Tłuste plamy, nieprzyjemny zapach i zaschnięte resztki jedzenia. Każdy posiadacz kuchenki mikrofalowej doskonale wie, jakim problemem mogą być te wszystkie rzeczy. Zanim jednak popędzimy do sklepu, zastanówmy się – jak wyczyścić mikrofalówkę domowymi sposobami? Ocet, sok z cytryny, a może soda oczyszczona? Która z najpopularniejszych, domowych metod mycia mikrofali będzie najskuteczniejsza? Jak zapobiec powstawaniu kłopotliwych zabrudzeń?
Rozejrzyjmy się po kuchni – co pomoże w myciu mikrofali?
Jeśli chcemy usunąć uciążliwe zabrudzenia z wnętrza naszej kuchenki mikrofalowej, wcale nie ma potrzeby kupowania w sklepie specjalnych detergentów. Większość z nas, wszystko co niezbędne posiada dosłownie zawsze w swojej kuchni – są to tanie, łatwe do zdobycie przedmioty codziennego użytku.
Wszelkiej maści amatorzy domowych sposobów czyszczenia wszelkich zabrudzeń – nie tylko tych z mikrofali – zapewne doskonale wiedzą, o jakich produktach mowa. Są to:
- Ocet
- Soda oczyszczona
- Świeża cytryna lub kwasek cytrynowy
Dlaczego właśnie te produkty najlepiej sprawdzą się w roli domowych, nieszkodliwych środków czyszczących? W jaki sposób powinniśmy ich używać, aby uzyskać pożądany efekt?
Czyszczenie mikrofali przy użyciu wody z octem
Ocet jest nie tylko popularnym składnikiem kulinarnym, ale również kwasem. Jego wyjątkowe właściwości odkażające znane są już powszechnie od wielu lat. Z kolei cechy charakterystyczne dla wszystkich kwasów, pozwalają na bardzo skuteczne usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń – nawet tych zaschniętych.
Jeśli chcemy wyczyścić mikrofalówkę przy pomocy octu, przygotujmy naczynie, które możemy bez obaw nastawić w kuchence. Nalejmy do niego wody i rozróbmy z 1/3 szklanki octu. Następnie naczynie wstawmy do mikrofalówki, nastawny na najwyższą temperaturę na czas 3-5 minut. Następnie, przy użyciu rękawicy kuchennej wyjmijmy naczynie, ostrożnie zanurzając w nim szmatkę zacznijmy przecierać wnętrze urządzenia.
Para wodna, powstała wskutek parowania roztworu w naczyniu, skropli się na wszystkich, wewnętrznych powierzchniach mikrofali, zmiękczając wszelkie zaschnięte zabrudzenia. Dzięki temu usunięcie ich stanie się banalnie proste. Co więcej – czyszczenie mikrofalówki octem sprawia, że staje się ona całkowicie sterylna. Jedynym minusem tego rozwiązania jest niezbyt przyjemny, intensywny zapach, który będziemy musieli wywietrzyć.
Jak wyczyścić mikrofalę z użyciem cytryny?
Kwasek cytrynowy jest niezwykle silnym, naturalnym środkiem chemicznym, który pozwala usuwać wszelkiego rodzaju zabrudzenia z przedmiotów i urządzeń codziennego użytku. Podobnie jest w przypadku mikrofalówki – cała procedura przebiega bardzo podobnie, co w przypadku roztworu octu i wody. Efekt jest jednak o tyle lepszy, że zapach, który rozniesie się po kuchni, będzie orzeźwiający i przyjemny dla domowników.
Chcąc pozbyć się kłopotliwych zabrudzeń z wnętrza mikrofali, potrzebne będzie nam naczynie odporne na promieniowanie mikrofali, odrobina wody oraz kwasek cytrynowy. Jeśli w swoim domu nie posiadamy gotowego kwasku w butelce – możemy pokroić cytrynę w plastry lub wycisnąć z niej sok do naczynia. Je z kolei, nastawiamy na około 4 minuty w najwyższej temperaturze, aby doprowadzić roztwór do wrzenia. Po wyjęciu przy pomocy rękawicy kuchennej, zamoczmy w roztworze szmatkę i dokładnie przetrzyjmy wnętrze kuchenki. Uważajmy, aby się nie poparzyć! Najlepiej użyć rękawicy kuchennej.
Czyszczenie mikrofali sodą – jak najlepiej to zrobić?
Soda oczyszczona jest znana przede wszystkim ze swoich zdolności do czyszczenia biżuterii, kiedy połączy się ją z octem. W tym przypadku jednak będziemy potrzebowali jedynie samej sody – jej i gąbki lub szklanki. Samo czyszczenie mikrofalówki sodą możemy wykonać na dwa sposoby.
Pierwszy z nich jest analogiczny do dwóch poprzednich metod – chodzi o doprowadzenie do wrzenia wewnątrz mikrofali roztworu wody i sody. Wskutek tego para sprawi, że zabrudzenia staną się łatwiejsze do usunięcia. Następnie przy pomocy gąbki usuwamy plamy i kawałki zaschniętego jedzenia.
Drugi sposób polega na wysypaniu trzech lub czterech łyżeczek sody na wilgotną gąbkę i wyszorowaniu brudnej powierzchni. Najlepiej sprawdza się to w przypadku punktowych zabrudzeń – jak na przykład pojedyncze plamy tłuszczu czy miejscowe zabarwienia od sosów. Jeśli chcemy wyczyścić całe wnętrze mikrofalówki, lepiej wykorzystać pierwszy sposób.
Kiedy w domu pustki, wystarczy Ci ręcznik papierowy
Ocet, cytryna i soda oczyszczona to bardzo powszechne produkty i bez problemu znajdziemy je w większości kuchni. Mimo tego, nie zawsze jednak musi tak być. W takim przypadku wystarczy, że w naszym domu znajdzie się kilka ręczników papierowych lub paczka chusteczek – w sytuacjach kryzysowych możemy do czyszczenia wykorzystać nawet papier toaletowy.
Ręcznik należy zwinąć w kulkę, której wielkość powinna być zbliżona do piłeczki golfowej. Papier nasączmy dokładnie wodą i połóżmy go na talerzu mikrofali. Nastawmy na kilka minut w najwyższej temperaturze. Kiedy czas dobiegnie końca, użyjmy tego samego ręcznika papierowego do wytarcia wnętrza mikrofali. Ten sposób nie sprawdzi się przy najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeniach – powinien jednak wystarczyć, jeśli zależy nam tylko na odświeżeniu wyglądu naszej kuchenki.
Zamiast usuwać trudne zabrudzenia, nie dopuść do ich powstania
Najlepszą metodą, która pozwala niezwykle skutecznie radzić sobie z zabrudzeniami we wnętrzu mikrofalówki, jest zapobieganie im. Choć niewiele osób to robi, przetarcie wilgotną szmatką wnętrza mikrofali po każdym użyciu, naprawdę pomaga w długotrwałym utrzymaniu czystości urządzenia.
Jedzenie po wyjęciu z mikrofalówki zazwyczaj i tak jest gorące, a my musimy poczekać, aż jego temperatura się obniży. Zamiast marnować czas na czekanie – chwyćmy za znajdującą się w kuchni szmatkę, zwilżmy ją wodą i przetrzyjmy wnętrze mikrofalówki. Dzięki temu zabrudzenia nie zdążą nawet zaschnąć, a my nie będziemy musieli wykorzystywać żadnego z wyżej wymienionych sposobów – poświęcając trzydzieści sekund dziennie, zaoszczędzimy sobie kłopotów.