Zmarszczki zdecydowanie nikomu nie dodają uroku. Niestety prędzej czy później pojawiają się u każdego, a najszybciej tworzą się pod oczami. Wynika to z faktu, że skóra w tym miejscu jesy delikatniejsza i cieńsza, niż na innych obszarach twarzy, a do tego nie posiada gruczołów łojowych. Oprócz tego, to właśnie te okolice najczęściej ulegają marszczeniu, np. pod wpływem słońca czy emocji. Zmarszczki można jednak skutecznie wygładzić i to domowymi sposobami.
Jak powstają zmarszczki mimiczne pod oczami?
Tworzenie się zmarszczek mimicznych to naturalna konsekwencja mrużenia oczu, marszczenia czoła, poruszania brwiami oraz uśmiechania się. W ciagu jednego dnia, mięśnie twarzy kurczą i rozkurczają się nawet 15 000 razy. Efektem tego jest mniejsza elastyczność skóry oraz spadek jej jędrności, a to prosta droga do pojawienia się zmarszczek. Na tworzenie się niesetycznych linii ma wpływ także styl życia, nadużywanie używek czy spędzanie zbyt wiele czasu na słońcu lub w solarium. Tego rodzaju niedoskonałości zależą także od genetycznych uwarunkowań – u jednego pojawią się szybciej, a u drugiego później.
Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami
Aby spłycić istniejące zmarszczki i zapobiec tworzeniu się nowych, nie trzeba od razu wydawać fortuny w gabinecie medycyny estetycznej. Istnieje kilka tanich sposobów, które pozwolą wygładzić skórę w zaciszu domowym.
Olejek rycynowy
Olej rycynowy znany jest ze swoich właściwości pielęgnacyjnych przede wszystkim na włosy i rzęsy. Jednak ze względu na swój skład, wykorzystuje się go również do pielęgnacji skóry. Olejek rycynowy zawiera m. in. witaminę E, białko, kwasy omega 6 i 9. Dzięki temu działa zmiękczająco i świetnie penetruje skórę.
Jego regularne stosowanie zapobiega tworzeniu się kurzych łapek i wygładza istniejące. Dodatkowo działa delikatnie, nie podrażniając skóry wokół oczu. Olej ten bierze także udział w stymulowaniu produkcji włókien kolagenowych. Dzięki temu skóra nabiera jędrności i elastyczności.
Witamina E
Witamina E nazywana jest często witaminą młodości. Można ją zakupić w każdej aptece, w formie kapsułek. Zawartość jednej kapsułki wystarczy wycisnąć i wklepać w skórę pod oczami.
Witamina E łatwo i szybko wnika w skórę, skutecznie opóźniając procesy starzenia się. Oprócz tego neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek. Dodstkowo wzmacnia barierę ochronną skóry, co odbudowuje warstwę lipidową naskórka. To z kolei chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Witamina E to substancja, która doskonale łagodzi skutki fotostarzenia, łagodzi podrażnienia, nawilża i wspomaga procesy regeneracyjne skóry oraz wzmacnia ją.
Woda różana
Jednym ze sposobów stosowania wody różanej, jest codzienne przemywanie nią oczu. Wystarczy nasączyć wacik i przetrzeć okolice oczu. Bez problemu można ja dostać przez internet, ale także w delikatesach, sklepach ze zdrową żywnością czy aptekach. Nie należy jednak mocno pocierać skóry, gdyż można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego i rozciągnąć skórę wokół oczu. Najlepiej płatek kosmetyczny delikatnie przykładać do danego obszaru.
Innym sposobem jest przelanie wody różanej do butelki z aromizerem i spryskanie okolic oczu. Taki zabieg zapobiegnie pochłanianiu przez wacik substancji aktywnych. W ten sposób wodę różaną należy stosować codziennie rano i wieczorem, po umyciu twarzy ale przed nałożeniem kremu.
Substancje zawarte w preparacie głęboko nawilżają, ale także napinają skórę wokół oczu. Woda różana wykazuje także działanie antyoksydacyjne, rozświetla i dodaje cerze blasku.
Białko
Białko jaj wyraźnie napina skórę wokół oczu. Wynika to z faktu, że w składzie białka znajduje się wiele cennych witamin i minerałów, m. in. A, E, D, witaminy z grupy B, które działają wygładzająco i ściągająco. Wystarczy wybić jajko i oddzielić białko od żółtka, a następnie nałożyć je na okolice oczu na 15 minut. Po tym czasie delikatnie zmyć letnią wodą i nałożyć ulubiony krem. Taki zabieg najlepiej wykonywać wieczorem.
Masaż
Ćwiczenia twarzy to doskonały dodatek, dzięki któremu skóra wokół oczu nabierze blasku i jędrności. Należy jednak przeprowadzać go w sposób delikatny, aby nie rozciągnąć i uszkodzić włókien skóry. Ćwiczenia powinny być raczej relaksacyjne. Warto regularnie wykonywać jogę twarzy, przy użyciu naturalnych olejków. To przywróci skórze sprężystość i zmniejszy widoczność zmarszczek. Natomiast lepsze ukrwienie spowoduje głębsze i szybsze wchłanianie się składników aktywnych.
Domowe maseczki na zmarszczki pod oczami
Maseczka z pietruszki – działa nie tylko przeciwzmarszczkowo, ale także likwiduje obrzęki. Natkę pietruszki należy drobno pokroić, następnie dodać 2 – łyżeczki śmietany i całość dokładnie wymieszać. Powstałą miksturę należy nałożyć na zamknięte powieki, a po około 15 minutach zmyć letnią wodą.
Maseczka z ogórka doskonale likwiduje cienie pod oczami. Najlepiej sprawdzi się ogórek gruntowy. Należy wycisnąć z niego sok i zamoczyć w nim płatki kosmetyczne. Następnie nałożyć na powieki na około 20 minut.
Maseczka z ziemniaka posiada właściwości przeciwzmarszczkowe, skutecznie likwiduje opuchnięcia i sińce pod oczami. Surowego ziemniaka należy obrać i zetrzeć na tarce, na drobnych oczkach. Powstałą miazgę odcisnąć, a miąższ nałożyć na powieki. Po 20 minut zmyć chłodną wodą.
Maseczka z żelatyny świetnie liftinguje skórę pod oczami. Paski żelatyny należy przez kilka minut moczyć w wodzie, a następnie nałożyć na skórę pod oczami. Po 10 minutach zdjąć żelatynę za pomocą płatków kosmetycznych i przemyć twarz letnią wodą.
Aby cieszyć się promienną skórą bez zmarszczek, warto wypróbować domowe sposoby, które nie tylko są skuteczne, ale również bezpieczne. Należy je jednak wykonywać regularnie. Jednorazowa maseczka niewiele zdziała. Najlepiej jest także oddziaływać na skórę w sposób kompleksowy, czyli stosować zdrową, zbilansowaną dietę, zrezygnować z używek, wysypiać się i używać dobrej jakości kosmetyków. Połączenie tych wszystkich działań przyniesie zamierzone efekty i pozwoli cieszyć się piękną i gładką skórą przez długi czas.
Zobacz także
- Masaż twarzy. Jak zrobić odmładzający i przeciwzmarszczkowy masaż twarzy?
- Maseczki na trądzik. Domowe maseczki na pryszcze i wągry
- Nadmierne pocenie – co oznacza, przyczyny, jak leczyć
- Oczyszczanie twarzy – jak oczyścić twarz domowymi sposobami?
- Opuchnięta twarz? Sprawdzone sposoby na pozbycie się obrzeków twarzy