Blog / Jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Dom to nasz azyl – liczą się w nim nie tylko piękne wnętrza, ale również to, co niewidoczne gołym okiem. Niewłaściwa wentylacji lub ogrzewanie sprawiają, że powietrze staje się zbyt suche lub zbyt wilgotne, co wpływa na nasze dobre samopoczucie i zdrowie. W tym artykule, dowiemy się jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu, jak ją mierzyć oraz jak o nią zadbać.Jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach

Wilgotność powietrza nierozerwalnie wiąże się z temperaturą – wraz z jej wzrostem wzrasta zdolność powietrza do pochłaniania wilgoci. Idealna dla naszego zdrowia temperatura powinna wynosić około 20-22 stopnie Celsjusza, a w sypialni 18 stopni Celsjusza, zaś wilgotność powietrza w granicy od 40% do 60%.

Wilgotność powietrza to procentowa zawartość pary wodnej w powietrzu. Wartości powyżej  60% sprzyjają rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii, z kolei poniżej 30% przede wszystkim wysuszają śluzówkę nos i gardła, co sprzyja częstym infekcjom.  Powinniśmy zatem zadbać o optymalną wilgotność w mieszkaniu, co pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, ale także zadba o nasze meble, podłogi, ubrania i książki.

W Polsce najwyższy poziom wilgotność przypada na lato i wynosi około 50%, jednak w czasie częstych opadów wzrasta nawet do około 85%. Z kolei zimą, kiedy ograniczamy wentylację i intensywnie ogrzewamy mieszkanie, poziom wilgotności gwałtownie spada i uzyskuje wartości na poziomie nawet 20%.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach?

Wilgotność powietrza to rzecz bardzo subiektywna i nie jesteśmy w stanie sami określić jej wartości. Poziom nawilżenia powietrza możemy jednak  skontrolować za pomocą higrometru, czyli wilgotnościomierza. Dzięki niemu nie tylko precyzyjnie zmierzymy poziom wilgotności powietrza, ale i będziemy mogli go uregulować.

Najprostszym wilgotnościomierzem jest higrometr włosowy. Posiada on bawełniany lub syntetyczny włos, który pod wpływem wilgoci zmienia swoje wymiary i wprawia w ruch wskazówkę określająca poziom wilgotności. Nieco bardziej skomplikowanym narzędziem do pomiaru wilgotności jest higrometr kondensacyjny, który oblicza jej poziom w oparciu o temperaturę i skraplanie się wody. Na rynku dostępne są również higrometry elektrolityczne i psychometry, których zasada działania jest jednak nieco bardziej złożona.

Pomiaru wilgotności w mieszkaniu powinniśmy przeprowadzać osobno dla każdego wnętrza w różnych jego częściach oraz w zależności od jego przeznaczenia i osób, które w nim przebywają.

Zbyt suche powietrze w pokoju dziecięcym sprawia, że dzieci meczy katar i sapka, a niemowlaki z powodu problemów z samodzielnym oddychaniem mogą się nawet udusić. Natomiast zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach, w których stale przebywają dzieci  sprzyjają częstym infekcjom z powodu szybszego rozwoju bakterii i  powstającej pleśni.

Z kolei kuchnia oraz łazienka to pomieszczenia, w których często panuje wysoka temperatura i związana z nią wilgotność powietrza. Prowadzi to do rozwoju grzybów, które mają bardzo niekorzystny wpływ, zwłaszcza dla najmłodszych domowników, ale i na elementy wykończenia oraz sprzęty znajdujące się w tych wnętrzach.

Istotne znaczenie ma optymalna wilgotność powietrza także w biurach, ponieważ przekłada się na wydajność pracy i zdrowie naszych pracowników. Przy niskiej wilgotności  problemem są przesuszone oczy, co osłabia wzrok  i równie sucha skóra. Natomiast wysoki poziom wilgotności powietrza sprzyja tworzeniu się grzybów, które prowadzą do częstych chorób w tym poważnych chorób płuc.

Jak zadbać o optymalną wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Jeśli nasz termometr wilgotności wskaże zbyt niską wartość oznacza to, że powietrze jest za suche i koniecznie trzeba je nawilżyć. Prostym sposobem na jego nawilżenie jest rozwieszenie mokrych ręczników na kaloryferach lub prania na suszarce. Do tergo celu służą również specjalne nawilżacze powietrza dostępne w wielu wariantach, rozmiarach i kolorach. Jednak zdecydowanie najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będą elektryczne nawilżacze powietrza z czujnikiem wilgotności. Nie tylko precyzyjnie zmierzą wilgotność powietrza, ale i uruchomią się automatycznie, gdy wartość pomiaru jest zbyt niska. Wiele modeli elektrycznych nawilżaczy powietrza posiada także dodatkową funkcje jego oczyszczania.

Z kolei gdy termometr wilgotności wskaże zbyt dużą zawartość wody w  powietrzu np. podczas gotowania, kąpieli czy suszenia prania wystarczy przewietrzyć mieszkanie lub podkręcić ogrzewanie. Jednakże sposoby te nie zawsze sprawdzą się zimą oraz latem podczas częstych deszczy. Aby zapobiec powstawaniu rakotwórczych pleśni i grzybów oraz nieprzyjemnym zapachom warto zastosować specjalne osuszacze powietrza.

Ich działanie polega na usunięciu nadmiaru wilgoci z otaczającego nas powietrza, dzięki czemu zredukujemy wydatki związane z ciągłym ogrzewaniem wilgotnych mieszkań. Dodatkowo zaś nadamy im świeży zapach i ochronimy nasze meble, podłogi i ubrania przed niszczeniem. Osuszacze powietrza są wręcz niezastąpione zarówno w kuchniach i łazienkach, gdzie zapobiegają  skraplaniu się wody na szybach, jak i w suszarniach oraz pralniach znajdujących się w naszym domu.

Jakie są skutki braku optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniach?

Duża wilgotność powietrza:

  • problemy ze złapaniem oddechu;
  • szybsze meczenie się;
  • infekcje górnych dróg oddechowych i choroby płuc;
  • spadek koncentracji i złe samopoczucie;
  • zawroty głowy;
  • problemy dermatologiczne;
  • problemy z krążeniem.

Mała wilgotność powietrza:

  • mniejsza odporność na infekcje, zwłaszcza u najmłodszych;
  • przesuszona śluzówka gardła i nosa, przesuszone oczy, sucha skóra i włosy;
  • częsty katar, problemy z głosem, sapka u dzieci.

Zobacz także