Blog / Jak wyczyścić szczotkę do włosów?

Jak wyczyścić szczotkę do włosów?

Czyszczenie szczotki do włosów do bardzo ważny, chociaż często zaniedbywany element higieny osobistej. Ze szczotki należy nie tylko usuwać wyczesane włosy, konieczna jest także jej dezynfekcja. Brak dbałości o czystość szczotki do włosów wiąże się z ryzykiem infekcji grzybowych i bakteryjnych, a także z alergiami i podrażnieniami wywoływanymi przez pozostałości kosmetyków.
Jak wyczyścić szczotkę do włosów

Dlaczego trzeba czyścić szczotki do włosów?

Szczotka do włosów to siedlisko bakterii. Wydzielina gruczołów tłuszczowo-łojowych, naturalna ochrona włosów i skóry głowy, gromadzi się także na szczotce i jest trudna do usunięcia. Łój i pozostałości złuszczonego naskórka stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, grzybów i roztoczy. Drobnoustroje te wywołują łupież i łojotokowe zapalenia skóry. Na skórze głowy powstają często drobne skaleczenia i krosty. Czesanie włosów za pomocą brudnej szczotki może doprowadzić do trudnego w leczeniu zakażenia tego rodzaju drobnych ran.

Istotne jest także usuwanie ze szczotki do włosów pozostałości kosmetyków, w tym farb i lakierów. Wiele z nich zawiera substancje drażniące. Przyczyniają się one do powstawania alergii i podrażnień skóry, a osadzając się na włosach osłabiają ich strukturę.

Usuwanie zalegających włosów

Higiena wymaga, by przynajmniej raz w tygodniu dokładnie oczyścić szczotkę do włosów. Przed umyciem szczotki należy usunąć z niej zalegające włosy (szczotka powinna być przedtem dokładnie osuszona). Nawet w przypadku gęstych szczotek łatwo to zrobić za pomocą zwykłego grzebienia. Użyć można także patyczków higienicznych i wykałaczek. Najlepiej sprawdzają się jednak stosowane w salonach fryzjerskich specjalne grabki do usuwania włosów. Na rynku akcesoriów fryzjerskich dostępne są także ułatwiające usuwanie włosów chusteczki.

Mycie i dezynfekcja szczotek do włosów

Szczotkę myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu do włosów (nie należy stosować mydła, gdyż pozostawia ono na szczotce osad). Do roztworu warto dodać bakteriobójcze olejki eteryczne, sodę oczyszczoną i ocet. W celu usunięcia osadów można wyszorować szczotkę do włosów szczoteczką do zębów. Jeśli chcemy starannie zdezynfekować szczotkę, należy umieścić ją na jakiś czas w spirytusie, a następnie dokładnie umyć. Nielakierowane szczotki wykonane z drewna po umyciu i osuszeniu można olejować.

Do dezynfekcji nie trzeba używać środków chemicznych.Unikać trzeba zwłaszcza wybielaczy i silnych detergentów. Właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze mają też środki naturalne, w tym np. olejek herbaciany. Należy jednak unikać olejku goździkowego, który może wywoływać podrażnienia skóry głowy.

Inne często stosowane naturalne środki czyszczące to ocet i soda oczyszczona. Ocet i soda nie tylko dezynfekują szczotkę, ale także usuwają gromadzące się w niej osady i przebarwienia.

Nie zaleca się mycia szczotek i grzebieni do włosów w zmywarkach, nawet jeśli wykonane są w całości z tworzyw sztucznych. W przypadku szczotek drewnianych i metalowych, a tym bardziej szczotek z naturalnym włosiem, mycie w zmywarce prowadzi do uszkodzeń przyborów.

Szczotki z włosia naturalnego

Szczotki wykonane z włosia naturalnego są korzystne dla stanu skóry głowy. Dobrze sprawdzają się też przy układaniu fryzur w przypadku osób o włosach łamliwych i delikatnych. Ich wadą jest jednak trudność w pielęgnacji – szczotki z włosia naturalnego łatwo uszkodzić. Myjemy je więc bardzo delikatnie w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu, można użyć także atomizera z dodatkiem dezynfekujących olejków eterycznych. Trwałość włosia naturalnego można przedłużyć poprzez aplikowanie odżywek do włosów, takich samych jak odżywki do włosów ludzkich. Po umyciu szczotkę z włosia naturalnego powinno się delikatnie osuszyć suszarką do włosów.

Zobacz także