Blog / Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Lodówka oraz zamrażalnik to kuchenne sprzęty, które towarzyszą nam codziennie i spełniają ważne dla nas funkcje. Nie każdy jednak wie jak ważna jest odpowiednia temperatura w tych urządzeniach. Jeżeli unikasz marnowania jedzenia, oszczędzasz pieniądze i zależy Ci, aby Twoja rodzina nie cierpiała z powodu problemów żołądkowych, koniecznie zapoznaj się z tematem, który postanowiliśmy przedstawić w dzisiejszym artykule.
Jaka powinna być temperatura w lodówce

Ile stopni powinno być w lodówce?

No właśnie – ile? Część osób niesłusznie myśli, że im mniej stopni pokazuje termometr, tym lepiej. Niestety nie jest to prawdziwa teoria. Nie jest to aż takie proste. Przede wszystkim należy zauważyć, że głównym zadaniem lodówki nie jest zamrażanie żywności, która jest w niej zawarta, ale chłodzenie. W zawiązku z tym uważa się, że optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić pomiędzy 0 a 5 st. C. Idealnym optimum jest w tym przypadku 2 st. C. Nowoczesne lodówki często posiadają oświetlenie LED, którego zadaniem jest wydłużenie świeżości jedzenia, a wiele modeli ma dodatkowo opcję włączenia specjalnego nawiewu chłodzącego w dolnych partiach urządzenia. Myśląc o temperaturze w lodówce należy pamiętać o różnicach w liczbie st. C w poszczególnych partiach lodówki.

Jak ułożyć jedzenie w lodówce?

Oprócz kontrolowania temperatury w lodówce kluczowe jest także samo ułożenie żywności. Lodówka ma wiele półek i półeczek, które charakteryzują się określonymi parametrami – także jeżeli chodzi o temperaturę. W dolnych szufladach dobrze jest przechowywać owoce i warzywa, a także ryby oraz mięso ponieważ wilgotność często im służy. Środkowe półki będą idealne na nabiał (np. serki, mleko, twaróg), przygotowane dania czy ciasta. Najwyżej powinny znaleźć się te produkty, których cechuje daleki termin przydatności oraz takie, dla których nieco wyższa temperatura nie będzie przeszkodą – dżemy, jogurty. Podobne produkty należy umieścić na półkach zlokalizowanych na drzwiach lodówki – może się tam znaleźć ketchup, musztarda, gotowy krem do kanapek czy pasztecik.

Za niska i za wysoka temperatura w lodówce – jakie ma to skutki?

Utrzymywanie zbyt niskiej temperatury w lodówce może mieć złe skutki dla trwałości niektórych produktów spożywczych, ponieważ nie wszystkie z nich dobrze znoszą bardzo niskie temperatury. Jeżeli zależy Ci na oszczędzaniu i niemarnotrawieniu jedzenia koniecznie przeczytaj w instrukcji Twojej lodówki w jaki sposób można wyregulować w niej temperaturę. Jest to bardzo istotne, ponieważ zbyt duża liczba stopni na plusie również nie będzie korzystna. W przypadku zbyt wysokiej temperatury lodówka nie będzie pełnić swojej podstawowej funkcji – nie będzie chłodzić żywności, a to z kolei może przyczynić się w wielu przypadkach do szybszego gnicia i psucia się jedzenia. Dodatkowym skutkiem ubocznym w takiej sytuacji będzie niewątpliwie nieprzyjemny zapach. Temperatura powyżej 5 st. C w lodówce może przyczynić się również do namnażania się bakterii, które także nie są mile widziane – zwłaszcza w kontekście żywności.

Temperatura w zamrażalniku – ile stopni?

To ile stopni mamy w zamrażalniku jest istotne z punktu widzenia czasu przechowywania żywności. Z reguły im niższa temperatura tym dłużej możemy przechowywać w niej jedzenie. W zamrażalniku polecaną temperaturą do ustawienia  jest -18 st. C.. Kiedy zmniejszymy liczbę stopni w zamrażalce o 3 to okres przechowywania jedzenia zostanie zmniejszony. Zalecane jest jednak ustawienie zamrażalnika na temperaturę wspomnianych już -18 st. C, ponieważ to ona przyczynia się do skutecznego hamowania rozwoju bakterii.

Jak dbać o odpowiednią temperaturę w lodówce i zamrażalniku?

Aby zadbać o odpowiednią temperaturę w lodówce i zamrażalniku warto odpowiednio (czyli zgodnie z instrukcją dołączoną do modelu) zadbać o urządzenie. Należy unikać zbędnego otwierania drzwiczek. Jeżeli zależy nam na zadbaniu o długie użytkowanie lodówki i odpowiednią temperaturę, warto pamiętać o zasadzie, która mówi, że ciepłe jedzenie przed włożeniem do lodówki musi wystygnąć. Pośpiech nie jest tu odpowiednią wymówką. Warto także odpowiednio zabezpieczyć jedzenie przed umieszczeniem w tych urządzeniach.

Zobacz także