają się kruche. Na ich powierzchni mogą pojawić się poprzeczne i podłóżne prążki.
Produkty żywnościowe bogate w witaminę A:
- czerwona papryka,
- marchewka,
- szpinak,
- brokuły,
- morele,
- dynia,
- pomidory,
- wątróbka,
- żółtka jaj,
- mleko oraz jego przetwory.
Witaminy z grupy B – stymulują paznokcie do wzrostu. Ich niedobór powoduje zniekształcenia w obrębie paznokci oraz nadmierną łamliwość, a także wolniejszy wzrost. Wypukłe paznokcie i przesuszone mogą świadczyć o niedobrze witamin z grupy B.
Ich dużą ilość znajdziemy w:
- zbożach,
- roślinach strączkowych,
- migdałach,
- orzechach włoskich,
- grzybach,
- mleku i jego przetworach,
- wątróbce,
- jajkach,
- rybach,
- małżach,
- drożdżach.
Witamina C – silnie wzmacnia płytkę paznokcia, ale działa również antybakteryjnie. Dzięki temu zapobiega ewentualnym stanom zapalnym w obrębie płytki paznokciowej. Jej dostateczna ilość w organizmie zwiększa przyswajalność żelaza – cennego pierwiastka wpływajacego pozytywnie na kondycję panzokci.
Doskonałym źródłem witaminy C są:
- cytryny, pomarańcze,
- ananas,
- czerwona porzeczka,
- jagody czarnego bzu,
- brukselka,
- kalafior,
- cebula,
- szpinak,
- kalarepa.
Witamina E – chroni organizm przed wolnymi rodnikami, które odpowiadają za przyspieszony proces starzenia się, ale również powodują schorzenia i choroby. Wzmacnia naczynka krwionośne oraz odnawia lipidy międzykomórkowe. Odżywia paznokcie, jednak jej nadmiar może powodować delikatne żółknięcie paznokci. Zapewnia lepsze mikrokrążenie pod płytką paznokcia i działa przeciwutleniająco.
Produkty bogate w witaminę E:
- oleje roślinne: olej kukurydziany olej lniany, olej sezamowy),
- margaryna,
- orzechy,
- kiełki pszenicy,
- szpinak,
- pełne ziarna zbóż,
- mleko,
- jaja,
- wątróbka,
- czosnek.
Witamina H – biotyna jest substancją, która w dużym stopniu wpływa na kondycję zarówno paznokci jak i skóry oraz włosów. Szczególnie polecana w przypadku rozdwajających się i łamliwych paznokci. Niedobór biotyny, który może być spowodowany przyjmowaniem antybiotyków, najlepiej uzupełnić suplementacją, ponieważ dawki obecne w pożywieniu mogą okazać się niewystarczające.
Produkty, w których obecna jest witamina H w dużych ilościach to:
- orzechy,
- grzyby,
- marchewka,
- szpinak,
- sery,
- sardynki,
- żółtka jaj.
Witamina PP – inaczej niacyna, ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie paznokci, skóry oraz włosów. Poprawia krążenie w skórze, nadaje ładny koloryt paznokciom.
Dobrym źródłem witaminy PP są:
- ziarna słonecznika,
- wątróbka,
- ryby morskie,
- drożdże,
- kiełki pszenicy,
- orzechy ziemne,
- awokado,
- śliwki,
- brokuły.
Jakie minerały na paznokcie?
Wapń – niewystarczająca ilość tego pierwiastka powoduje rozwarstwianie się, łamliwość i kruchość paznokci. Doskonałym źródłem wapnia są: mleko, maślanka, żółte sery,
Krzem – wzmacnia osłabione paznokcie, odżywia je i przyspiesza wzrost płytki. Żeby poprawić kondycję paznokci, warto pić napary ze skrzypu polnego, pokrzywy zwyczajnej, rdestu ptasiego i perzu właściwego. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać zamierzone efekty, zioła należy pić systematycznie przez dłuższy okres czasu.
Cynk – pomaga utrzymać paznokcie w dobrej formie. Jest on niezbędny do syntezy białek, a co za tym idzie prawidłowego wzrostu i zdrowego wyglądu paznokci. Dobrym źródłem cynku są pestki dyni, owoce morza, produkty pełnoziarniste, jaja, ryby.
L-cysteina – zwiększa przyrost oraz grubość paznokci, intensywnie je regenerując. Źródłem tego aminokwasu są pestki i nasiona, jaja, ryby oraz rośliny strączkowe.
Żelazo – pierwiastek niezbędny do utrzymania mocnych paznokci. Utwardza je, przeciwdziałając łamliwości i ich rozdwajaniu się. Żelazo znajduje się przede wszystkim w czerwonym mięsie – głównie wołowinie oraz w szpinaku, szparagach, a także zielonym groszku.
Białe plamki na paznokciach
Tego typu przebarwienia na paznokciach mogą mieć kilka przyczyn. Jedną z nich może być niedobór białka albo takich składników mineralnych, jak magnez, potas lub cynk. W większości przypadków spowodowane są jednak nieodpowiednim wykonywaniem czynności związanych z maniciurem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Zdarza się, że białe plamki na paznokciach są efektem poważnych chorób, takich jak leukonychia pozorna. Jeśli przebarwienia występują przez dłuższy okres czasu, warto udać się do specjalisty, celem stwierdzenia przyczyny ich występowania.
Aby cieszyć się zdrowymi i mocnymi paznokciami, warto dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych substancji, stosując zbilansowaną dietę. W okresach obciążenia organizmu, np. długotrwałym stresem, można posiłkować się suplementami diety.