Przypalenie garnka z pewnością przydarzyło się wielu osobom lubiącym gotować. Wystarczy chwila nieuwagi, aby do tego doprowadzić. Wtedy nie dość, że w kuchni unosi się okropny zapach, to jeszcze garnek wygląda w opłakanym stanie. Nic jednak straconego. Jak uratować spalony garnek? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj najpopularniejsze sposoby na doprowadzenie przypalonego garnka do prawidłowego stanu. Zapraszamy do lektury!
Czym wyczyścić przypalony garnek aluminiowy?
Największą zaletą garnków aluminiowych jest z pewnością ich stosunkowo niska cena. Niestety w trakcie obróbki cieplnej utlenia się w nich witamina C, co prowadzi do utraty przez gotowane potrawy wartości odżywczych. Mogą się one też oczywiście przypalić – jak każdy garnek. Wtedy do ich czyszczenia warto użyć soli, octu oraz kostek do zmywarki. Odradza się jednak stosowanie sody oraz proszku do prania, ze względu na możliwość uszkodzenia delikatnej powierzchni garnka.
Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany?
Garnki emaliowane należą do najbardziej lubianych przez miłośników gotowania – nic w tym dziwnego, ponieważ są one lekkie i tanie. Ponadto, gotowane w nich potrawy nie zmieniają swojego koloru ani smaku. Mają jednak dość cienkie ścianki dna, dlatego też potrawy w nich przyrządzane mają tendencję do przypalania się. Jeśli garnek taki ulegnie przypaleniu, warto wiedzieć, że należy uważać w trakcie jego czyszczenia aby nie wytrzeć emalii, bo jeżeli odpryśnie, to do potraw w trakcie gotowania będą przedostawać się szkodliwe związki chemiczne. Do usuwania spalenizny z garnków emaliowanych zaleca się używanie soli, płynu do naczyń, wody z sodą oraz kostek do zmywarki.
Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej?
Garnki ze stali nierdzewnej cechują się największą wytrzymałością w porównaniu do garnków aluminiowych oraz emaliowanych. Sprawdzają się bardzo dobrze do gotowania różnego rodzaju potraw. Ponadto, są one łatwe do utrzymania w czystości i mogą być używane na każdego rodzaju kuchence: ceramicznej, gazowej, elektrycznej i indukcyjnej. Stal szlachetna szybko się nagrzewa, a ciepło równomiernie się rozprowadza, dzięki czemu stosowanie tego typu garnków jest niezwykle energooszczędne. Jednak i one mogą się przypalić. Do ich czyszczenia sprawdzi się każda metoda, ze względu na ich wysoką odporność na uszkodzenia. Można zatem wyczyścić je z użyciem soli, octu, sody oczyszczonej, kostek do zmywarki oraz proszku do prania.
Jak wyczyścić przypalony garnek sodą?
Soda na przypalony garnek? Nic bardziej mylnego. To idealna metoda na pozbycie się silnych zabrudzeń powstałych na garnkach ze stali nierdzewnej, emaliowanych, ceramicznych oraz żeliwnych. Warto jednak wiedzieć, że nie powinno się jej stosować do usuwania spalenizny z garnka aluminiowego, ponieważ może to uszkodzić powierzchnię jego wnętrza.
Aby uratować spalony garnek używając sody, wystarczy w przypadku lekkich zabrudzeń nasypać jej niewielką ilość na dno garnka i zalać taką samą ilością wody. Następnie należy odczekać kilka godzin. Po tym czasie należy za pomocą gąbki bądź delikatnej szczoteczki umyć garnek. Jeżeli natomiast garnek został dość mocno przypalony, należy zagotować w nim wodę z sodą i próbować usunąć spaleniznę z użyciem drewnianej szpatułki bądź łyżki.
Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie przypalonego garnka z zewnątrz jest umieszczenie go w większym garnku z wodą oraz sodą, stosując 6 litrów wody na jedną paczkę wody. Po doprowadzeniu garnka do gotowania należy go trzymać na niewielkim ogniu około dwóch godzin. Po ostygnięciu należy go umyć płynem do naczyń.
Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach?
W trakcie przyrządzania powideł może zdarzyć się, że na zbyt długi czas odejdziemy od garnka i kiedy już wrócimy, na dnie garnka będzie gruba, czarna skorupa powideł. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim, zacząć działać szybko, dopóki całość nie zdążyła zaschnąć. Aby pozbyć się spalenizny, do garnka należy wlać jedną szklankę octu. Następnie doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut – w trakcie tego procesu z pewnością odczujemy nieprzyjemny zapach. Po tym należy przenieść garnek do zlewu i dodać pięć łyżek sody oczyszczonej, równomiernie rozprowadzając ją na dnie garnka. Całość zacznie się pienić oraz bulgotać. Połączenie tych dwóch substancji powoduje wytwarzanie się sporych ilości dwutlenku węgla, który wręcz unosi przypaloną warstwę, jednakże w cięższych przypadkach może być konieczne kilkukrotne powtórzenie tego procesu.