Blog / Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?

Tłuste plamy mogą przydarzyć się nie tylko na ścianach w kuchni, ale również w innych pomieszczeniach. Uporczywe zabrudzenia potrafią być bardzo nieestetyczne oraz nierzadko trudne do zamaskowania. Jak skutecznie usunąć tłuste plamy, aby cieszyć się schludnym i czystym mieszkaniem?Jak usunąć tłuste plamy ze ściany

Tłusta plama na ścianie

Tłuste plamy na ścianie to jeden z najtrudniejszych rodzajów zabrudzeń do usunięcia. Nawet jeżeli zachowujemy dużą ostrożność, mogą nam się przydarzyć – na przykład, gdy zachlapiemy ścianę olejem czy dotkniemy ją zatłuszczoną ręką lub innym brudnym przedmiotem. Tłuste plamy zostawiają też dzieci oraz zwierzęta. Dlatego najbardziej narażone w naszym domu są ściany w jadalni, kuchni oraz pokoju dziecięcym. Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? Dużo będzie zależeć od rodzaju zabrudzenia oraz czasu, jaki tłuszcz pozostawał na danej powierzchni.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?

Jeżeli szybko zauważyliśmy nowe zabrudzenie, warto spróbować wyczyścić tłustą plamę domowymi sposobami. Jak zmyć tłuste plamy ze ściany?

  1. Będziemy potrzebować czystą gąbkę do naczyń oraz miskę z ciepłą wodą.
  2. W ciepłej wodzie rozpuszczamy płyn do naczyń, a następnie moczymy w niej gąbkę. Płyn do naczyń posiada składniki, które wiążą oraz zmywają tłuszcz, dlatego idealnie nadaje się do tego zadania.
  3. Następnie nakładamy na ścianę dużą ilość piany, ale nie szorujemy jej. Wykonujemy subtelne i delikatne ruchy, tak aby nie uszkodzić powierzchni.
  4. Kolejnym krokiem jest osuszenie zamoczonej powierzchni papierowym ręcznikiem.
  5. Jeżeli ściana zupełnie wyschnie, po plamie nie powinno być śladu.

Warto pamiętać, że woda w większości polskich domów jest bardzo twarda. Dlatego lepiej do usuwania plam wykorzystać wodę destylowaną albo przegotowaną, dzięki czemu usunięcie zabrudzenia będzie dużo łatwiejsze.

Domowe sposoby na plany na ścianie

Jeżeli pierwszy sposób nie przyniósł widocznych rezultatów, warto zastosować inne domowe sposoby, aby skutecznie rozprawić się z nieestetycznym zabrudzeniem.

Przydatne okażą się substancje, które pochłaniają tłuszcz oraz wilgoć. Przykładem takiego produktu jest mąka. Aby usunąć plamę, należy najpierw docisnąć do ściany papierowy ręcznik, który wchłonie największą cześć tłuszczu, a następnie posypać zabrudzenie mąką. Kolejno zostawiamy zabrudzenie na dłuższą chwilę, aby proszek mógł zaabsorbować zabrudzenie. Następnie wystarczy jedynie strzepnąć mąkę. Jeżeli na ścianie w dalszym ciągu widać resztki zabrudzenia, można zastosować sposób z płynem do naczyń oraz gąbką.

Do walki z tłuszczem możemy użyć również płynu do szyb. Jego skład jest stworzony w taki sposób, aby usuwał tłuszcz z okien, a jednocześnie nie niszczył delikatnej powłoki szyby. Podobne właściwości wykazuje zwykła pianka do golenia. Oba te preparaty możemy zaaplikować na plamę, odczekać dłuższą ilość czasu, a następnie przemyć ścianę wilgotną szmatką.

Jak zamalować tłustą plamę na ścianie?

Jeżeli tłusta plama na ścianie znajduje się już od jakiegoś czasu, wyżej wymienione sposoby mogą nie okazać się skuteczne. Tłuszcz zdążył już się wchłonąć w farbę, a nawet w strukturę ściany. Niektórzy mogą więc pomyśleć, że należy zamalować tłustą plamę. Czy będzie to skuteczne?

Niestety po wyschnięciu zazwyczaj okazuje się, że tłusta plama przebija spod nowej farby, a efekt jest bardzo nieestetyczny. Więc jak zamalować tłuste plamy na ścianie, aby uzyskać pożądany efekt?

Najpierw należy zeskrobać brudną farbę – można to zrobić papierem ściernym. W niektórych sytuacjach warto usunąć farbę z wierzchnią warstwą tynku – szczególnie wtedy, gdy tłuszcz dostał się aż tak głęboko. Następnie należy od nowa otynkować ścianę lub wykończyć ją gładzią gipsową. Taki sposób jest najbardziej skuteczny, ale i najbardziej czasochłonny – jednak daje nam gwarancję pożegnania się z tłustą plamą raz na zawsze.

Istotną rolę odgrywa również farba, jaką pomalujemy przygotowaną wcześniej powierzchnię. Doskonałym pomysłem jest pomalowanie ściany farbą przystosowaną do zmywania. Dzięki temu, w przyszłości być może wystarczy przetarcie tłustej powierzchni gąbką z płynem do naczyń.

Zobacz także