Blog / Jak rozbić ciasne buty?

Jak rozbić ciasne buty?

Zakup nowych butów ze skóry często wiąże się z problematycznym pierwszym użyciem i pojawia się pytanie: jak rozbić buty? Skórzane buty charakteryzują się wysoką jakością i świetnym dopasowaniem do stopy, jednak zanim skóra zintegruje się z jej kształtem i typem, powinna zostać odpowiednio zaimpregnowana. Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów, które pozwolą w domowych warunkach, samodzielnie rozbić buty skórzane lub sportowe.
Jak rozbić ciasne buty

Rozbijanie butów – dedykowane preparaty

Rynek obuwniczy to nie tylko wyselekcjonowane i stylowe modele, ale również wiele akcesoriów, które pozwolą butom lepiej się dopasować do kształtu stopy. W przypadku nietrafienia z rozmiarem lub w sytuacji, kiedy obuwie ma nietypowy krój i może powodować dyskomfort – przy użyciu odpowiednich środków zmiękczymy materiał. Dzięki temu stanie się on elastyczny i podatny na zmianę kształtu, która zapobiegnie obtarciom czy odciskom, a chód w nowych butach stanie się wygodny. Nadmierne uciskanie stóp przez buty możemy zniwelować również domowymi sposobami z wykorzystaniem produktów, które z pewnością znajdziemy w mieszkaniu.

Zbyt ciasne buty na szerokość – jak rozbić?

Najczęściej spotykanym problemem jest zbyt wąski model buta lub zbyt mała przestrzeń w miejscu, gdzie układają się palce. Jak rozbić buty na szerokość? Do tego celu możemy wykorzystać dedykowane środki np. pianki lub spraye zmiękczające materiał lub skorzystać z domowych sposobów. Dużo prostszą sprawą okazuje się rozciąganie butów skórzanych, ponieważ jest to tworzywo naturalne o dużej elastyczności i możliwościach dopasowania. W przypadku butów sportowych, które chcemy rozbić na szerokość i mamy do czynienia z materiałem syntetycznym – stosujemy nieco inne zabiegi.

Jak rozbić buty na szerokość – skóra naturalna

Pomocne w rozciąganiu butów skórzanych okazują się wcześniej wspomniane spraye lub pianki, które mają za zadanie zmiękczyć ten materiał. Tą czynność zwykle powtarzamy 1 – 2 razy, zakładając obuwie na skarpety. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie gazet lub papieru, które umieszczamy wewnątrz butów. Dzięki temu materiał będzie od środka wypychany, co pozwoli na rozbicie butów na szerokość.

Rozbijanie butów sportowych

Najlepszym sposobem na rozbicie butów sportowych będzie korzystanie z nich w domowym zaciszu. Zanim wybierzemy się w nich na kilkukilometrowy bieg lub na siłownię, warto zakładać je w domu i wykonywać mniej wymagające czynności np. domowe porządki czy krótkie spacery. Ważne jest, żeby założyć wcześniej wilgotne skarpetki, które spotęgują efekt. Wilgoć sprzyja rozciąganiu materiału syntetycznego. Rozbijanie butów parą wodną również jest popularnym rozwiązaniem, które utwierdza tezę o wilgoci jako sprzymierzeńcu w rozbijaniu obuwia.

Jak rozbić buty w palcach?

Bardzo częstym problemem jest dyskomfort, który odczuwamy przy korzystaniu z nowej pary butów w okolicach palców stóp. Ten problem najczęściej dotyczy szpilek, które mają specyficznie wyprofilowane czubki. O ile buty na płaskiej podeszwie mogłyby spowodować pojedyncze odciski, to szpilki z uwagi na wysoki obcas, mogą dać o wiele poważniejsze skutki!  W prosty sposób możemy rozbić buty w palcach, dzięki czemu korzystanie z obuwia stanie się wygodne.

14Pierwszym sposobem będą dedykowane środki do zmiękczania danego materiału – spraye i pianki. Drugim sposobem będzie umieszczenie kilku kostek lodu w szczelnych woreczkach i umieszczenie ich wewnątrz „nosków” czy „czubków” tak, aby wypełniały całą przestrzeń. Wilgoć i chłód pozwala na zmianę kształtu materiału, dzięki czemu buty staną się dopasowane w palcach. Świetnie sprawdzi się para wodna, która jest zalecana w przypadku butów z syntetycznych surowców. Wystarczy przez kilka minut trzymać buty nad gotującą się wodą i korzystać z nich przez kilkadziesiąt minut, najlepiej w towarzystwie skarpet.

Suszarka – sposób na rozbicie butów

Ciepło generowane przez suszarkę będzie doskonałym sposobem w rozbijaniu obuwia. To świetna metoda w przypadku, kiedy nie wiemy jak rozbić buty w palcach lub na szerokość – suszarka będzie do tego idealnym narzędziem. Rozwiązanie z wykorzystaniem ciepła suszarki, nadaje się do butów ze skóry lakierowanej czy zamszowej, które wymagają szczególnej pielęgnacji i ostrożności w doborze odpowiednich metod. Gorące powietrze suszarki powinniśmy skierować w kierunku miejsc, które chcemy rozbić. Dla spotęgowania efektu warto wypchać buty dodatkowo papierem czy skarpetkami, które możemy dodatkowo zwilżyć wodą.

Zobacz także