Blog / Jak usunąć rdzę z ubrania?

Jak usunąć rdzę z ubrania?

Rdzawe plamy na różnych sprzętach domowych to nie lada problem. Niemniej jednak jeszcze gorszą sytuacją mogą być rdzawe plamy, które pojawią się na naszych ubraniach. Po próbach ich usunięcia za pomocą zwykłego proszku, wielu z nas traci nadziej. Istotne jest jednakże, aby poznać metody, które pozwolą na dużo szybsze i efektywniejsze usuwanie rdzy.
Jak usunąć rdzę z ubrania

Domowe sposoby na usuwanie rdzy z ubrań

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest nierzadko wykorzystywana w domu do tak zwanych zadań specjalnych. Wykazuje działanie ścierające i antybakteryjne. Dzięki niej można uzyskać rdzę z ubrania. Należy wymieszać niewielką ilość sody oczyszczonej z wodą, a później taką papkę nałożyć na miejsce pokryte rdzą. Powierzchnię plamy można szorować miękką gąbką, albo szczoteczką do zębów.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy zawiera kwasy, które mogą skutecznie rozprawić się z rdzą na ubraniach. Trzeba wlać ocet do miski w takiej ilości, aby był w stanie przykryć cały materiał, z którego zamierzamy usuwać rdzę. Należy w takim przypadku zostawić ubranie w occie. Kolejnego dnia można dodatkowo wyszorować miejsce z plamą za pomocą szorstkiej gąbki. Jeśli rdza nie będzie chciała się sprać, konieczne będzie namaczanie garderoby przez następnych kilka nocy i powtarzanie czynności zakładającej szorowanie.

Limonka

Konieczne jest posypanie miejsca, w którym znajduje się plama rdzy niewielką ilością soli. Później trzeba wcierać w to samo miejsce sok z limonki. Rdzawe plamy z ubrań usuniemy również poprzez włożenie ubrania do miski z ciepłą wodą. Później wystarczy, iż wkroimy tam plasterki świeżej limonki i pozostawimy ubranie w takiej miksturze przez kilka godzin. Plama powinna zostać usunięta, zaś ubranie należy wrzucić na koniec do pralki, albo wyprać je ręcznie w detergencie.

Melasa

Melasa jest ekstraktem z trzciny cukrowej, który wykorzystuje się na co dzień do słodzenia różnych potraw. Konieczne jest rozpuszczenie 1/4 szklanki melasy w 2 litrach ciepłej wody. Później ubranie trzeba moczyć w takim roztworze przez całą noc. Następnego dnia trzeba je dokładnie osuszyć. Zabieg powinno się powtarzać aż do chwili,.kiedy rdzą całkowicie zniknie z wybranej części garderoby.

Surowy ziemniak

Niezwykle skuteczny w usuwaniu rdzawych plam z ubrań jest kwas szczawiowy, który występuje naturalnie w surowych ziemniakach. Pozwala na bardzo szybkie i skuteczne usunięcie rdzy z ubrania. Konieczne jest obranie ziemniaka i starcie go na drobnych oczkach tarki. Później taką papkę trzeba nałożyć na miejsca, na których występuje rdza. Celem uzyskania jeszcze lepszych efektów, do ziemniaków można dodać ocet albo sodę oczyszczoną.

Wysoka temperatura

Niektóre ubrania można poddawać działaniu dość wysokiej temperatury (na pewno nie dotyczy to ubrań choćby z domieszką materiałów syntetycznych). Nie zostaną one w ten sposób uszkodzone. Jeśli część garderoby należy właśnie do takiej grupy tekstyliów, to warto podgrzać ją do wysokiej temperatury. Dzięki temu będziemy mogli pozbyć się w łatwy sposób plam z rdzy. Wystarczy, iż przygotujemy garnek, wlejemy do niego wodę, w takiej ilości, aby zakrywała ubranie. Później należy podgrzewać garnek na ogniu, niemniej jednak robiąc to stopniowo. Po pewnym czasie rdzawe plamy powinny zniknąć. Pamiętajmy przy tym, aby odpowiednio się zabezpieczyć przed ewentualnym poparzeniem. Przyda się również drewniana łyżka (nie nagrzeje się) do mieszania.

Folia aluminiowa

Następnym domowym sposobem na usunięcie rdzy z ubrań, może być zastosowanie folii aluminiowej, którą z pewnością każdy z nas ma w domu. Trzeba pociąć ją na kilka niewielkich kawałków. Później konieczne jest namoczenie ich w wodzie. Tak przygotowanymi kawałkami folii trzeba pocierać miesiąca, w których występują rdzawe plamy.

Fluorek potasu

Jednym spośród domowych sposobów jest także fluorek potasu. Do pięcioprocentowego roztworu należy dodać parę kropli kwasu octowego. Później trzeba owinąć końcówkę zapałki wacikiem albo szmatką i namoczyć ją w roztworze. Roztwór powinien być naniesiony wyłącznie na plamę. Na koniec wystarczy opłukanie i wypranie tkaniny.

Mieszanka z ketchupem

Kolejna metoda to wykorzystanie mieszanki z ketchupem. Należy przygotować wodę w połączeniu ze spirytusem i płynem do mycia naczyń. Tak przygotowaną mieszankę powinno się mocno wstrząsnąć. Następnie konieczne jest spryskanie nią powierzchni pokrytej rdzą i posmarowanie jej ketchupem. W takim stanie ubranie trzeba zostawić na dwie godziny. Po tym czasie wybraną część garderoby należy dokładnie wypłukać i wysuszyć.

Najskuteczniejsze sposoby na rdzę na ubraniach

Plamy z rdzy są dosyć uciążliwe i nie łatwo je usunąć. Nie sposób się czasami przed nimi uchronić. Plamy tego typu są na tyle trwałe, że wiele osób po prostu wyrzuca ubranie. Rdzawe plamy najłatwiej będzie usunąć z materiałów naturalnych, roślinnych. Największy problem pojawia się wówczas, kiedy rdza polarnika tkaninę syntetyczną albo skórę.

Owszem, domowe sposoby mogą być skuteczne, niemniej jednak nie w każdym wypadku. Z niewielkimi plamami można poradzić sobie za pomocą melasy, limonki, sody oczyszczonej, czy surowego ziemniaka. Wyjątek stanowią delikatne tkaniny, jak chociażby jedwab. W takim przypadku najlepiej będzie zanieść ubranie do profesjonalnej pralni.

Zobacz także