Mało kto lubi sprzątać swoje mieszkanie czy dom, większość ludzi nienawidzi tej czynności, bo kojarzy się z długą, żmudną pracą przez cały dzień. A nawet wtedy efekty nie są aż takie zadowalające jakbyśmy sobie mogli wymarzyć. Czy jednak da się sprzątnąć mieszkanie efektywnie i w krótkim okresie czasu? Jak najbardziej! Liczy się odpowiednia strategia. Poniżej znajdziesz porady jak sprzątać mieszkanie krok po kroku!
Etap pierwszy – planowanie
By nie dopuścić do sytuacji, w której Twoje mieszkanie wymagać będzie gruntownych porządków, staraj się zaplanować codzienne sprzątanie. Jednak jeżeli uprzemy się na jeden konkretny dzień to najlepiej zarezerwować sobie taki, gdy jesteśmy sami i nikt nam nie będzie przeszkadzał. Zakładamy wygodne ciuchy, które nie będą ograniczać naszych ruchów. Przygotowujemy całą chemię lub domowe środki potrzebne do zwalczania brudu, odkurzacz i wszelkiego rodzaju inne akcesoria niezbędne do wysprzątania mieszkania. Najważniejsze to robić wszystko dokładnie, by co chwila nie poprawiać.
Etap drugi – strategia
Najważniejsza jest organizacja pracy. Możemy poświęcić jeden dzień na sprzątanie mieszkania, a możemy każdego dnia stopniowo je porządkować aby było czyste przez cały czas. Szczególnie polecam te drugą opcję, która zdecydowanie ułatwia życie. Wystarczy jedynie dobrze rozplanować nasze obowiązki i codziennie wyznaczyć inne pomieszczenie do ogarnięcia. Tu przyda się grafik sprzątania mieszkania i podział lokum na strefy działania. Wtedy nawet kilkanaście minut dziennie sprawi, że szczególnie się nie zmęczymy, a będziemy zadowoleni z efektów na przestrzeni całego tygodnia. Gdy nie mieszkamy sami warto zadbać o grafik sprzątania i podział obowiązków między wszystkimi domownikami.
Etap trzeci – główne zasady efektywnego sprzątania
- zasada dwóch minut – większość osób o tym kompletnie zapomina, a tak naprawdę to potrafi wpłynąć na zaoszczędzenie wielu cennych minut przy późniejszym sprzątaniu. Krótko mówiąc zasada polega na tym, że jeżeli sprzątnięcie danej rzeczy zajmuje Ci mniej niż 2 minuty to zrób to od razu. Przykład: płynne plamy na kuchence gazowej czy blacie lepiej wyczyścić od razu, niż czekać aż zaschną – wtedy to potrwa zdecydowanie dłużej, a też zużyjemy więcej energii do ich usunięcia.
- od lewej do prawej, z góry do dołu – prosta zasada dzięki której nie przeoczymy niczego w naszym mieszkaniu. Robimy wszystko zgodnie ze wskazówkami zegara, nie może być ciągłego chaosu, bo w pewnym momencie nie jesteśmy w stanie powiedzieć co zostało już sprzątnięte, a co jeszcze przed nami. Niby nic skomplikowanego, a pomaga w organizacji.
- najpierw wycieramy kurze – nie popełniajmy błędu, który należy do dosyć częstych. Nie odkurzajmy i nie myjmy podłóg przed wytarciem kurzu ze wszystkich szafek i wyższych partii mieszkania. Wtedy cała nasza praca idzie na marne, bo wycierając kurz z górnych partii zawsze spada on na te niższe – ma tu zastosowanie powyższa zasada z góry na dół. Dlatego najpierw ogarniamy wszystko powyżej podłóg, a dopiero na sam koniec je odkurzamy i myjemy.
- im mniej rzeczy, tym mniej sprzątania – jeśli nie lubisz czyścić małych gadżetów, czyli wszelkich pamiątkowych bibelotów i ozdób, ogranicz je do niezbędnego minimum. Tak naprawdę w każdym pomieszczeniu w domu można zadbać o to, aby wszystkie przedmioty miały swoje miejsce, którym niekoniecznie musi być półka, regał czy blat już i tak zbierające mnóstwo kurzu.
Etap czwarty – domowe sposoby na szybsze sprzątanie
- pianka do golenia do lustra – jeżeli nie chcesz za każdym razem po gorącej kąpieli przeglądać się przez zaparowane lustro i doczyszczać smug, które powstają po jego przetarciu musisz użyć pianki do golenia. Tak zakonserwowane przez nas lustro nie będzie osadzało na swojej powłoce pary wodnej.
- soda oczyszczona do mikrofalówki – pewnie często masz dosyć czyszczenia osadów z tłuszczu i różnych potraw we wnętrzu mikrofalówki, teraz będzie to zdecydowanie łatwiejsze. Wystarczą dwie łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczone w pojemniku z wodą, podgrzewamy to przez 2-3 minuty w mikrofalówce i jedyne co musimy potem zrobić to przetrzeć ją suchą szmatką. Cud, cały brud zniknął!
- pasta do zębów do fug – chcesz odświeżyć swoją łazienkę bez specjalistycznych środków? Potrzebna Ci będzie tylko stara szczoteczka do zębów, najzwyklejsza pasta i odrobina chęci. Pastę rozprowadzamy na przestrzeni między płytkami, szczoteczką szorujemy i znajdujemy się po chwili w nowej łazience.
- taśma samoprzylepna na sierść – po co męczyć się odkurzaczem i próbować wciągać najbardziej uciążliwe włosie z ulubionej kanapy? Lepiej owinąć płaski przedmiot lub swoją dłoń taśmą samoprzylepną i przykładać w miejsce występowania sierści. Wtedy ta momentalnie znajdzie się na taśmie i w kilka minut wyczyścisz całą kanapę.
- fusy z kawy – już nie musisz wyrzucać pozostałości po kawie. Wystarczy nałożyć je na ściereczkę i przetrzeć nimi kuchenkę gazową lub płytę ceramiczną. Wszelkie zabrudzenia i zaschnięte plamy znikną momentalnie zaoszczędzając nam zbędnego szorowania.
- Coca-Cola do sedesu – mało kto mógłby przypuszczać, że rozgazowany napój może mieć zastosowanie w łazience. A tu proszę, polewamy nim muszlę sedesową, szorujemy powierzchnię gąbką i zostawiamy na 30 minut. Potem cieszymy się błyskiem, bo napój świetnie usuwa kamień i rdzę.
- ocet do mycia szyb – wystarczą dwie łyżeczki octu na 3.5 litra wody, dzięki temu nie będziemy mieli problemu z żadnymi smugami.
- meble na błysk – kilka kropel soku z cytryny i tyle samo oliwy z oliwek. Nakładamy mieszankę na ściereczkę i polerujemy. Gwarantowany efekt profesjonalnego wosku!
Etap piąty – zadbaj również o estetykę
- domowy odświeżacz powietrza – wymieszaj wodę destylowaną i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Potem wlej mieszankę do spryskiwacza i rozpyl zapach w całym mieszkaniu.
- ładny zapach po odkurzaniu – wystarczy nasączyć płatek kosmetyczny olejkiem eterycznym i włożyć go do worka w swoim odkurzaczu. Dzięki temu, podczas odkurzania dom wypełni się przyjemnym zapachem.