Blog / Jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę?

Jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę?

Z pozoru prosty temat, ale jak już dojdzie do rozmrażania lodówki, to w pośpiechu możemy natrafić na kilka kłopotów. Co zrobić, aby ich uniknąć? I jak nie uszkodzić sprzętu, który może nam służyć nawet kilkanaście lat? Wystarczy, że rozmrażając lodówkę i zamrażalkę zastosujemy się do kilku podstawowych zasad.
Jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę

Lodówkę trzeba rozmrażać średnio raz na pół roku, ponieważ zalegający na ściankach lód zatrzymuje brzydki zapach, utrudnia korzystanie ze sprzętu, jak również zwiększa zużycie energii elektrycznej. Jeżeli nie posiadamy lodówki typu „no frost”, która się nie szroni, to rozmrażanie niestety nas nie ominie, bo inaczej w końcu produkty przymarzną nam do ścianek, a obciążone urządzenie może nawet przestać działać.

Rozmrażanie krok po kroku

Na początek warto sobie uświadomić, że rozmrożenie i późniejsze wymycie lodówki wymaga czasu i zawsze pojawia się problem, co przez ten czas zrobić ze zgromadzoną żywnością. Dlatego tuż przed zdecydowaniem się na tę czynność, starajmy się nie kupować nowych produktów i spożyć co tylko się da. Tym bardziej, jeżeli zabieramy się za to w upalny dzień i nie wyniesiemy raczej jedzenia na balkon.

Rozmrażanie rozpoczynamy od przekręcenia pokrętła od temperatury na 0 stopni C i odłączenia lodówki od prądu. Następnie opróżniamy wszystkie komory i zostawiamy otwarte drzwi. Wyjmujemy też wszystkie ruchome elementy lodówki i zamrażalki, takie jak półeczki i pojemniki i myjemy je pod bieżącą wodą, np. płynem do mycia naczyń. Potem starannie wycieramy.

Przez cały czas rozmrażania po ściankach urządzenia i na zewnątrz będzie spływać woda. Możemy raz na jakiś czas przetrzeć wnętrze lodówki, a na podłodze podłożyć szmatki lub miednicę. Gdy lodówka się już całkowicie rozmrozi i przestanie cieknąć, myjemy ją w środku, najlepiej używając specjalistycznego płynu do mycia lodówek. Niektórzy używają w tym celu wodę z octem, ale dla wielu osób jest to zbyt drażniący zapach. Po myciu lodówka powinna być dokładnie wytarta, zanim ją uruchomimy z powrotem i włożymy produkty do środka. Przed podłączeniem do prądu, trzeba też umyć urządzenie od zewnętrznej strony.

Czego nigdy nie robimy

W pośpiechu wiadomo przychodzą człowiekowi do głowy różne pomysły, dlatego już z góry załóżmy sobie, że nie będziemy się spieszyć i nie popełnimy kluczowych błędów takich jak:

  • nie polewamy ścianek w lodówce ciepłą wodą, nie wstawiamy do środka garnka z wrzątkiem, nie dmuchamy suszarką, żeby przyspieszyć rozmrażanie
  • nie skrobiemy ścianek ostrymi narzędziami
  • nie usuwamy na siłę przymarzniętych półek czy produktów, tylko czekamy spokojnie aż odmarzną
  • uważamy, aby wyciekająca woda nie dostała się do elektronicznej części lodówki
  • w dzień rozmrażania nie zapraszamy do domu gości i nie mnożymy sobie kłopotów

Czysta i pachnąca lodówka

Na koniec, gdy już doprowadzimy swoją lodówkę do perfekcyjnej czystości i zapełnimy ją produktami, warto zadbać o utrzymanie ładnego zapachu w środku. Można to zrobić naprawdę niewielkim kosztem, umieszczając w lodówce na spodku fusy z kawy, skórkę po cytrynie, kawałek jabłka lub sodę oczyszczoną. W ten sposób odświeżona lodówka będzie nam służyć jeszcze dłużej, a my będziemy z niej korzystać z przyjemnością.

Zobacz także