Blog / Jak usunąć kamień z czajnika? Sprawdź najskuteczniejsze domowe sposoby

Jak usunąć kamień z czajnika? Sprawdź najskuteczniejsze domowe sposoby

Jak usunąć kamień z czajnika? Jak to zrobić aby go nie zniszczyć? Niestety użytkowanie każdego czajnika wiąże się z jego odkamienianiem. Wszystkiemu winna jest twarda woda, choć nawet niezależnie od jej jakości prędzej czy później pojawi się trudny do usunięcia kredowy osad. Jest on nie tylko nieestetyczny, ale w znacznym stopniu pogarsza jakość kawy czy herbaty, które przygotowywane są z użyciem wody z czajnika. Ponadto jest też szkodliwy dla urządzeń AGD. Istnieją na szczęście sprawdzone metody jak usunąć kamień z czajnika.
Jak usunąć kamień z czajnika

Domowe sposoby jak usunąć kamień z czajnika

Oczywiście można zakupić specjalne środki chemiczne służące do odkamieniania czajników. Jednakże to domowe metody okazują się być najlepsze. Dlaczego? Po pierwsze są dużo tańsze niż specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach. Ponadto można skorzystać z nich w każdej chwili, ponieważ są to produkty, które na co dzień znajdują się w każdej kuchni. Największą zaletą domowych sposobów jest jednak ich naturalność i nietoksyczność. Zatem czym usunąć kamień z czajnika korzystając z domowych sposobów?

Pozbycie się kamienia z czajnika za pomocą soku z cytryny

Jak usunąć kamień z czajnika z użyciem soku z cytryny? Procedura jest niezwykle łatwa i nie wymaga poświęcenia dużo czasu, Wystarczy bowiem wlać szklankę wody z soku z cytryny do czajnika i pozostawić go tak na godzinę. Po tym czasie należy wylać sok i dokładnie umyć czajnik. Można również natrzeć ścianki i dno czajnika cytryną pokrojoną w ćwiartki.

Usunięcie kamienia za pomocą kwasku cytrynowego

Kwasek cytrynowy ma bardzo podobne właściwości co sok z cytryny. Różni się jednak procedurą odkamieniania czajnika. W celu pozbycia się uciążliwego i nieprzyjemnego osadu należy wsypać od 5 łyżeczek, do nawet całej torebki kwasku cytrynowego do czajnika, a następnie napełnić do połowy wodą (może być również nieco więcej). Tak przygotowany roztwór trzeba zagotować i pozostawić w czajniku na minimum trzy godziny. Po upływie odpowiedniej ilości czasu, czajnik musi być dokładnie wypłukany – najlepiej 2-3 razy.

Coca-cola – skuteczny domowy sposób na usunięcie kamienia z czajnika

Może wydawać się to dziwne, ale coca-cola jest znakomitym produktem odpowiadającym na pytanie jak usunąć kamień z czajnika. Jak to zrobić? Wystarczy wlać do czajnika coca-colę, uzupełnić odrobiną wody po czym zagotować całość. Dodatkowo metoda ta uzyska wyższą skuteczność, gdy do roztworu zostanie dodana odrobina sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona jako domowy sposób na usunięcie kamienia z czajnika

Jest to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na usunięcie kamienia z czajnika. Zaledwie 2 łyżeczki sody oczyszczonej wsypane do wypełnionego wodą czajnika potrafią zdziałać cuda. Po upływie kilkunastu minut czajnik powinien być wolny od nieestetycznego osadu. Po wszystkim należy kilkukrotnie wypłukać urządzenie.

Usunięcie kamienia z czajnika za pomocą… obierek z ziemniaków!

Tak, obierki z ziemniaków świetnie sprawdzają się jako sposób jak usunąć kamień z czajnika. Aby cieszyć się czystą i smaczna wodą wystarczy wsypać na dno czajnika obierki, zalać je woda, po czym całość zagotować. Kolejnym krokiem jest opróżnienie urządzenia z zagotowanego roztworu, ponowne napełnienie go wodą – tym razem czystą bez żadnych dodatków, i zagotowanie. Oto cały proces, w którym resztki z przygotowania obiadu posłużą do usunięcia nieprzyjemnego kamiennego osadu.

Ocet – najpopularniejszy domowy sposób jak usunąć kamień z czajnika

Na sam koniec rozważań czym usunąć kamień z czajnika omówiona zostanie metoda z użyciem octu. Zważając na jej wysoką skuteczność jest ona najpopularniejsza i najczęściej stosowana. Należy jednak pamiętać o przygotowaniu roztworu o odpowiednich proporcjach, ponieważ za duża ilość octu doprowadzi do trudności w pozbyciu się charakterystycznego i nieprzyjemnego zapachu. Wystarczy wlać do czajnika jedną szklankę octu i jedną wody. Otrzymaną mieszankę doprowadzić następnie do wrzenia, po czym pozostawić całość w czajniku na około godzinę. Na sam koniec należy dokładnie wypłukać czajnik i przegotować go kilkukrotnie czysta wodą.

Należy pamiętać że ocet może okazać się nie do końca dobrym rozwiązaniem w przypadku odkamieniania czajnika elektrycznego. Wysokie stężenie preparatu może uszkodzić zainstalowane w nim gumowe uszczelki.

Zobacz także