Blog / Jak usunąć zapach stęchlizny?

Jak usunąć zapach stęchlizny?

Zapach stęchlizny na ubraniach pojawia się z wielu różnych przyczyn. Zwykle odpowiedzialna za to jest wilgoć panująca w mieszkaniu lub w miejscu, w którym suszy się pranie, a także długotrwałe leżenie ciuchów w szafce. Niezależnie jednak od tego, co jest powodem takiego stanu rzeczy, zapach stęchlizny i plamy pleśni na ubraniu bardzo trudno zniwelować. Sprawdź, jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań oraz innych przedmiotów codziennego użytku, materiałów i tkanin.
“Jak usunąć zapach stęchlizny?” is locked Jak usunąć zapach stęchlizny

Śmierdzące pranie – co robić?

Czasem zdarza się, że pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle za taki stan rzeczy jest odpowiedzialny zły stan samej pralki, w której rozwija się pleśń. W efekcie pranie zamiast pachnieć świeżością, śmierdzi w bardzo charakterystyczny sposób – stęchlizną. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim po praniu zostawiaj na jakiś czas otwarte drzwiczki pralki. Cyrkulacja powietrza sprawi, że w bębnie nie dojdzie do rozwoju grzybów i pleśni. Warto po każdym praniu zadbać też o gumowe uszczelki i każdorazowo wycierać je do sucha szmatką. Istotne jest też, aby raz na jakiś czas wyprać na przykład ręczniki w wysokiej temperaturze, której nie używamy na co dzień z obawy przed zniszczeniem ubrań. Grzyby i drobnoustroje nie utrzymają się bowiem w temperaturze 90 stopni i naturalnie zanikną. Warta uwagi jest również regularna konserwacja poszczególnych elementów pralki. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby minimum co dwa miesiące czyścić filtr oraz usuwać resztki detergentów używanych do prania ze wszystkich szufladek i dozowników.

Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań?

Bardzo często zdarza się, że ubrania śmierdzą po praniu. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że uprane ubrania nie zostały wyciągnięte z pralki i rozwieszone od razu po skończonym programie lub zostały schowane do szafki jeszcze wilgotne. Niezależnie jednak od powodu, odzież pozostawiona w wilgotnych warunkach w konsekwencji zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Jak pozbyć się zapachu stęchlizny, który już wżarł się w materiał? Nie jest to zadanie łatwe, aczkolwiek domowe sposoby przychodzą z pomocą. Samo upranie ubrań ponownie w pralce może nie wystarczyć. Nawet najlepszy proszek nie zwalczy bowiem tego przykrego zapachu. Pomocny może okazać się olejek eteryczny, na przykład olejek sosnowy. Wystarczy dodać kilka kropli do prania i uprać odzież jak zwykle. Specyfik ten doskonale absorbuje zapach stęchlizny, a dodatkowo jest pomocny w usunięciu trudnych plam. Co ważne, ma on również niezwykle przyjemny zapach, który pozostanie na ubraniach przez bardzo długi czas. Warto podkreślić, że sposób ten eliminuje ryzyko zniszczenia delikatnych tkanin.

Jak usunąć zapach stęchlizny z butów?

Buty równie często jak ubrania przejmują zapach wilgoci. Jak sobie z tym radzić? Nieoceniona w tym przypadku będzie soda oczyszczona. Wchłania ona nie tylko brzydki zapach, ale także wilgoć, czyli główną przyczynę nawracającego zapachu stęchlizny. Aby skorzystać z dobrodziejstwa i zbawiennych właściwości sody oczyszczonej wystarczy wsypać łyżkę stołową tego produktu do każdego buta i pozostawić na noc. Problem zniknie bezpowrotnie.

Jak usunąć zapach stęchlizny z łóżka, materaca i kanapy?

Łóżko, kanapa i materac to domowe meble, które bardzo często ulegają pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Woń ta najczęściej wydostaje się z materaca. Upranie go jest jednak niezwykle trudne, nie wspominając nawet o późniejszym jego suszeniu, które byłoby wyjątkowo czasochłonne. Podobnie jest z resztą w przypadku łóżek i kanap. Jaka jest więc odpowiedź na pytanie – jak usunąć zapach stęchlizny z mebli tego rodzaju? Bardzo prosta. W tym celu potrzebna będzie soda oczyszczona i olejek eteryczny. Do sody oczyszczonej należy dodać kilka kropli olejku o ulubionym zapachu. Opcjonalnie do sody oczyszczonej można dodać na przykład pokruszone kwiaty lawendy. Tak przygotowaną miksturę wystarczy rozsypać na całej powierzchni kanapy, materaca i łózka. Następnie wystarczy odczekać około godziny, tak aby substancja w stu procentach pochłonęła wilgoć. Na koniec rozsypaną mieszankę wystarczy odkurzyć. Sposób ten eliminuje konieczność spędzania długich godzin na praniu i suszeniu wielkogabarytowych mebli.

Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu?

Dywanom zapach stęchlizny niestety również nie jest obcy. Aby usunąć przykrą woń w tym przypadku można wykorzystać sposób opisany powyżej, dotyczący kanapy, łóżka i materaca. Z racji tego, że dywany są nieco mniej problematyczne jeśli chodzi o pranie, świetnie sprawdzi się tutaj również użycie wody z odrobiną szarego mydła. Dywan wystarczy uprać bez dodatku jakichkolwiek chemicznych środków. Z użyciem odpowiedniej szczotki oczekiwane efekty będą gwarantowane. Konieczne jest jednak później dokładne wysuszenie dywanu, ponieważ bez tego wilgoć sprawi, że włosie ponownie będzie miało charakterystyczną woń. Jeśli dysponujesz ogrodem – rozłóż dywan i poczekaj aż wyschnie, jeśli nie – pozostaw przez cały dzień otwarte okna w pomieszczeniu, w którym znajduje się dywan. Okna możesz otwierać jeszcze przez kilka najbliższych dni, tak abyś miał pewność, że całość na pewno wyschła.

Zobacz także