Białe buty to jeden z najbardziej stylowych elementów naszej garderoby. Jest tak przynajmniej do momentu, w którym pozostaną one czyste. Niestety wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nietrudno o to, aby na naszych trampkach pojawiły się nieestetyczne zabrudzenia, który popsują cały szyk. Jeżeli chcemy zachować swoje białe obuwie w dobrej kondycji, musimy liczyć się z ich regularnym czyszczeniem. Pamiętaj o tym, że ręczne czyszczenie butów pozwoli nam pozbyć się plam w sposób, który nie zniszczy obuwia. Zapoznaj się z poniższymi metodami, aby dowiedzieć się, jak czyścić białe trampki w prosty sposób.
Szorowanie butów mydłem i wodą.
Pierwsza metoda przewiduje użycie obiektów, które każdy z nas ma w swoich domowych przyborach. Wymieszaj mydło w niewielkim naczynia, dodając do niego 240 ml wody. Każde mydło w płynie sprawdzi się pozytywnie w przypadku czyszczenia białych butów. Użyj jednej łyżeczki mydła, która będzie zawierała około 5 ml. Woda powinna być płynna i klarowna po wymieszaniu z mydłem. Roztwór najlepiej zamieszać szczoteczką do zębów, która posłuży nam później do nałożenia wody na obuwie.
Jeżeli nie mamy w domu mydła w płynie, możemy w ten sam sposób skorzystać z dobroczynnych właściwości białego octu, dodając do wody pół szklanki (120 ml).
Następnym krokiem będzie wyczyszczenie podeszwy i elementów gumowych za pośrednictwem chłonnej gąbki. Zanurz ją najpierw w przygotowanej wodzie z mydłem i dokładnie wykręć, aby pozbyć się zbyt dużej ilości wody. Przecieraj krótkimi, kolistymi ruchami, w przód, wzdłuż i w tył części butów. Przecieraj wymienione powyżej elementy do momentu, w których pozbędziesz się zacienionych obszarów i plam na swoim obuwiu.
Po uporaniu się z podeszwą i innymi gumowymi elementami zajmij się pozostałymi elementami butów. Wyszoruj dokładnie plamy za pomocą szczoteczki o sztywnym włosiu. Zanurz główkę szczoteczki w wodzie z mydłem. Pracuj włosiem szczoteczki, wykonując krótkie, dynamiczne ruchy wzdłuż powierzchni białego obuwia. Delikatnie dociskaj tkaninę od środka butów, aby pomóc sobie w szorowaniu ich powierzchni przy pomocy szczoteczki.
Jeżeli twoje białe sznurowadła są poplamione, wyjmij je z butów i osobno wyszoruj szczoteczką do zębów.
Po dokładnym wyszorowaniu całej powierzchni naszych białych butów powinniśmy zadbać o to, aby nie poddawać je przez zbyt długi czas działaniu wilgoci. Pozbądźmy się nadmiaru wody przy pomocy ręcznika papierowego lub ściereczki, która dobrze wchłania wodę. Dokładnymi ruchami usuń wodę i resztki mydła z butów. Staraj się nie wcierać mydła z wodą bezpośrednio w tkaninę, ponieważ możesz w ten sposób ponownie zabrudzić trampki. Nie staraj się też całkowicie wysuszyć butów na etapie przecierania ich ściereczką. Po prostu zdejmij delikatnie nadmiar roztworu, którym je umyłeś.
Ostatnim krokiem będzie wysuszenie wyczyszczonych przez nas butów. Po początkowym przetarciu ręcznikami lub ścierką należy umieścić je w dobrze wentylowanym miejscu i pozwolić wyschnąć. Powinniśmy zostawić buty na co najmniej 3 godziny, zanim postanowimy ponownie je nałożyć. Najlepiej, jeżeli wyczyścimy swoje obuwie w nocy lub wieczorem, gdy nie będzie rychłej potrzeby, aby gdzieś w nich wyjść.
Czyszczenie obuwia za pomocą wybielacza
W przypadku silnych zabrudzeń na białej powierzchni butów, czyszczenie za pomocą mydła może okazać się niewystarczające. Można sięgnąć wówczas po silniejszy produkt w postaci wybielacza. Rozcieńcz jedną część wybielacza w pięciu częściach wody, czyli Na każde 100 ml wody daj nie więcej niż 20 ml środka wybielającego. Podczas korzystania z tej metody pracuj w pomieszczeniu o dobrej cyrkulacji powietrza. Staraj się wymieszać wybielacz w niewielkim pojemniku. Pamiętaj o tym, aby przed rozpoczęciem pracy dodać do wody odpowiednią ilość wybielacza. Wykorzystanie zbyt dużej ilości mogłoby spowodować, że wyczyszczone nim plamy na białych butach, nabiorą nieestetycznego, żółtawego odcienia.
Z uwagi na to, że wybielacz działa drażniąco zarówno na skórę, jak i oczy, warto wyposażyć się w rękawiczki, które pozwolą nam się zabezpieczyć przed ewentualnymi obrażeniami.
Po wykonaniu roztworu skorzystajmy ze szczoteczki do mycia zębów, którą zamoczymy w wodzie z wybielaczem. Po dokładnym nasączeniu szczoteczki należy zacząć czyszczenie, wykonując koliste ruchy wokół poplamionych powierzchni białego obuwia. Gdy zaczniemy koncentrować się na plamach, powinniśmy uważać na to, aby nie dociskać szczoteczki do materiału. Wybielacz bardzo łatwo może uszkodzić tkaninę. W przypadku metody z wybielaczem nawet głębokie zabrudzenia powinny ustąpić po kilkuminutowym szczotkowaniu.
Zanim przejdziesz na twardsze obszary obuwia, takie jak na przykład podeszwy, dokładnie wyczyść elementy z materiału. Po zakończeniu szczotkowania namocz ściereczkę z mikrofibry w letniej wodzie i oczyść nią powierzchnię wyszczotkowanych wybielaczem butów. Delikatnie dociskaj ręcznik do butów, aby pozbyć się resztek wybielacza.
Możesz wyjąć wkładki z butów i spłukać je pod kranem, aby upewnić się, że dokładnie usuniesz resztki wybielacza.
Na sam koniec umieść buty w przewiewnym miejscu i pozwól im schnąć przez kilka godzin.