Blog / Jak prać kurtkę puchową?

Jak prać kurtkę puchową?

Nad wypraniem puchowej kurtki zaczynamy się zastanawiać, kiedy jest po sezonie i trzeba ją odwiesić do szaf oraz wtedy, kiedy po częstym eksploatowaniu jest przepocona lub widać na niej ślady zabrudzenia.

Wówczas powstaje dylemat, czy można kurtkę prać, czy pralka jej nie zniszczy i czy nie wpłynie negatywnie na jej podstawowe funkcje- czyli równomierne utrzymywanie ciepła.
Jak prać kurtkę puchową

Ocieplina puchowa w kurtce

Wkład puchowy w kurtce ma zapewnić właściwości termoaktywne – ocieplać, chronić przed wiatrem i zapewnić oddychanie.Najlepiej sprawują się ociepliny z naturalnych produktów – puchu kurzego, kaczego i gęsiego. Puch, jak sama nazwa wskazuje, jest lekki, a jednocześnie ciepły i oddychający. Odprowadza wilgoć (pot) i chroni przed wiatrem.

Puch jest luźny i lekki, tym samym może się przemieszczać. Skuteczną metodą przeciwdziałającą przemieszczaniu puchu jest pikowanie materiału. Stąd kurtki puchowe są pikowane.

Wilgoć bardzo źle wpływa na puch. Po pierwsze się zbija w twarde kule, więc szybko traci swoje cenne właściwości, po drugie łatwo może spleśnieć lub zbutwieć.

Pranie kurtki puchowej w pralce bez ryzyka jej uszkodzenia jest możliwe, lecz należy pamiętać o kilku zasadach.

Zabezpieczenie kurtki przed praniem

Zanim kurtka znajdzie się w pralce, trzeba ją dokładnie obejrzeć.

Drobne uszkodzenia

Wszelkie mniejsze lub większe przetarcia, naddarcia i dziurki należy pozszywać. W trakcie prania z nawet drobnych dziurek mogą się wydostawać pierze i puch. Szczególnie trzeba obejrzeć okolice zamków błyskawicznych, kieszeni na rzepy i napy oraz wnętrza kieszeni, które często są naddarte. Jeżeli z kurtki wychodzi puch, nie wolno jej w takim stanie prać. Napy się czasami nadrywają. W trakcie codziennego użytkowania nie muszą sprawiać problemu, dopóki nie wychodzi puch z tych okolic, lecz w trakcie prania może spowodować całkowite uszkodzenie odzieży. Podobnie jest z zamkami.

Ostre ozdoby na zamkach należy zdjąć, by nie przedarły materiału w trakcie prania.

Kieszenie, dopinane kaptury i futerka

Kieszenie należy dokładnie opróżnić ze wszystkich znajdujących się w nich przedmiotów, nawet chusteczek higienicznych. Twarde przedmioty w trakcie wirowania mogą uszkodzić materiał, a chusteczki się kłaczyć.

Dopinane kaptury i futerka należy odpiąć i prać je w specjalnych workach do prania.

Przed włożeniem do pralki należy zapiąć wszystkie zamki, napy i guziki. Kurtkę przełożyć na lewą stronę. Ponownie sprawdzić, czy z kurtki nie wychodzi puch oraz czy nie ma uszkodzeń do naprawy.

Płyn do prania zamiast proszku.

Do prania kurtek i kołder są przeznaczone specjalne płyny do prania. Warto się w nie zaopatrzyć. Jeżeli ich nie ma, to można użyć płynu do prania tkanin delikatnych lub odzieży niemowlęcej.

Proszek jest niewskazany, ponieważ może zostawiać białe smugi na materiale. Nie wolno używać też wybielaczy. Nie są wskazane również żele do prania w kapsułkach, ponieważ zazwyczaj mają dodany zmiękczacz do tkanin. Kaczy i gęsi puch pod wpływem wybielaczy traci swoje właściwości, a zmiękczacze obciążają delikatny kaczy i gęsi puch.

Nie dodawać płynu do płukania.

Płyn do płukania tkanin to kusząca propozycja ze względu na ładny zapach. Nie należy jednak go dodawać, ponieważ obciąży delikatny puch wewnątrz kurtki i go dodatkowo zbije.

Ustawianie programów prania

Niska temperatura prania i średnie wirowanie

Puch gęsi ani puch kaczy nie lubią wysokich temperatur. Kurtkę puchową najlepiej prać w temperaturze 30 stopni. Wirowanie powinno być lekkie lub średnie. Niektóre nowoczesne pralki są wyposażone w programy przeznaczone specjalnie do prania kurtek i kołder, warto z nich skorzystać.

Piłeczki do prania kurtek puchowych

Można zaopatrzyć się w specjalne piłki/kule do prania. Niektóre są z odpowiednio silikonowanej gumy. Jeżeli ich nie ma, pomocne będzie użycie piłek sportowych.

Legenda o wkładaniu piłeczek tenisowych do pralki wraz z kurtką puchową ma swoje uzasadnienie i jest to czynność ze wszech miar polecana. Piłeczki skaczą w trakcie ruchu bębna, tym samym rozbijają już w trakcie prania delikatny kaczy lub gęsi puch. Lepiej użyć białych piłek, ponieważ żółte mogą zafarbować kurtkę lub spowodować nieładne zacieki. Tenisowe piłki wkładane do prania sprawdzają się również w przypadku prania kołder z pierza i puchu gęsiego.

Suszenie kurtki puchowej

Suszenie to najważniejsza czynność w całym procesie prania kurtki. Przede wszystkim jest kilka przeciwwskazań:

  • Puchową kurtkę należy suszyć poziomo. Najlepiej rozłożyć ją na suszarce w pobliżu źródła ciepła, często ten ręcznik zmieniając. Nie wolno suszyć kurtki na kaloryferze.
  • Co kilka godzin kurtkę puchową trzeba przekładać na drugą stronę lekko ją oklepując. To ważna czynność, która pozwala na rozbicie puchu.  Można również, kiedy kurtka będzie dobrze podsuszona, puch „rozcierać” delikatnie między przekładaniem.
  • W połowie suszenia kurtkę trzeba przewrócić na drugą stronę i powtarzać czynności tak często, aż do zyskania pewności, że nigdzie nie ma wilgotnych miejsc. Oklepywanie i delikatne roztrzepywanie kurtki jest bardzo istotne.

Dobrą metodą jest suszenie kurtki kurtki puchowej w suszarce pralkowej, jeżeli jest ona dostępna. Temperaturę suszenia należy ustawić zgodnie z instrukcją. Nawet po suszeniu w specjalnej suszarce kurtkę z puchu gęsiego warto dosuszyć przed schowaniem do szafy.

Uwaga: należy sprawdzać szczególnie trudno dostępne miejsca, czyli wnętrza rękawów przy mankietach, w okolicach pach, wewnątrz kieszeni, przy kołnierzu lub kapturze. W nich najdłużej utrzymuje się wilgoć. Suchy materiał zewnętrzny może dawać złudne wrażenie suchości we wnętrzu.

Całkowite suszenie kurtki puchowej może trwać kilka dni. Im mniej kurtka jest pikowana, tym częściej trzeba ją przewracać w trakcie suszenia i obijać, gdyż puch wewnątrz jest bardziej zbity i przemieszczony. Im więcej pikowań, tym problem z suszeniem mniejszy.

Po całkowitym wysuszeniu nie powinno się wieszać od razu kurtki do szafy. Przez kolejne dwa, trzy dni kurtka może powisieć w suchym i przewiewnym miejscu na wieszaku, np. na drzwiach do szafy. Co jakiś czas dla pewności i uzyskania równego rozłożenia puchu można ją kilka razy delikatnie wytrzepać.

Tak wyprana kurtka puchowa może służyć kilka lat, lecz pranie powinno się odbywać raz w sezonie, nie częściej.

Zobacz także