Blog / Jak wyczyścić białe buty?

Jak wyczyścić białe buty?

Białe obuwie robi wrażenie. Pasuje na wiele okazji: ślub, wesele, komunia. Często zakładamy je na co dzień w sezonie letnim, jest idealnym uzupełnieniem letnich, czy sportowych kreacji. Jednak jego uroda tkwi w śnieżnobiałym kolorze, kiedy się zmienia, żółknie traci swój urok i w zasadzie nie nadaje się już do noszenia. Jak wyczyścić białe buty? Na szczęście są na to sposoby!Jak wyczyścić białe buty

Jak wyczyścić białe buty?

Jeżeli mowa o butach wykonanych z materiału tekstylnego np. trampkach, sprawa jest najprostsza. Takie buty nie częściej nadają się do prania w pralce. Nowoczesne pralki posiadają najczęściej specjalny program do prania obuwia. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w specjalne siatki, które służą ochronie obuwia podczas prania- kosztują kilka złotych i są wielorazowego użytku. Warto pamiętać, że czyszczenie białych butów zawsze zaczynamy od rozsznurowania butów- jeżeli są w ten sposób wkładane.

Czym wyczyścić białe buty?

Poważny problem jak czyścić białe buty dotyczy obuwia wykonanego z innego materiału niż tekstylne. Prawdziwym problemem jest to, jak wyczyścić białe skórzane buty. Na rynku jest dostępnych wiele gotowych preparatów do tego celu, jednak równie dobrze sprawdzają się  domowe sposoby, a są zdecydowanie tańsze.

Białe buty czyszczenie

Do domowych sposób, które pozwolą nam wyczyścić białe buty możemy użyć:

  • sody oczyszczonej
  • soku z cytryny
  • proszku do prania
  • pasty do zębów.

Tych kilka środków, które większość z nas ma na co dzień w domu, może pomóc nam w utrzymaniu naszych białych butów w idealnym stanie.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona, jest środkiem, który powinniśmy zawsze mieć pod ręką. Posiada bardzo wiele zastosowań, przyda nam się przy gotowaniu, pieczeniu, sprzątaniu, praniu, ten naprawdę niedrogi środek jest niezastąpiony. Roztwór z sody oczyszczonej może nam znacznie ułatwić czyszczenie obuwia. 2-3 łyżeczki sody rozpuszczamy w szklance ciepłej wody. W roztworze moczymy ściereczkę i przy jej pomocy czyścimy obuwie. Pamiętajmy, żeby do białych butów używać jasnych ściereczek, ponieważ te z kolorowymi nadrukami pod wpływem preparatów, które używamy do czyszczenia mogą zafarbować nasze buty.

Sok z cytryny

Sok z cytryny także bardzo dobrze sprawdza się w przypadku czyszczenia białych butów. W jego przypadku, podobniej jak z sodą oczyszczoną konieczne jest przygotowanie roztworu. Do szklanki wody dolewamy około 2-3 łyżeczki soku z cytryny. Ta metoda przyniesie nam dwie korzyści, ponieważ stosując sok z cytryny, oprócz czyszczenia zabrudzeń z obuwia, cytryna zapewni nam świeży zapach.

Czyszczenie białego obuwia przy pomocy proszku do prania

Białe buty możemy z powodzeniem wyczyścić przy pomocy roztworu proszku do prania. Obuwie, którego nie można wyprać w pralce, możemy delikatnie oczyścić przy pomocy miękkiej ściereczce zamoczonej w wysoko stężonym roztworze proszku do prania. Później pozostawiamy buty do wyschnięcia.

Pasta do zębów

Pasta do zębów na pewno nie kojarzy się nam z czyszczeniem obuwia, jednak czasem warto zrobić coś nietypowego, co przynosi dobre rezultaty. Pastę nakładamy na szczoteczkę (która musi być przeznaczona już wyłącznie do tego celu) i delikatnie czyścimy nią buty, w miejscach zabrudzenia. Po czyszczeniu musimy przy pomocy ściereczki usunąć z butów resztki pasty i pozostawić je do wyschnięcia.

Jak dbać o białe buty?

Jeżeli chodzi o białe buty, najlepiej sprawdzają się wszelkie działania prewencyjne, czyli takie, które nie dopuszczą do powstania uporczywych zabrudzeń. Buty wykonane ze skóry możemy natrzeć, specjalnie do tego rodzaju materiału przeznaczonym tłuszczem. Dzięki temu dbamy o buty dwutorowo- dzięki natłuszczeniu buty nie będą nam pękać. Do tego taka warstwa nie pozwoli żadnym palmą na wniknięcie w skórę, nawet jeżeli zabrudzenie powstanie będzie bardzo łatwo je usunąć. W przypadku butów tekstylnych możemy zastosować spray impregnujący, którego użycie także zapewni nam dwie korzyści – buty nie będą nam przemakać, a warstwa impregnująca także zabezpieczy nasze obuwie przed zabrudzeniem. Warto pamiętać, że przed każdym użyciem nowego środka warto sprawdzić jego działanie na małym, niewidocznym fragmencie butów. Wtedy będziemy mieć pewność, że buty nie zmienią koloru pod wpływem działania preparatu.

Białe buty są zjawiskowe, jednak wymagają z naszej strony troski i poświecenia chwili, na to, żeby zadbać o ich idealny wygląd, odwdzięczą nam się za to pięknym, przyciągającym uwagę wszystkich wyglądem.