Blog / Jak się pozbyć rybików z łazienki domowymi sposobami?

Jak się pozbyć rybików z łazienki domowymi sposobami?

Rybiki nie są dla człowieka niebezpieczne, jednak mogą być niezwykle uciążliwym problemem, który sprawi, że każda pani domu poczuje bezradność w obliczu walki z tym problemem. Jak pozbyć się rybików za pomocą domowych środków? Czy walka bez użycia chemicznych środków ma sens w tym przypadku?
Jak się pozbyć rybików z łazienki domowymi sposobami

Charakterystyka rybików cukrowych

Rybiki cukrowe zasiedlają głównie łazienki, a także kuchnie. To w tych pomieszczeniach najczęściej dostrzec można obecność tych niewielkich robaków. Chociaż rybiki nie są dla człowieka niebezpieczne, warto wdrożyć odpowiednie środki zaradcze już w przypadku dostrzeżenia pierwszych osobników. Rybiki nie przenoszą chorób i nie wyrządzają szkód, jednak w przypadku, kiedy osobników znajdzie się w naszym wnętrzu więcej, ich działalność może być zauważalna. Dlaczego rybiki tak chętnie lokalizują się w łazienkach i kuchniach? Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż preferują one ciepłe i wilgotne wnętrza. Oprócz podłogi, rybiki dostrzec można także w szafkach, a nawet rurach kanalizacyjnych.

Jakie warunki preferują rybiki?

Jak już zostało wspomniane, rybiki preferują ciepłe i wilgotne miejsca. To dlatego rybiki upodobały sobie pomieszczenia, takie jak łazienki i kuchnie. W trakcie zwalczania rybików warto jednak zainteresować się tym, jakich warunków rybiki unikają. Rybiki unikają przede wszystkim światła. W czasie dnia pozostają więc w ukryciu. Te niewielkie robaki żywią się skrobią, cukrami i celulozą, klejami organicznymi, resztkami spożywczymi, a także papierem. Jeżeli rybiki pojawiają się w mieszkaniu lub domu sporadycznie, ich obecność może być niezauważalna. Jeżeli jednak zasiedlą się na dobre, ich działalność może powodować wiele problemów. Chociaż rybiki nie przenoszą chorób ani nie sieją żadnych zniszczeń, są niemile widziane w gospodarstwach domowych.

Skuteczna walka z rybikami — Działania profilaktyczne

Usunięcie rybików z domu jest stosunkowo proste i nie wymaga wykonywania skomplikowanych czynności. Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami? Najpierw zacznijmy od działań profilaktycznych, czyli od skutecznego zapobiegania rozprzestrzenia się obecności rybików w domu. Zanim chwycimy po chemiczne środki, rozważmy zastosowanie nieinwazyjnych i ekologicznych produktów. Jak wygląda profilaktyka w przypadku problemów związanych z rybikami? Skupia się ona głównie na wietrzeniu zarówno łazienki po kąpieli, jak i kuchni po gotowaniu. Zmniejszenie wilgoci może skutecznie zniechęcić te niewielkie stworzenia do zasiedlenia się w naszym wnętrzu. Korzystnym skutkiem ubocznym może być tu także eliminacja grzybów i pleśni. Jeżeli we wnętrzu jest wyjątkowo wilgotno, warto rozważyć montaż kratek wentylacyjnych. Środkiem profilaktycznym może być także zaklejenie wszelkich szczelin, aby rybiki nie znalazły sobie we wnękach kryjówek. W tym celu należy obejrzeć dokładnie płytki i ewentualne ubytki, które zakryć można dzięki pomocy kleju silikonowego. Środkiem zaradczym jest także regularne i sumienne sprzątanie mieszkania lub domu. Rybiki odżywiają się drobnymi włóknami na podłodze, dlatego mogą one stanowić pożywkę dla tych niewielkich stworzeń. Tak więc skuteczna profilaktyka w przypadku rybików to:

  • Wietrzenie pomieszczenia,
  • zaklejenie dziur i ubytków w ścianach i podłodze,
  • regularne sprzątanie.

Domowe sposoby na walkę z rybikami

Lawenda

Rybiki nie przepadają za ostrym zapachem  i lawendy. W jaki sposób zastosować lawendę na te niewielkie robaczki? Wystarczy zakupić lawendowe zawieszki z zapachem lawendy. Rozwieszenie ich w łazience i kuchni z pewnością zmieni zapach otoczenia i sprawi, że rybiki nie będą chciały zamieszkać w naszym wnętrzu.

Woda z cytryny

Co ciekawe, woda z cytryny także może skutecznie zniechęcić rybiki do zasiedlenia się w naszym wnętrzu. W celu pozbycia się tych nieprzyjaciół należy wycisnąć sok z połowy cytryny do szklanki wypełnionej wodą. Taką mieszankę rozpylamy w pomieszczeniu, które narażone jest na wystąpienie rybików, lub też moczymy w roztworze wacik i przecieramy płytki.

Zioła i ostre przyprawy

Rozmaryn i ogórek – Tego nie znoszą rybiki! Nie tolerują także zapachu goździków ani cynamonu. Taka naturalna ochrona może posłużyć do walki z rybikami w łazience, czy spiżarki.

Pułapka na rybiki — Krok po kroku!

To bez wątpienia jedna z najskuteczniejszych i najtańszych metod na rybiki dla osób, które chcą skutecznie zażegnać ten problem. Do zrobienia pułapki potrzebne będzie:

  • Słoik lub szklane naczynie,
  • plaster lub taśma klejąca,
  • przynęty (cukier, chleb).

Sposób wykonania pułapki na rybiki

  1. Słoik należy dokładnie okleić taśmą lub plastrem. Celem działania jest uniemożliwienie wejścia rybikom po chropowatej powierzchni do środka słoika. Należy postarać się, aby taśma lub plaster dokładnie przylegał do szklanego naczynia. W przeciwnym wypadku pułapka nie będzie tak skuteczna!
  2. Na dno słoika lub innego szklanego naczynia należy włożyć przynętę. Można w tym celu użyć zarówno chleba, jak i cukru trzcinowego.
  3. Gotową mieszankę należy umieścić na podłodze we wnętrzu, w którym znajdują się rybiki.

Jest to bezpieczny sposób, który pomoże nam skutecznie zwalczyć ten problem. Oczywiście pamiętamy o tym, aby oprócz stosowania przynęt, pamiętać także o skutecznej profilaktyce, takiej jak wietrzenie wnętrza, czy zamontowaniu wentylatora.

W jaki sposób działa ta pułapka? Rybik zwabiony zapachem przynęty umieszczonej w  słoiku będzie chciał wspiąć się po jego ściance. Nie wyjdzie on jednak z pułapki, gdyż ześlizgnie się po wewnętrznej ściance. Złapane rybiki należy zalać wrzątkiem lub spalić. Możliwe jest także ich wypuszczenie na zewnątrz. Z pewnością poradzą sobie na wolności.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz oczyszczenia wnętrza warto pamiętać także o wypraniu odzieży. Niestety rybiki mogą lokalizować się także w koszach na pranie i zasiedlać ubrania, dlatego wypranie odzieży przed użyciem okazuje się bardzo ważne. Oprócz tego warto również wyrzucić worek z odkurzacza oraz wyprać wkłady do mopa. Tylko to pozwoli na nieodwracalne zażegnanie problemów związanych z zasiedleniem się rybików w naszym wnętrzu!

Zobacz także