Blog / Jak usunąć wosk z ubrania, a jak z pomnika?

Jak usunąć wosk z ubrania, a jak z pomnika?

Świece wykorzystywane są przy wielu różnych okazjach. Niestety bardzo często po ich użyciu pada pytanie jak usunąć wosk? Wosk może bowiem szpecić zarówno ubrania, jak i pomniki, ściany, czy podłogę. Jednak nie ma powodów do obaw. Istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym wosk zostanie skutecznie usunięty z każdej powierzchni.
Jak usunąć wosk z ubrania, a jak z pomnika

Czym zmyć wosk z ubrania?

Romantyczna kolacja przy świecach może skończyć się poplamionym woskiem ubraniem. Mimo iż zmywanie wosku z tkanin nie należy do najłatwiejszych czynności, tak na prawdę nie ma jednak powodów, żeby się tego obawiać. Jeżeli już wosk oszpeci jakieś ubranie warto skorzystać z łatwych i sprawdzonych metod, które pomogą w jego usunięciu.

Ważne jest, aby nie zdrapywać świeżego wosku, który poplamił tkaniny. Ciekły wosk może wkleić się głęboko we włókna, przez co będzie bardzo ciężki do usunięcia.

Żelazko i pergamin – skuteczne usuwanie wosku z ubrań

Jak zatem skutecznie usunąć wosk z ubrań? Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie żelazka oraz pergaminu. Plamę należy przykryć pergaminem i zacząć ją prasować. Gdy część wosku przylepi się do papieru trzeba przyłożyć go w inny sposób. Istotne jest aby prasować plamę do momentu, gdy całe zabrudzenie nie znajdzie się na pergaminie.

Ponadto powstałą po wosku tłustą plamę powinno się uprać za pomocą płynu do naczyń.

Zamrażarka sposobem na pozbycie się wosku z tkanin

Dobrym pomysłem jest także włożenie ubrania z plamą wosku na pewien czas do zamrażarki. Zamarznięty wosk będzie łatwiejszy do wykruszenia.

Tradycyjne pranie mechaniczne

Gdy ubrudzona woskiem tkanina może być prana w temperaturze 60 stopni, problem jak usunąć wosk można uznać za rozwiązany. Wysoka temperatura wody z łatwością poradzi sobie z usunięciem woskowej plamy.

Czym zmyć wosk z pomnika?

Również i pomniki narażone są na zabrudzenia woskiem, gdy z okazji szczególnych świąt bądź rocznic odpalane są na nich świece lub znicze. Są jednak sposoby, dzięki którym pytanie jak usunąć wosk okażą się bezcelowe.

Drewniana szpatułka i ciepła woda

Jak zmyć wosk ze ściany i pomnika? Drewniana szpatułka oraz woda okażą się bezkonkurencyjne. Zastygnięty wosk można zdrapać delikatnie i ostrożnie (żeby nie porysować powierzchni) za pomocą szpatułki. Można wykorzystać także ciepłą wodę. W tym wypadku woskową plamę należy przykryć ręcznikami papierowymi, a następnie całość przykryć szybą. Wysoka temperatura spowodowana polewaniem szyby ciepłą woda pozwoli roztopić wosk, który zastanie wchłonięty przez ręczniki papierowe.

Ocet i woda – skuteczny sposób jak usunąć wosk z pomnika

Jedną z lepszych metod czym zmyć wosk z pomnika jest roztwór przygotowany z octu oraz wody. W tym celu należy zmieszać około litr wody z dwoma lub trzema łyżkami octu. Następnie przy pomocy delikatnej gąbki lub ściereczki oraz otrzymanej mieszanki delikatnie usunąć wosk z pomnika. Przed zastosowaniem tej metody, warto przeprowadzić w mało widocznym miejscu test i sprawdzić, czy materiał nie odbarwia się w sytuacji kontaktu z octem.

Chlorek metylenu – chemiczna metoda zmywania wosku

Chlorek metylenu jest znakomity rozwiązaniem jak usunąć wosk z pomnika. Preparat ten jest składnikiem rozpuszczalników. Można go także dostać w czystej postaci w różnorakich sklepach chemicznych. Zatem jak zmyć wosk z jego pomocą? Na plamę należy wylać odrobinę substancji i zostawić na kilkanaście minut. Po upływie czasu powinno się usunąć plamę szczotką i przetrzeć ściereczką.

Jako że jest to substancja żrąca, podczas pracy konieczne jest używanie gumowych rękawiczek.

Zobacz także