Blog / Jak zniwelować zapach czosnku z ust?

Jak zniwelować zapach czosnku z ust?

Czosnek to jeden z podstawowych składników potraw. Robimy z niego sosy i dodajemy do smaku, razem ze smażoną cebulką. Jedzenie typowo czosnkowych dań może skończyć się nieświeżym oddechem. Zwłaszcza spożywanie świeżego czosnku, doskonałego w walce z przeziębieniem, może skutkować odsuwaniem się najbliższych od naszej twarzy. Jak zniwelować zapach czosnku domowymi sposobami, a jak radzić sobie z nim w podróży?Jak zniwelować zapach czosnku z ust

Produkty spożywcze neutralizujące zapach czosnku

Najskuteczniejsze w walce z czosnkowym oddechem będą produkty, które każdy posiada w kuchni. Należą do nich:

  • świeże jabłka
  • zielona herbata
  • mleko
  • wytrawne czerwone wino
  • sok cytrynowy
  • goździki
  • natka pietruszki.

Jabłka zawierają enzym – oksydazę polifenolową, która utlenia związki siarki za pomocą łańcucha reakcji chemicznych. To właśnie siarczki i sulfidy zawarte w czosnku odpowiadają za jego ostrą, uporczywą woń. Zjedzenie jabłka wraz z porcją czosnku pozwoli skutecznie zneutralizować te związki. Podobnie działa zielona herbata i natka pietruszki, zawierające polifenole. Posiekaną natkę pietruszki można dodać bezpośrednio do potrawy, w której znajduje się czosnek – na przykład posypać nią kanapki. Inną opcją jest żucie natki pietruszki lub goździków.

Sok z cytryny zwalcza zapach czosnku dzięki kwasowemu odczynowi – poniżej 3,6 pH. Kwaśne środowisko powoduje rozkład enzymu zwanego allinazą, który wzmacnia zapach związków siarki zawartych w czosnku. Można wypić do posiłku z czosnkiem sok z cytryny wymieszany z wodą i miodem. Uważajmy jednak, by nie myć zębów w ciągu godziny od spożycia kwaśnego napoju.

Jak zneutralizować zapach czosnku mlekiem? Od dawna znana jest jego zdolność do likwidowania przykrego zapachu. Skuteczniejsze jest mleko tłuste, niż częściowo odtłuszczone. Aby zadziałało, trzeba popijać nim posiłek w trakcie jedzenia, a nie dopiero po skończeniu. Pomocne będzie także wytrawne czerwone wino, którego kieliszek można wypić w trakcie lub po posiłku.

Odświeżacz do ust w spreju lub guma do żucia

Doraźnym sposobem na zamaskowanie zapachu czosnku jest żucie gumy. Najlepiej wybrać miętową lub cytrynową, choć inne smaki także się sprawdzą. Guma do żucia działa na dwa sposoby. Po pierwsze likwiduje resztki jedzenia z powierzchni zębów, po drugie zastępuje zapach czosnku z ust przyjemniejszymi aromatami. Ten sposób sprawdzi się, gdy jesteśmy poza domem i nie mamy możliwości umycia zębów ani zjedzenia jabłek czy wypicia mleka. Warto jednak pamiętać, że umycie zębów lub żucie gumy nie sprawdzi się, gdy od zjedzenia czosnku minęło kilka godzin.

W aptekach można dostać specjalne odświeżacze do ust. Ich zadaniem jest niwelowanie nieświeżego oddechu. Zawierają mocne aromaty, które mogą poradzić sobie z zamaskowaniem czosnkowej woni. Jeśli jednak zastanawiamy się, czym zabić zapach czosnku trwale, lepiej wypróbować rozwiązania spożywcze.

Wiedząc, jak usunąć zapach czosnku z ust, możemy cieszyć się jego smakiem bez obaw o świeżość oddechu. Czosnek jest bardzo zdrowy – posiada między innymi właściwości przeciwnowotworowe i antybakteryjne. Nie rezygnujmy więc z niego, lecz stosujmy najskuteczniejsze sposoby na zniwelowanie jego zapachu.

Zobacz także