Ręczniki to niezbędny element w każdej łazience. Służą do zachowania prawidłowej higieny, ale są również dekoracją łazienki. Piękne, grube i puszyste ręczniki, odpowiednio dobrane kolorystycznie potrafią ożywić łazienkę, za ich pomocą można łatwo zmienić wystrój łazienki. Co zrobić, aby ręczniki jak najdłużej wyglądały jak nowe i cieszyły nas swoim widokiem? Jak prać ręczniki, aby nie straciły fasonu, ładnie pachniały i były miękkie?
Pranie ręczników krok po kroku
Ręczniki wymagają częstego prania, ponieważ narażone są na ciągły kontakt z wilgocią. Muszą być czyste, ponieważ ręczniki ma ciągły kontakt z ciałem. Zaleca się, aby ręczniki prać co najmniej dwa razy w tygodniu. Wilgotne, nieświeże ręczniki mogą stać się siedliskiem bakterii, które mogą wnikać do organizmu i być przyczyną chorób. Nieprawidłowo uprane ręczniki mogą brzydko pachnieć, zmienić swój kolor, stracić puszystość i pierwotny kształt. Warto poznać podstawowe zasady prawidłowego prania ręczników, które pozwolą na długo zachować ich funkcje.
- Ważną zasadą jest pogrupowanie ręczników. Ręczniki należy prać osobno, nie powinno się ich łączyć z bielizną czy inną odzieżą. Nie jest zalecane pranie ręczników z pościelą, ponieważ mają inne wymagania, pościel należy prać w wyższej temperaturze. Należy sugerować się informacjami umieszczonymi na metce oraz kolorami ręczniki. Ręczniki białe i jasne należy oddzielić od tych w ciemnych, żywych kolorach.
- Należy wybrać odpowiedni środek do prania. Najlepiej zrezygnować z proszku, dużo lepszym rozwiązanemu będzie płyn, żel lub kapsułki doprania. Drobinki z proszku mogą osadzać się na ręcznikach, powodując ich szorstkość oraz obniżając chłonność. W przypadku żelu czy płynu nie ma takiego problemu. Do jasnych ręczników należy wybrać środek uniwersalny lub przeznaczony do białych rzeczy, w przypadku kolorowych dobrze sprawdzi się płyn do kolorowych ubrań.
- Bardzo istotną kwestią jest w ilu stopniach prać ręczniki. Jest to uzależnione do informacji zawartej na metce i zaleceń producenta. Bawełniane ręczniki najlepiej prać w temperaturze 40- 60°C. W tej temperaturze giną wszelkie bakterie, wirusy i grzyby, a nie zmieniają się właściwości ręczników. Innej temperatury prania wymagają ręczniki szybkoschnące. Bardzo lubiane ręczniki z mikrofibry należy prać w 30°C. Prania w 90°C wymagają jedynie ręczniki szpitalne, hotelowe lub używane przez osobę chorą. Wybór programu prania należy również uzależnić do stopnia zabrudzenia. W przypadku mocno zabrudzonych ręczników zaleca się cykl z praniem wstępnym, a w przypadku standardowego prania program do bawełny lub tkanin delikatnych
- Oprócz prania ważne jest również suszenie. Jeżeli jest taka możliwość, ręczniki warto suszyć na zewnątrz, w przewiewie, ale należy unikać wystawiania ręczników na bezpośrednie działania słońca. Najlepiej suszyć ręczniki w suszarce bębnowej, w temperaturze nie przekraczającej 60°C. Innym, dobrym miejscem jest również suszarka do bielizny rozstawiona w domu. Ręczniki powinny schnąć dobrze rozwieszone, w dużym odstępach od siebie, dzięki temu będą miały zapewnioną dobrą cyrkulacje powietrza i nie złapią nieprzyjemnych zapachów. Ręczników nie należy suszyć na kaloryferze, zbyt wysoka temperatura również może niekorzystnie wpłynąć na właściwości ręcznika.
- Piorąc ręczniki należy pamiętać, aby nie zapełniać do końca bębna. Dzięki temu detergenty i woda będą mogły dotrzeć do każdego ręcznika.
O czym warto pamiętać?
Kupując nowe ręczniki należy pamiętać, aby wyprać je przed pierwszym użyciem. Temperatura prania nowych ręczników powinna wynosić 90°, co pozwoli je zahartować. Dzięki takiej kąpieli ręczniki nie stracą swoich właściwości, wysoka temperatura usunie z nich wszystkie pyłki oraz chemiczne zanieczyszczenia, które powstały w procesie produkcji i transporcie. Pierwsze pranie poprawi ponadto higroskopijność ręcznika i sprawi, że tkanina uzyska większą odporność na uszkodzenia. Pomoże również utrwalić kolory i uchronić ręcznik przed odbarwieniem. W tym celu zaleca się dodanie do pierwszego prania szklanki octu.
Domowe sposoby na zmiękczenie ręczników
Miękkie ręczniki są przyjemne do ciała, miło się w nie otulić wychodząc z wanny. Jak sprawdzić, by ręczniki najdłużej zachowały swoją miękkość? Standardowy płyn do zmiękczania nie jest najlepszym rozwiązaniem. Po jego zastosowaniu ręczniki robią się gładkie i śliskie, mogą gorzej chłonąć wilgoć. Aby zmiękczyć ręczniki warto zastosować domowe, znane od dawna sposoby. Do prania należy dodać szklankę białego octu lub pół szklanki sody oczyszczonej. Dzięki temu nawet twarde ręczniki staną się miękkie i przyjemne w użytkowaniu.
Ręczniki – czego należy unikać?
Ręczniki nie lubią prasowania. Pod wpływem żelazka ręczniki tracą miękkość i chłonność. Aby nie dopuścić do zagnieceń, warto prać ręczniki w delikatnym programie, a pralkę nastawić na minimalną liczbę obrotów podczas wirowania. Mokrych ręczników nie należy zostawiać w pralce, należy je niezwłocznie wyjąć, wytrzepać i dokładnie rozwiesić. Prasowanie zalecane jest jedynie w przypadku ręczników dziecięcych oraz tych używanych przez osoby chore. Należy również unikać odplamiaczy oraz wybielaczy do tkanin. Pod ich wpływem może dojść do osłabiania materiału i naruszenia jego struktury. Do prania ręczników nie jest zalecany program eko, ponieważ zbyt mała ilość wody może zniszczyć ręczniki, a detergenty nie zostaną dokładnie wypłukane.
Pranie ręczników nie jest trudne, ale warto poznać podstawowe zasady i regularnie się do nich stosować. Należy zapamiętać, w ilu stopniach prac ręczniki, jak je zmiękczać, czego nie należy robić. Dzięki temu ręczniki długo będą wyglądały jak nowe.