Blog / Jak szybko rozmrozić mięso (kurczak, mielone, ryba)?

Jak szybko rozmrozić mięso (kurczak, mielone, ryba)?

Zamrażanie to najlepszy sposób na wydłużenie przydatności do spożycia produktów spożywczych. Dotyczy to zwłaszcza mięs, będących produktami szybkopsującymi się. Jednak największą wadą zamrażania jest konieczność oczekiwania, zanim mięso będzie ponownie gotowe do obróbki, czyli odmrożone. Jak szybko rozmrozić mięso? Istnieje na to kilka sposobów, jednak różnią się one skutecznością i bezpieczeństwem. Poniżej znajdziesz omówienie kilku sposobów jak rozmrozić mięso.
Jak szybko rozmrozić mięso (kurczak, mielone, ryba)

Rozmrażanie mięsa – co może pójść nie tak?

Choć rozmrażanie w oczach większości osób uchodzi za proces łatwy (zamrożone mięso wystarczy przecież jedynie wyciągnąć z zamrażarki), to nie każdy spośród popularnych sposobów jest równie bezpieczny dla zdrowia. Dlaczego? Jeśli zrobimy to niewłaściwie, to grozi nam zatrucie pokarmowe, będące skutkiem intensywnego rozwoju bakterii. By uniknąć tych przykrych dolegliwości, trzeba ściśle stosować się do zaleceń dotyczących rozmrażania, o których mówią lekarze i specjaliści zajmujący się technologią żywienia. Więc jak rozmrażać mięso?

Jak szybko rozmrozić mięso przy pomocy mikrofalówki

Rozmrażanie w mikrofali w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze. Zawdzięcza to głównie znacznie zredukowanej ilości czasu niezbędnej do odmrożenia mięsa. Pomimo iż wykorzystanie to najbardziej efektywny sposób na to, jak szybko odmrozić mięso, to rozwiązanie to ma pewne wady. Najważniejszą z nich jest nierównomierność całego procesu – miejsca położone przy kościach lub zawierające więcej wody mogą się nagrzać do bardzo wysokich temperatur, podczas gdy położone tuż obok elementy mogą wciąż być zamrożone. Mimo wszystko, rozmrażanie mięsa w mikrofali należy do zalecanych przez WHO sposobów, z uwagi na krótki czas trwania całego procesu i zredukowanie do minimum możliwości rozmnożenia się baterii. Jak to zrobić we właściwy sposób?

  1. Przede wszystkim upewnij się, że twoja mikrofala ma odpowiedni tryb (by dowiedzieć się, jak go uruchomić, w instrukcji możesz poszukać działu mikrofala rozmrażanie).
  2. Na wyświetlanym menu wybierz jaki rodzaj potrawy chcesz rozmrozić (inaczej wygląda rozmrażanie ryby, inaczej mięsa czerwonego, a inaczej kurczaka), a następnie jego wagę.
  3. Jeśli twoje mięso jest na styropianowej lub wykonanej z innych tworzy sztucznych tacce, usuń ją i przełóż jej zawartość na talerz.
  4. Włóż talerz z mięsem do mikrofalówki, rozmrażanie powinno trwać zazwyczaj nie więcej, niż 30 minut.
  5. Po wyciągnięciu upewnij się, że całość została należycie rozmrożona, często zdarza się bowiem, że wnętrze jest zmrożone, podczas gdy brzegi przypieczone.
  6. Twoje mięso jest gotowe do dalszej obróbki.

Rozmrażanie w piekarniku – świetny sposób na rozmrażanie ryb?

Alternatywnie dla mikrofali można spróbować rozmrażać mięso w piekarniku. Podniesiona temperatura sprzyja szybkiemu rozmrażaniu i w rezultacie redukuje zagrożenie nadmiernego namnożenia bakterii. Jednak szybkie rozmrażanie mięsa w ten sposób wymaga sporo uwagi. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na temperaturę. Zbyt wysoka spowoduje, że w częściach mięsa lub ryby zetnie się białko, co utrudni późniejszą ich obróbkę i sprawi, że zmienią one swój smak, a dalsza obróbka będzie znacznie utrudniona. Optymalna temperatura rozmrażania powinna mieścić się w przedziale 50 do 75 stopni i, jeśli to możliwe, obejmować również regularne odwracanie mięsa na drugą stronę, lub jego mieszanie. Jak się za to zabrać?

  1. Po wyciągnięciu mięsa z zamrażalki należy umieścić je w naczyniu odpornym na wysoką temperaturę (może być szkło żaroodporne lub blacha do pieczenia).
  2. Rozgrzać piekarnik do 50 – 70 stopni.
  3. Zawinięcie w folię aluminiową i włożenie do piekarnika to jeden z najlepszych sposobów na to, jak szybko rozmrozić rybę.
  4. Po około 30 minutach nasza ryba bądź inne mięso, powinna być gotowa do dalszej obróbki

Rozmrażanie mięsa w wodzie – popularny, lecz niewskazany sposób na rozmrażanie

Rozmrażanie mięsa ciepłej w wodzie wydaje się szybkim sposobem na to, jak rozmrozić mięso mielone, kurczaka czy rybę. Woda znacznie lepiej niż powietrze przewodzi ciepło, dlatego jest to dość rozpowszechniony sposób na to, jak szybko rozmrozić kurczaka. Czy jednak jest to bezpieczne? Nie – ponieważ w ciepłej wodzie bardzo łatwo rozwijają się bakterie mogące wywoływać zatrucia pokarmowe, z biegunką włącznie. Dodatkowo sporo z wartości odżywczych przenika do wody, przez co przygotowywane dania są w nie uboższe. Jeśli chodzi o rozmrażanie kurczaka, to zdecydowanie lepszym sposobem jest umieszczenie go w mikrofali.

Jak rozmrozić kurczaka i inne mięsa – w lodówce

Sprawdzonym i godnym polecenia, sposobem na to, jak rozmrozić pierś z kurczaka, podroby i inne rodzaje mięs, jest umieszczenie ich w lodówce. Do tego celu przeznaczona jest jej najniższa półka – panująca tam temperatura idealnie odpowiada warunkom, w jakich powinien przebiegać ten proces. Nie jest to co prawda najlepszy sposób na to, jak odmrozić rybę (te polecamy rozmrażać w piekarniku), jednak w przypadku innych mięs sprawdzi się wyśmienicie. Jak długo rozmraża się mięso w lodówce? Może to trwać nawet 8 godzin, co jest minusem tej metody. Do jej zalet należą równomierne rozmrożenie i bezpieczeństwo, czego nie można powiedzieć o rozmrażaniu w wodzie.

Zobacz także