Blog / Jak usunąć gumę do żucia z ubrania domowymi sposobami?

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania domowymi sposobami?

Zdarzyło Ci się usiąść na gumie do żucia, która przykleiła się do ubrania? Takie sytuacje dotykają wielu z nas. Piękna sukienka czy ulubione spodnie nie muszą jednak wylądować w śmietniku! Jeśli zastanawiasz się jakie są skuteczne domowe sposoby na usuwanie gumy do żucia z materiału jesteś w dobrym miejscu. Przeczytaj przydatne wskazówki i dowiedz się jak usunąć gumę do żucia z ubrania.
Jak usunąć gumę do żucia z ubrania domowymi sposobami

Guma na ubraniu? Potraktuj ją zimnem!

Jednym ze sprawdzonych sposobów na pozbycie się tego uporczywego problemu jest zamrożenie ubrania . Kiedy guma zamarznie, stanie się krucha i zdecydowanie łatwiej będzie pozbyć się jej z tkaniny.
Jak usunąć gumę z ubrania tą metodą? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Włóż ubranie do zamrażarki, najlepiej w plastikowej torbie.
  2. Odczekaj kilka godzin. Guma musi być naprawdę dobrze zamrożona!
  3. Ściągnij zamarzniętą gumę nożem (staraj się nie używać ostrej strony, aby nie uszkodzić materiału).
  4. Wypierz ubranie tak jak zawsze.

Niech guma na ubraniu… wyparuje!

Wysoka temperatura pomoże usunąć gumę z ubrania. Jak to zrobić? Można wykorzystać w tym celu żelazko parowe lub generator pary. Jeśli nie masz w domu żadnego z tych urządzeń zagotuj wodę w dużym garnku. Umieść problematyczny fragment ubrania nad naczyniem tak, aby leciała na niego para wodna. Guma lekko się rozpuści i łatwiej będzie zdjąć ją z ubrania. Jeśli materiał, z którym masz kłopot nadaje się do prania w wysokich temperaturach, włóż część ubrania, na którym jest guma do garnka z gotującą się wodą. W ten sposób przyspieszysz rozpuszczanie gumy i szybciej pozbędziesz się jej z tkaniny.

Czym usunąć gumę do żucia? Octem!

Ocet ma szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym i to nie tylko w kuchni. Najczęściej stosuje się go do przygotowywania potraw, ale ma też wiele innych cennych właściwości. Doskonale czyści i dezynfekuje różne powierzchnie, a także usuwa uporczywe naloty kamienia np. z kabiny prysznicowej. Można go również wykorzystać do pozbycia się nieprzyjemnych zapachów. Przyda się także w walce z gumą przyklejoną do ubrania. Jak? Wystarczy, że podgrzejesz ocet. Następnie namocz nim szmatkę i pocieraj nią miejsce z gumą. Powinna ona odejść bez problemu, czasem jednak konieczne okaże się użycie nożyka lub szczoteczki.

Żelazko – skuteczny sposób na usuwanie gumy do żucia

Ta metoda również wykorzystuje wysoką temperaturę. Do jej zastosowania potrzebujesz żelazko i papier lub tekturę.
Usuwanie gumy do żucia z ubrań – wykonaj po kolei poszczególne etapy:

  1. Połóż papier lub tekturę na desce do prasowania.
  2. Na papierze połóż materiał kierując gumę do dołu, tak aby dotykała papieru.
  3. Przejedź rozgrzanym żelazkiem kilka razy po ubraniu.
  4. Sprawdź czy guma przykleiła się do papieru. Jeśli nie, możesz powtarzać czynność aż do skutku.

Usuwanie plam z gumy do żucia

Dzięki powyższym wskazówkom udało ci się pozbyć problemu. Zauważasz jednak, że rezultat nie jest do końca zadowalający – na materiale pozostał nieestetyczny ślad. Co robić w tej sytuacji? Możesz użyć odplamiacza, a następnie wyprać ubranie w pralce. Spróbuj wykorzystać żelazko, postępując tak, jak w opisanej powyżej metodzie. W końcu uporczywa plama zniknie, a twoje ubranie będzie jak nowe.

Przedstawione powyżej sposoby pokazują jak skutecznie usunąć gumę z ubrania. Są proste w wykonaniu i praktyczne – z pewnością masz wszystkie potrzebne rzeczy pod ręką, więc nie musisz nawet wychodzić z domu. Warto wypróbować te metody, a także zapamiętać je na przyszłość. Niech następnym razem guma na ubraniu nie będzie już problemem spędzającym sen z powiek!

Zobacz także