Świece zapachowe d wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem konsumentów. Mogą one stanowić prezent dla bliskiej osoby. Na co dzień otulają nas zapachem, koją zmysły i wprowadzają w doskonały nastrój. Niestety ceny świec zapachowych bywają wysokie. Problem ten sprawia, że często odmawiamy sobie takiego zakupu. Jak zrobić świeczkę ozdobną, która dodatkowo będzie uwalniała delikatny, kojący zapach?
Wzrost popularności świec zapachowych
Świeczki zapachowe stały się gorącym trendem już kilka lat temu. Promowanie tych niewielkich dodatków zauważyć można było na licznych stronach internetowych oraz w programach telewizyjnych. Reklamowane były przez znane osoby, które zapewniały, iż świeczki zapachowe nie tylko uwalniają niezwykle przyjemny aromat, ale mogą także stać się elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Wszystko to sprawiło, że świece stały się doskonałym pomysłem dla bliskiej osoby, ale również dla siebie, gdyż przebywanie nawet kilku minut w pomieszczeniu o przyjemny, otulającym zapachu może doskonale wpłynąć na procesy poznawcze, takie jak uwaga i pamięć, ale także pozwala na rozluźnienie organizmu, odprężenie oraz wprawienie się w doskonały nastrój.
Czy stworzenie świeczki dekoracyjnej diy jest trudne?
Nic tak nie cieszy, jak przygotowały własnoręcznie dodatek, który nie obciąży budżetu domowego. Prostym, szybkim i co najważniejsze tanim sposobem można wykonać własnoręczne świeczki diy, które będą pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, ale pozwolą także na czerpanie maksymalnej przyjemności z wdychania delikatnego, kojącego zapachu. Wymienić można zasadniczo kilka podstawowych technik, które pozwolą na stworzenie swojej indywidualnej kompozycji. Warto podkreślić, że przygotowane własnoręcznie podarunki są znacznie bardziej zapamiętywane i doceniane, niż kupowanie gotowego produktu. Odpowiadając na pytanie, czy samodzielne stworzenie świecy jest trudne? Nie! Wystarczy odrobina dobrych chęci oraz elementów, z których powstanie świeca.
Jak zrobić świeczkę DIY krok po kroku?
Jak zrobić świeczkę zapachową w szybki i prosty sposób? Do przygotowania świecy potrzebne będzie przygotowanie kilku składników, takich ja:
- Wosk,
- garnek,
- miska,
- barwnik (opcjonalnie),
- foremka (np. opakowanie po kremie lub plastikowy kubek),
- knot (sznurek lub gotowy, ekologiczny knot),
- suszarka do włosów,
- nóż,
- szpatułka do wyrównania formy,
- olejek zapachowy.
Parafinę zastąpić można niedopałkami świec, których już nie używamy. To pomysł na ekologiczne zużytkowanie starych produktów w celu wykonania jednego.
Instrukcja wykonania świeczki
- Wosk należy przełożyć do garnka oraz podgrzewać w kąpieli wodnej. W jaki sposób to zrobić? Proces ten przypomina roztapianie czekolady na polewę. Do połowy wysokości garnka wlewamy wodę. W garnku umieszczamy niewielki garnek lub miskę, a w jej wnętrzu umieszczamy wosk. Unosząca się z garnka para będzie stopniowo rozpuszczała wosk. Zamiast niego można jednak użyć także pozostałości po niezużytych świeczkach lub też wykorzystać kupioną w aptece parafinę.
- W momencie, kiedy w garnku będzie roztapiał się wosk, należy przygotować foremki. Może być to zarówno niewielki, plastikowy kieliszek, jak i jednorazowy kubek. Ważna jest tutaj giętka i cienka struktura, gdyż po zastygnięciu świecy kubek będzie trzeba przeciąć. Świeca może zostać przygotowana oczywiście w dekoracyjnym, szklanym naczyniu, w którym pozostanie już docelowo. Przed wlaniem wosku do formy, na jej dnie umieścić można ozdobne elementy, takie jak muszelki, czy posiekaną skórę z cytryny.
- Jeżeli chcemy uzyskać świecę nie tylko dekoracyjną, ale także zapachową, do gotującego się wosku należy dodać kilka kropli olejku eterycznego. Zamiast gotowych olejków, do wosku dodać można także naturalne aromaty, takie jak cynamon, czy waniliowy aromat do ciast. W przypadku, kiedy chcemy uzyskać świecę w danym kolorze, w tym momencie dodajemy także barwnik, dozując go stopniowo do uzyskania pożądanego koloru. Kiedy nie zależy nam ani na zapachu, ani walorach dekoracyjnych, punkty te pomijamy.
- W foremce umieszczamy knot. Można zakupić zarówno nowy, naturalny knot, jak i wykorzystać te ze starych świec. Kiedy umieścimy knot na dnie, wylewamy gotową masę do naszej foremki za pomocą szpatułki i wyrównujemy poziom wosku w taki sposób, aby równomiernie rozłożył się na całej formie. Po wlaniu masy świecę należy odłożyć świecę i poczekać około 12 godzin na zastygnięcie masy. Proces ten przyspieszyć może zastosowanie suszarki do włosów. Kiedy świeca zastygnie, plastikowy kubek należy przeciąć. W przypadku, kiedy jednak zdecydowaliśmy się na szklaną, ozdobną formę, punkt ten pomijamy i cieszymy się wyglądem i zapachem naszej ręcznie przygotowanej kompozycji.
Jak udekorować gotową świecę?
Gotową świeczkę można umieścić na prostych, dużych tacach lub w szklanych słoikach z dodatkiem dekoracyjnych kamieni na dnie. Świece doskonale sprawdzają się także w przypadku własnoręcznie tworzonych stroików świątecznych. Co więcej, świece umieścić można także w dekoracyjnych lampionach, które można zakupić zarówno w sieci, jak i w wielu supermarketach.