Paznokcie hybrydowe są niewątpliwą ozdobą każdej eleganckiej kobiety – mają odpowiednią długość, dopracowany kształt, intensywny, głęboki kolor oraz są trwałe. Płytkę hybrydową uzupełnia się w miarę wzrostu długości naturalnego paznokcia i nie jest to zabieg agresywny. Zupełnie inaczej jest z paznokciami, z których regularnie ściąga się hybrydę i zakłada nową – częste wystawienie płytek na działanie acetonu, ścierania lakieru czy jego zdrapywania nie jest zdrowe i źle wpływa na strukturę paznokcia. Poniżej przedstawione zostały sposoby, na jakie można zadbać o zdrowe, piękne paznokcie.
Manicure japoński
Nazwa tego zabiegu kosmetycznego wzięła się stąd, że wykonywano go już cztery wieki temu w Japonii. Japonki, szukające sposobu na wzmocnienie płytki paznokcia, nacierały dłonie różnymi substancjami bogatymi w witaminy i minerały, które odżywiały skórę i paznokcie. Obecnie, manicure japoński polega na wcieraniu w płytkę paznokcia past, zawierających przede wszystkim keratynę oraz witaminy A oraz E. Ze względu na intensywne pocieranie paznokcia szczoteczką, manicure japoński powinno przeprowadzać się na całkowicie odrośniętej płytce – zbyt częste powtarzanie tego zabiegu osłabi paznokcie, zamiast je wzmocnić. Z tego powodu polecany jest kobietom, które postanawiają zrobić sobie przerwę od lakieru hybrydowego. Ponieważ lakier hybrydowy utrzymuje się zwykle około trzech tygodni, jest to wystarczający czas upływający między jednym i drugim zabiegiem manicure japońskiego.
IBX System
Opatentowana, innowacyjna formuła IBX System pozwala na zadbanie o zniszczone paznokcie od środka. Zabieg składa się z dwóch części. Podczas pierwszego etapu na płytkę paznokcia nakładana jest substancja, która spaja górne warstwy płytki, zmniejszając łamliwość paznokcia i zapobiegając jego rozdwajaniu. Wzrost paznokcia jest całkowicie naturalny, a płytki rosną zdrowe, mocne i gładkie. Drugim etapem zabiegu jest położenie na paznokieć warstwy specjalnego lakieru, który może stanowić bazę pod manicure hybrydowy. Ta warstwa utrwalana jest pod lampą UV i działa jak powłoka ochronna, której celem jest nie dopuścić do ponownego uszkodzenia mechanicznego płytki. Zabieg IBX System należy powtarzać co dwa – trzy tygodnie, aby utrzymać paznokcie w dobrym stanie.
Olejek rycynowy
Regularne i systematyczne nakładanie olejku rycynowego na płytkę paznokcia działa wyjątkowo odżywczo i przynosi widoczne efekty. Najlepszym sposobem na wzmacnianie paznokci olejkiem rycynowym jest codzienne moczenie palców w podgrzanym (maksymalnie do trzydziestu stopni Celsjusza) olejku. Rozgrzany olejek rycynowy nie jest taki gęsty i jest łatwiej przyswajany przez skórę i paznokcie. Po takiej rycynowej kąpieli należy przede wszystkim dokładnie umyć dłonie – olejek rycynowy ma również działanie silnie przeczyszczające i nie warto dopuszczać do kontaktu olejku z produktami spożywczymi.
Zimny olejek rycynowy ma konsystencję kremu i bardzo łatwo można go wetrzeć w płytkę paznokcia. Taki zabieg warto wykonywać wieczorem, przed samym snem. Dobrym pomysłem jest wetrzeć również olejek rycynowy w skórki otaczające paznokcie – olejek ma działanie zmiękczające i odsuwanie skórek stanie się łatwiejsze. Z drugiej strony, płytka paznokcia jest wyraźnie wzmocniona, pięknie błyszczy i szybciej rośnie.
Największą zaletą olejku rycynowego, w porównaniu z innymi kuracjami na zniszczone hybrydą paznokcie, jest jego niska cena. Dostępne w aptekach buteleczki olejku rycynowego, które wystarczą na kilka tygodni stosowania, kosztują zaledwie kilka złotych. Dodatkowo, podobnie, jak pasty wykorzystywane w manicure japońskim, olejek rycynowy jest bogaty w witaminy A oraz E, a także w nasycone kwasy tłuszczone, które doskonale natłuszczają skórę i paznokcie.
Olejek herbaciany
Olejek pozyskiwany z drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia ma silne właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran i zapobiega procesom bliznowacenia. Stosowany punktowo na paznokcie (w postaci kremu lub toniku) działa odżywczo i wygładzająco, ale nie wysusza, co jest bardzo ważne podczas regeneracji paznokci po manicure hybrydowym. Należy bezwzględnie pamiętać, aby nie stosować olejku herbacianego u kobiet w ciąży.
Odpowiednia dieta
Regeneracja zniszczonych paznokci po zdjęciu lakieru hybrydowego powinna trwać około jednego miesiąca. Warto w tym czasie odpowiednio się odżywiać, aby zapewnić swoim paznokciom wystarczająco dużo składników odżywczych. Doskonale sprawdzają się nasiona, otręby, kasze, rośliny strączkowe, ryby, drób i jaja. Olej lniany i oliwa z oliwek w diecie również wpływają pozytywnie na regenerację płytki. Słabe i łamliwe paznokcie mają tendencję do kruszenia się. Należy wobec tego zadbać o bogate źródła witamin A, E oraz witamin z grupy B w swojej diecie – są nimi surowe warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste i nabiał.
Pomocne w zadbaniu o dobrą kondycję paznokci jest również ograniczenie spożywania mocnej kawy i herbaty. Wypłukują one z organizmu witaminy, które są niezbędne w celu przyswajania minerałów. Dla zdrowych paznokci szczególnie ważnymi są cynk, miedź i krzem. Cynk zapewnia prawidłowy wzrost paznokci, miedź uczestniczy w produkcji melaniny, a krzem zmniejsza łamliwość płytki. Poza nimi, wapń zapobiega kruchości i łamliwości paznokci, żelazo utwardza płytkę, a magnez w ogólnym pojęciu ma działanie wzmacniające.
Witamina A jest niezbędna w dbaniu o zdrowe, mocne paznokcie, ponieważ bierze udział w wytwarzaniu w organizmie keratyny, głównego budulca paznokci. Chroni je również przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak toksyny zawarte w powietrzu. Warto również spożywać produkty bogate w witaminę C, która przede wszystkim ułatwia wchłanianie żelaza. Dodatkowo, silne właściwości antyoksydacyjne kwasu askorbinowego chronią płytkę paznokcia przed stresem oksydacyjnym.
Dla wzrostu zdrowych i mocnych paznokci niezbędne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Wskazane jest, aby przyjmować przynajmniej półtora płynów dziennie, głównie wodę średniozmineralizowaną.