Każda kobieta chciałaby mieć gładkie i lśniące włosy, które pięknie się układają. Nie każdy jednak może się pochwalić idealnie zdrowymi, miękkimi i sprężystymi włosami. Taki efekt można szybko osiągnąć, stosując prostownicę, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Co zatem zrobić, żeby wygładzić włosy? Jakie są najlepsze sposoby i preparaty, które dają takie rezultaty? Z tego artykułu dowiesz się, jakie metody wygładzania włosów są najlepsze, jak myć włosy, żeby się nie puszyły i nie przesuszały, jakie domowe sposoby i preparaty najlepiej stosować, a także na jakie zabiegi wygładzające się zdecydować, jeśli wszystko inne zawiedzie.
Jakie metody działają na wygładzanie włosów?
Zanim zaczniesz szukać sposób na wygładzenie włosów, przyjrzyj się dokładnie ich budowie i potrzebom. Ludzkie włosy składają się ze specyficznego białka – keratyny. To substancja zbudowana z aminokwasów, które łączą się ze sobą dzięki wiązaniom peptydowym. Żeby łatwiej było Ci to sobie wyobrazić, pomyśl o swoich włosach jak o łodygach roślin. Są one zbudowane przede wszystkim z trzech warstw: rdzenia, kory i łuski. Kora włosa jest odpowiedzialna za wytrzymałość, elastyczność i fakturę. Zewnętrzna warstwa to tak zwana łuska. Na pewno spotkałaś się z tym określeniem podczas wizyty u fryzjera albo czytając etykiety na produktach pielęgnacyjnych do włosów. Łuska ma za zadanie wygładzać włosy i nadawać im połysk. To zatem łuska ma bezpośredni wpływ na to, jak wygląda nasza fryzura. Składa się ona z aż 6–10 warstw, które płynnie zachodzą na siebie. Jeśli chcesz mieć piękne, lśniące i gładkie włosy, powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, w jakiej kondycji są ich łuski, a także stosować takie metody pielęgnacyjne, które zamykają łuski włosa.
Nie daj się zwieść wiele obiecującym etykietom. Najważniejsze zadania kosmetyków wyglądających włosy to przywrócenie odpowiedniego PH, domknięcie i wygładzenie łusek włosów, a także odciążenie ich od nasady. To proste: jeśli nawilżysz włosy od środka, a potem zamkniesz ich łuski, staną się one gładkie w dotyku i wyraźnie zdrowsze. No dobrze, ale jak to zrobić?
Jak myć włosy, żeby były gładkie?
Zacznijmy od najbardziej podstawowego sposobu na pielęgnacje włosów, czyli ich umycia. Jeśli szukasz metod na wygładzenie włosów, to właśnie od ich prawidłowego mycia powinnaś rozpocząć. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, takich jak szampon wygładzający włosy czy odżywki i maski z tej lini (o nich za chwilę), ale najprostsza i zarazem skuteczna metoda pielęgnacji puszących się kosmyków, to po prostu spłukiwanie ich zimną wodą. Kiedy zaczynasz mycie włosów, używaj wody ciepłej, dzięki której łuski otworzą się, a substancje odżywcze zawarte w kosmetykach będą mogły wniknąć do głębszych warstw włosów. Następnie musisz dokładnie je wypłukać i… zastosować na koniec zimny prysznic. Nie jest to najprzyjemniejsza metoda, ale Twoje włosy Ci za to podziękują. Zimny strumień wody powoduje zamykanie się łusek włosa, przez co stają się one gładkie. Ma to też swoje dodatkowe zalety: zimna woda na koniec kąpieli działa ujędrniająco na skórę i pomaga w walce z cellulitem.
Kosmetyki wygładzające włosy
Jeśli Twoje włosy lubią się puszyć i trudno Ci nad nimi zapanować, zadbaj o ich odpowiednie odżywienie i nawilżenie. Dbasz o swoją skórę, używając kremów nawilżających i ochronnych, prawda? W ten sam sposób powinnaś traktować włosy. Systematycznie je odżywaj i nawilżaj, a staną się sprężyste, elastyczne, gładkie i lśniące. Jeśli masz rozdwojone końcówki, na którymi nie sposób zapanować, przyda Ci się odzywka wygładzająca włosy z silikonem. Pamiętaj jednak, żeby stosować ją wyłącznie na końce włosów i nigdy na skórę głowy. Silikony zawarte w takich odżywkach oblepiają bowiem włosy i w pewien sposób „sklejają” rozdwojone końce. Tak samo zachowają się jednak na skórze głowy, a to prosta droga do łupieżu. Zatem silikonowa odżywka wygładzająca włosy tylko na końce. Inne kosmetyki wygładzające włosy: maski, fluidy czy spray’e możesz zostawać mniej ostrożnie, ale wybieraj przede wszystkim te emolientowe. W ich składzie znajdziesz naturalne olejki, które idealnie się wchłaniają i pięknie pachną. Nasze włosy, tak jak całe ciało, lubią naturalne substancje i zdecydowanie lepiej je przyswajają niż te sztuczne.
Poza odżywkami wygładzającymi włosy niebagatelną rolę w pielęgnacji niesfornych kosmyków odgrywają płukanki. Płukanki stosuj na umyte i odżywione włosy. Kiedy stoisz jeszcze pod prysznicem, ale na Twoich włosach nie ma już śladu po wykorzystanych wcześniej kosmetykach, nałóż na całą ich długość płukankę. Zostaw na około półtorej minuty, a następnie spłucz zimną, ewentualnie letnią wodą. Prosta płukanka wygładzająca włosy nie wymaga nawet wyjścia do drogerii – możesz ją zrobić sama w domu. Wystarczy półtorej/dwie łyżeczki octu jabłkowego i szklanka wody. Wymieszaj ze sobą te składniki i nanieś je na umyte i odżywione włosy. Gotowe!
Domowe sposoby na wygładzanie włosów
Choć wiele z nas lubi kosmetyki i wyprawy do drogerii, to nierzadko okazuje się, że produkty, które mamy w domach są o wiele bardziej skuteczne. Płukanki wygładzające włosy z octu jabłkowego już znasz. Teraz pora na inne niepozorne, ale bardzo skuteczne składniki. To zaskakująca, ale jednym z najbardziej skutecznych sposobów na wygładzenie włosów w domu jest dodanie do ulubionej maski łyżeczki mąki ziemniaczanej, a potem spłukanie mieszaniny zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Efekt? Lśniące, miękkie i gładkie w dotyku włosy.
Innym domowym sposobem na wygładzenie włosów jest stosowanie maseczek z miodu. Zdrową i bardzo skuteczną mieszaninę przygotujesz, łącząc ze sobą łyżkę miodu i dwie łyżki oliwy z oliwek (jeśli składniki są zimne i nie chcą się połączyć, włóż miseczkę do mikrofalówki na kilkanaście sekund i zostaw do wystygnięcia). Już! To naprawdę takie proste. Gotową maseczkę nałóż na włosy i zostaw na około kwadrans. Następnie zmyj dokładnie szamponem. Włosy będą dzięki temu lśniące i nawilżone, a przez to dużo bardziej gładkie w dotyku.
Jeśli lubisz pić sok z aloesu i często masz go w lodówce, to pamiętaj, że to prawdziwy cudotwórca dla włosów. Dodawaj go do ulubionej maseczki i nakładaj na włosy – będą Ci naprawdę wdzięczne. Zacznij od niewielkich porcji (na przykład jedna łyżeczka do standardowej „porcji” maski, jaką nakładasz na włosy) i obserwuj, jak zachowuje się kosmetyk. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz zwiększać stężenia soku z aloesu. Rozejrzyj się również, czy przypadkiem aloes nie rośni na parapecie w Twoim domu. Jeśli tak, po prostu odetnij jeden listek, przetnij go wzdłuż, a uzyskany w ten sposób ekstra nakładaj na włosy. Zdziała na nich prawdziwe cuda!
Zabieg wygładzający włosy
Jeśli wszystkie sposoby zawiodą, zawsze możesz zdać się na pomoc specjalistów i skorzystać z zabiegów wygładzających włosy, jakie oferują fryzjerzy. Dużą popularnością cieszy się na przykład keratynowe wygładzanie włosów. Usługa polega na wyprostowaniu włosów w wysokiej temperaturze, dzięki czemu łuski włosa się otwierają, a następnie zastosowaniu preparatu z wysoką zawartością keratyny (czyli białka budującego włosy i paznokcie). Kosmetyk wnika głęboko w strukturę włosa i sowicie go odżywia. Dzięki temu włosy są bardzo długo proste, sprężyste, gładkie, wyraźnie odżywione i dużo zdrowsze. Taki efekt utrzymuje się około 3–5 miesięcy.