Blog / Jak wyczyścić buty zamszowe?

Jak wyczyścić buty zamszowe?

Buty zamszowe są bardzo modne, cieszą się niesłabnącą popularnością. Noszą je zarówno panie, jak i panowie, dzieci oraz osoby starsze. Zamsz to rodzaj skóry, na której widać wyraźne włoski, ich położenie zmienia się po przejechaniu palcem lub innym przedmiotem. Do skór o podobnych właściwościach zaliczamy welur i nubuk. Tego rodzaju skóry, mimo że bardzo ładne, są dość trudne w pielęgnacji. Z zamszu produkuje się buty różnego typu, sportowe, sandałki, kozaki i botki. Dużą popularnością cieszą się eleganckie buty zamszowe męskie oraz damskie buty zamszowe za kolano i buty zamszowe za kostkę. Jak wyczyścić buty zamszowe, aby wyglądały jak nowe?Jak wyczyścić buty zamszowe

Jak czyścić zamszowe buty?

Buty zamszowe są dużo trudniejsze w czyszczeniu niż buty z gładkiej skóry. Wymagają odpowiednich preparatów i specjalnej szczoteczki. Najlepszym sposobem na czyszczenie butów z zamszu jest metoda na sucho. Aby zamszowe buty damskie lub męskie wyglądały na odświeżone należy:

  • Za pomocą specjalnej szczotki do zamszu należy pozbyć się zabrudzeń, takich jak kurz czy błoto. Szczotka powinna mieć miękkie włosie, tak aby nie uszkodziła struktury skóry.
  • Gdy buty pozbawione są widocznych zanieczyszczeń, warto je zaimpregnować. Impregnacja butów zamszowych sprawi, że będą bardziej odporne na uszkodzenia, środek przedłuży ich żywotność. Do impregnacji przyda się preparat, najlepiej w spray, który można kupić w sklepie obuwniczym. Buty należy spryskiwać z odległości 20-30 cm, dzięki temu środek nie zmoczy obuwia. Preparat musi pozostać na butach do wyschnięcia, nie trzeba go wycierać.
  • Ważne jest, aby zabrudzania usuwać szybko, niezwłocznie po przyjściu do domu. Dzięki temu brud nie zdąży wniknąć w głąb skóry.

Specjalną szczotkę do zamszu może z powodzeniem zastąpić miękka szczoteczka do mycia zębów. Czyszczenie butów z zamszu na mokro nie jest wskazane. Nie ma dobrej metody, która mówi jak prać zamszowe buty. Zamszowe buty bardzo źle reagują na kontakt z wodą. Do ich delikatnego mycia i czyszczenia należy używać łagodnych środków, które nie zawierają silnych substancji chemicznych. Mogą one spowodować odbarwienia i plamy na skórze. Butów nie należy również suszyć na słońcu, ponieważ mogą również powstać plamy.

Czyszczenie butów zamszowych za pomocą gumki

Zwykła gumka do ścierania jest niezastąpiona do czyszczenia butów z zamszu. Schemat czyszczenia jest bardzo prosty, należy:

  • Buty muszą być idealnie suche.
  • Gumka do czyszczenia butów powinna być biała i czysta.
  • Gumką należy pocierać plamę, aż do momentu, aż zabrudzenie będzie niewidoczne.
  • Pozostałości gumki należy usnąć z obuwia.

Inne sposoby na czyszczenie butów zamszowych

Tłuste plamy z butów z zamszu można usunąć nawilżanymi chusteczkami dla niemowląt. Buty muszą być suche. Plamę należy przecierać chusteczką do momentu, aż będzie niewidoczna. Potem buty należy odstawić do przewiewnego pomieszczenia, aby mogły wyschnąć. Do czyszczenia butów zamszowych z zacieków z soli idealnie nadaje się soda oczyszczona. Zamiast chusteczek można użyć szmatki nasączonej wodą z octem. Jeżeli buty z zamszu są mokre, można przyśpieszyć proces schnięcia, posypując je talkiem. Dosyć zaskakującą metodą czyszczenia butów z zamszu jest użycie kawałka chleba. Suche buty należy pocierać miękką częścią chleba. Spowoduje to wydostawania się brudu z włosków. Buty odzyskają świeży wygląd.

Renowacja butów z zamszu

Buty z zamszu można co jakiś czas poddać renowacji. Pozwala ona odnowić buty, sprawi, że będą wyglądały niemal jak nowe. Do renowacji potrzebna będzie szczoteczka z metalowymi drucikami, która podniesie włoski oraz specjalny renowator, który odświeży kolor. Można wybrać renowator bezbarwny lub dopasowany kolorem do butów. Regularnie wykonywany zabieg pozwoli cieszyć się zamszowymi butami przez kilka sezonów. Można również przeprowadzić farbowanie butów zamszowych. W sklepach są farby do skóry zamszowej, które pozwolą całkowicie zmienić kolor butów.  Buty początkowo mogą być niewygodne, ale są sposoby jak rozbić buty zamszowe lub rozciągnąć buty zamszowe w palcach. Można to zrobić w domu, za pomocą płynu do rozciągania skóry lub skorzystać pomocy szewca.

Czyszczenie zamszowych butów wymaga nieco pracy, ale trzeba przeprowadzać je regularnie. Buty zamszowe są bardzo ładne, mają swój urok, warto więc o nie odpowiednio dbać.

Zobacz także