Blog / Jak usunąć farbę z ubrania?

Jak usunąć farbę z ubrania?

Remont lub zabawa z dzieckiem może zakończyć się plamą z farby na ubraniu. W takiej sytuacji nierzadko zadajemy sobie pytanie, jak usunąć farę z ubrania w taki sposób, aby nie zniszczyła powłoki tkaniny. Zadanie to nie musi być trudne. Wystarczy kilka przydatnych trików, odrobina dobrych chęci i nawet najbardziej uporczywe plamy znikną bez śladu. W jaki sposób tego dokonać?
Jak usunąć farbę z ubrania

Dlaczego tak często napotykamy problem plam z farby?

Remont, zabawa z dzieckiem lub realizowanie swojej pasji w postaci malarstwa sprawia, że bardzo często brudzimy ubranie kolorową cieczą, która zastyga i nie chce zejść z naszego ubrania. W takiej sytuacji najczęściej spisujemy już ubranie na straty. Nic bardziej mylnego. Z plamami po farbie radzą sobie doskonale zarówno kupne rozpuszczalniki, jak i domowe produkty, które mogą pomóc w wywabieniu nawet najbardziej uciążliwej plamy. Warto jednak pamiętać, że każda farba wymaga zupełnie innego potraktowania. Oznacza to, że jeżeli jedna plama skutecznie zeszła na jednej tkaninie, w przypadku innej proces ten może się nie powieść.

Czy rozpuszczalniki są skuteczne?

Zasadniczo wyróżnić można dwa główne typy farb, czyli te, które powstały na bazie oleju oraz te, które powstały na bazie wody. Proces usuwania plamy uzależniony jest zarówno od dodatku do farby, jak i od tego, czy plama jest zaschnięta, czy też nie. Naładowanie elektrycznie cząsteczki wody to doskonały rozpuszczalnik dla większości substancji, jednak niekoniecznie sprawdzą się one w przypadku obojętnych pod względem elektrycznym cząsteczek tłuszczu, czy tam, gdzie pomocne mogą okazać się detergenty i popularne mydło.

Jak usunąć plamy z farby na bazie wody?

Wymienić można w tej grupie zarówno akryle, jak i farby emulsyjne. Do grupy tej należą także farby plakatowe, a więc poniższe rady dedykowane są zarówno fanom malowania, jak i kreatywnych zabaw z dziećmi. Na bazie wody powstaje także wiele farb zmywalnych do ścian. Usuwanie takich plam jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku plam na bazie oleju.

W przypadku mokrej plamy

Jeżeli plama jest mokra, z tkaniny trzeba usunąć tak dużo farby, jak to tylko możliwe. Najlepiej farbę usunąć w tym przypadku nożem lub innym płaskim narzędziem. Farby nie należy jednocześnie wciskać we włókna, gdyż plama będzie jeszcze trudniejsza do usunięcia. Następnie plamę należy spłukać od wewnętrznej strony. Należy robić to w taki sposób, aby farba nie spłynęła  na inny, niezabrudzony fragment. Zabrudzone miejsce warto potraktować szmatką, stosując przyciśnięcia szmatki do plamy. Nie należy jej pocierać, gdyż barwnik wniknie głębiej we włókna! W naczyniu należy wymieszać wodę wraz z detergentem (na przykład płynem do prania) w stosunku 1:1 i za pomocą ściereczki nanieść substancję na plamę. Czynność powtórzyć kilkukrotnie. Jeżeli plama nie zniknie, resztki usunąć można za pomocą zmywacza do paznokci. Po wykonaniu procesu ubranie trzeba wybrać w pralce tak, jak zwykle.

W przypadku zaschniętej plamy

Jak zmyć farbę z ubrania, na którym znajduje się zaschnięta plama? Na początku należy przede wszystkim zeskrobać jej nadmiar. Zastosować w tym celu można ostry nóż kuchenny. Z pomocą twardej szczotki następnie należy rozkruszyć wszelkie pozostałości po farbie, aby pozostała wyłącznie tkanina, w której znajduje się barwnik, bez skorupki, jaką utworzyła farba. Po oczyszczeniu tkaniny, w misce należy wymieszać wodę z detergentem w stosunku 1:1. Za pomocą gąbki miksturę dokładnie wcieramy w zabrudzenie, po  czym pierzemy zgodnie z zaleceniami na metce. Detergentem mogą być w tym przypadku popularne mydła odplamiające.

Jak usunąć plamy z farby na bazie oleju?

W przypadku mokrej plamy

Za pomocą łyżeczki lub noża należy usunąć tak dużo farby, jak to możliwe. W przypadku plam z oleju przydatna może okazać się terpentyna. Farby na bazie oleju nie reagują na wodę, dlatego ta substancja może okazać się sojusznikiem w walce z plamą tego typu. Terpentynę należy umieścić na gąbce i wetrzeć w plamę od drugiej strony tkaniny. Kiedy ten mineralny rozpuszczalnik upora się z plamą, nadmiar płynu należy zmyć wodą wraz z detergentem w stosunku 1:1. Tkaninę w tym przypadku warto pozostawić nawet na kilka godzin. Po tym czasie ubranie warto wyprać zgodnie z zaleceniami na metce.

W przypadku zaschniętej plamy

W celu usunięcia zaschniętej plamy z farby olejnej konieczne jest potraktowanie ubrudzonego miejsca twardą szczotką, która pozwoli na wykruszenie skorupki utworzonej przez farbę. Do usunięcia farby przypadku może okazać się rozpuszczalnik, terpentyna lub spirytus. Kiedy plama zmięknie, należy przejść do punktów opisujących proces usuwania plam świeżych.

Benzyna w walce z plamami od farby na ubraniach?

Doskonałym antidotum na plamy z farby na ubraniach może okazać się także benzyna. Sposób te może okazać się wysoce skuteczne zwłaszcza wtedy, kiedy tkanina wykonana jest z bawełny lub lnu. W jaki spośród należy rozprawić się z plamą za pomocą benzyny? Oto kilka prostych kroków:

  • wacik należy zmoczyć niewielką ilością benzyny,
  • wacik przykładamy do miejsca pobrudzonego farbą,
  • czynność należy powtórzyć aż do momentu usunięcia plamy,
  • na koniec miejsce plamy należy zmoczyć ciepłą wodą, natomiast tkaninę wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

Zobacz także