Ubrania oraz obuwie zamszowe to świetne dopełnienie każdego zestawu modowego. Nadają stylizacji bardziej klasycznego wyglądu i stanowią efektowny dodatek. Jednak czyszczenie tego materiału przysparza wielu osobom trudności. Jak czyścić zamsz, aby nie zniszczyć jego struktury?
Czym jest materiał zamszowy?
Zamsz pospolity jest jednym z najstarszych, zwierzęcych rodzajów skóry. Początek zamszu datuje się na około 6000 lat p.n.e. Odznacza się jednak brakiem warstwy licowej. Zamsz to po prostu odwrotna, wyprawiona część skóry. W ten sposób obrobiona jest przyjemna i miękka w dotyku. Zamsz charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz włosowatą teksturą.
Jest to jednak niezwykle wymagające tworzywo, a jego pielęgnacja zajmuje sporo czasu. Tkanina zaliczana jest do trwałych materiałów, jednak nie lubi wilgoci, łatwo jest uszkodzić jej fakturę i często ulega odkształceniom. Warto również wiedzieć, że nie ma możliwości odnowić zmaszu.
Mimo to, odzież oraz obuwie wykonane na bazie tego materiału cieszą się ogromną popularnością. Ze względu na to, że zamszowe produkty nie należą do tanich (chyba że chodzi o sztuczny zamsz), warto odpowiednio je pielęgnować, aby długo mogły nam posłużyć.
Jak czyścić zamsz?
Skórę zamszową najlepiej jest spróbować wyczyścić na sucho. Jednak do tego celu nie należy używać szczotki z trwardym włosiem. Można zaopatrzyć się w szczotki specjalnie przeznaczone do pielęgnacji tego materiału. Wykonane są z miękkich włosków. W delikatny sposób wyczeszą one kurz i brud oraz wygładzą powierzchnię materiału. Mocno zabrudzone buty z zamszu najlepiej jest oczyścić od razu po powrocie do domu. Wtedy najłatwiej jest usunąć zabrudzenia. Systematyczne szczotkowanie ochroni również buty przed szybszym zniszczeniem oraz utratą dobrego wyglądu.
Do czyszczenia zamszowych butów, warto wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego pianki oraz spraye. Pomogą one usunąć większe zabrudzenia oraz sprawią, że tworzywo będzie elastyczne i miękkie. Należy je jednak stosować dopiero po pierwszym oczyszczeniu zamszu z pierwszego kurzu i brudu przy pomocy szczoteczki.
Domowe sposoby na czyszczenie zamszu
Suchy zamsz jest łatwiejszy w czyszczeniu. Do usunięcia zabrudzeń można wykorzystać ocet kuchenny. W tym celu należy lekko zwilżyć materiał i moment odczekać. Ocet zmiękczy plamy i pozwoli na skuteczne usunięcie ich przy pomocy specjalnej szczotki.
Innym rozwiązaniem może być stworzenie mikstury z 1 łyżeczki sody oczyszczonej oraz 1 łyżeczki mleka. Należy namoczyć w niej ściereczkę, dobrze ją odsączyć i przetrzeć zabrudzenia. Mokre obszary warto przetrzeć suchą ścierką. Po dokładnym wyschnięciu tkaniny, miejsca te należy potrzeć gumką do zmazywania.
Warto wiedzieć, że bardziej wymagające jest mycie jasnego zamszu, niż odzieży kolorowej. Tutaj świetnie sprawdzi się skórka od chleba, najlepiej już czerstwego. Obszary zabrudzone należy potrzeć jej wewnętrzną stroną. Ta metoda sprawi również, że materiał odzyska swoją dawną świeżość. Do usunięcia plam z jasnego zamszu można także wykorzystać mleko. Należy najpierw podgrzać je do 40 stopni Celsjusza, a następnie namoczoną w nim gąbką przetrzeć brudne miejsca.
Piorąc zamsz w pralce, zaleca się użyć programu do czyszczenia delikatnych materiałów, np. cyklu do prania wełny albo funkcji prania ręcznego. Nie należy dodawać detergentu. Można zastąpić go płynem do zmiękczania tkanin. Wyprany zamsz powinno suszyć się w przewiewnym pomieszczeniu. Obuwie można postawić na kartonowej podkładce, a ich wnętrze wypełnić makulaturą. Co kilka godzin warto przemoczone gazety wymieniać. Po całkowitym wyschnięciu, należy przeczesać strukturę szczoteczką.
W przypadku większych ubrań wykonanych z zamszu, np. płaszcz, kurtka, najbezpieczniejszym wyjściem jest oddać je do pralni. To będzie gwarancją, że materiał nie ulegnie zniszczeniu.
Jak dbać o elementy garderoby z zamszu?
Oprócz znajomości prawidłowego czyszczenia zamszu, warto również wiedzieć jak odpowiednio o niego dbać, aby jak najdłużej cieszyć się ich dobrym wyglądem:
- mycie tkaniny należy wykonywać ostrożnie i delikatnie, dotyczy to również nubuku często mylonego z zamszem,
- ważną kwestią jest odpowiednia impregnacja, wykonywana za pomocą specjalnych preparatów, które ochronią delikatną skórę przed działaniem wilgoci oraz innych czynników zewnętrznych,
- zamszu nie należy suszyć przy pomocy suszarki oraz na grzejniku, ponieważ może to powodować odbarwienie tkaniny,
- należy unikać wilgoci. Jeśli przez przypadek zamoczy się materiał, należy jak najszybciej delikatnie przyłożyć inny materiał, np. ręcznik papierowy, ale nie przyciskać go,
- zamsz może utracić swój kolor po kontakcie z promieniami UV, dlatego rzeczy z tego materiału najlepiej przechowywać zdala od światła słonecznego.
Obuwie i odzież zamszowa cały czas jest w modzie. Mimo wymagającej pielęgnacji, cieszą się dużą popularnością. Warto zadać sobie trochę trudu, ponieważ zamszowe ubrania i buty świetnie komponują się z casulowymi oraz sportowymi stylizacjami, a także z wieczorowymi zestawami modowymi.