Koszula jest eleganckim, stylowym elementem męskiej stylizacji. Może ona zbudować wspaniały i stylowy wizerunek mężczyzny. Może też być zupełnie odwrotnie. Źle wyglądająca koszula potrafi całkowicie zrujnować oblicze mężczyzny. W przypadku koszuli nie jest najważniejsze to, za ile została ona kupiona lub spod jakiej prestiżowej marki pochodzi. Kluczem do jej doskonałego wyglądu jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja – czyli właściwe pranie i prasowanie koszuli. Poniżej podpowiadamy jak przeprowadzić właściwe pranie i prasowanie koszul, aby zawsze wyróżniały się nienagannym wyglądem.
Pranie koszul męskich
Odpowiednie pranie koszul jest kluczowym elementem w zachowaniu jej nienagannego wyglądu. Nie każdy jednak wie, jak należy to robić. Niektórzy nie mają najmniejszego pojęcia jak prać koszule, aby usunąć z nich plamy, a jednocześnie ochronić się przed nieestetycznymi przebarwieniami lub nieoczekiwaną zmianą rozmiaru. Zatem jak prać koszule męskie?
Wszywka pielęgnacyjna – bezcenne źródło informacji
Wszywka pielęgnacyjna zawiera komplet informacji, niezbędnych do przeprowadzenia prawidłowego prania koszuli bez doprowadzenia do jej zniszczenia. Wszywka informuje przede wszystkim o tym, w jakiej temperaturze należy prać koszulę oraz jakie powinny być maksymalne obroty jej wirowania. Podana na niej wartość, jest maksymalna jaką można zastosować. Najczęściej zaleca się pranie koszuli w temperaturze 30 lub 40 stopni. Czasami producent umieszcza na wszywce informację na temat dopuszczalnej temperatury za pomocą symbolu kropelek, gdzie jedna kropelka oznacza wodę zimną (30 stopni), dwie kropelki – wodę ciepłą (40 stopni) oraz trzy kropelki – wodę gorącą (60 stopni). Należy ściśle przestrzegać maksymalnej dopuszczalnej temperatury prania. Ustawienie wyższej niż zalecana może doprowadzić do powstania odbarwień, rozejścia się materiału albo jego skurczenia się, w efekcie czego koszula będzie nadawała się jedynie do wyrzucenia. Prawda jest jednak taka, że pranie koszuli w 30 stopniach nie zawsze okazuje się efektywne, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z cięższymi plamami.
Może zdarzyć się również tak, ze na wszywce umieszczono symbol przekreślonej miski oraz nie podano żadnej wartości temperatury. Oznacza to, że pranie mechaniczne jest zabronione. Jednak w przypadku koszul taka sytuacja się nie przytrafia. Jedynie przy bardzo delikatnych modelach można odnaleźć symbol dłoni, który informuje o obowiązku prania ręcznego.
Jak prać koszule bawełniane lniane i flanelowe?
Również i w tym przypadku najważniejsza jest wszywka pielęgnacyjna, która dokładnie informuje w jakich warunkach należy prać koszule bawełniane, lniane lub flanelowe. Istotne jest, że większość koszul bawełnianych, a przede wszystkim te z domieszką sztucznych włókien jak np. poliester powinno prac się w temperaturze nie większej niż 40 stopni. W przypadku gdy koszula wzbogacona jest o delikatne, naturalne włókna jak np. jedwab, temperaturę należy dodatkowo obniżyć.
Koszule flanelowe, z racji że flanela należy do tkanin bawełnianych również najlepiej prać w normalnym cyklu prania w temperaturze 40 stopni. Podobnie jest z koszulami lnianymi, które również należy prać w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni.
Ważną kwestią w przypadku koszul jest ich wirowanie, a w zasadzie ich brak. Jeżeli jest taka możliwość, warto unikać wirowania, a w szczególności tego na wysokich obrotach, a także wyżymania oraz wykręcania. Koszula zostanie uchroniona wówczas przed dodatkowymi zagnieceniami i fałdami.
Jak prać białą koszulę?
Jak uprać białe koszulę? To pytanie zadaje sobie pewnie mnóstwo osób, którym przyszło się tym zmierzyć. Przede wszystkim z użyciem odpowiedniego do białych tkanin detergentu oraz tylko i wyłącznie z białymi rzeczami! Kategorycznie zabronione jest pranie koszul białych w obecności innych ubrań w delikatnych odcieniach jak np. delikatny róż czy błękit. Taka praktyka w regularnym stosowaniu doprowadzi do przebarwienia się białej koszuli, prze co wyglądać będzie ona nieelegancko.
W przypadku ekstremalnie ciężkich zabrudzeń od czasu do czasu można użyć wybielacza. Jednak tylko w przypadku, gdy pozwala na to wszywka pielęgnacyjna. Poinformuje nas o tym umieszczony na niej symbol trójkąta równobocznego – daje to możliwość wykorzystania dowolnego preparatu do wybielania. Symbol przekreślonego dwoma liniami trójkąta zezwala na używanie jedynie wybielacza bez dodatku chloru. Natomiast przekreślony trójkąt w kolorze czarnym nie dopuszcza możliwości wybielania koszuli.
Jak prasować koszule męskie?
Znakomicie wyprasowana koszula jest symbolem eleganckiego i dbającego o własny wygląd mężczyzny. Nie jest to jednak zadanie proste. Wymaga ono odpowiednich umiejętności o raz cierpliwości. Koszule, zwłaszcza te bawełniane lub z dodatkiem naturalnych włókien mają tendencje do trudnego rozprasowywania się. Jak zatem właściwie wyprasować koszulę?
Przygotowanie do prasowania
Przed przystąpieniem do prasowania dobrze jest delikatnie zwilżyć koszulę. Dzięki temu wykonanie czynności będzie łatwiejsze. Należy jednak uważać aby nie przesadzić z nawilżeniem – koszula nie może być mokra! Następnie należy rozpiąć wszystkie guziki, ułożyć koszulę na desce do prasowania i delikatnie wygładzić dłonią. Istotną uwaga jest aby pamiętać, że w przypadku prasowania ciemnej koszuli, robić to przez jasną, bawełnianą ściereczkę. Bezpośrednie prasowanie może skończyć się wybłyszczeniem tkaniny.
Prasowanie kołnierzyka i mankietów
Prasowanie najlepiej rozpocząć od najmniejszych elementów koszuli. Są nimi mankiety oraz kołnierzyk – wykonane z dwóch warstw materiału wymagają prasowania z dwóch stron. Są one dość sztywne, dzięki czemu nie pogniotą się podczas prasowania pozostałych części koszuli. Kołnierzyk oraz mankiety należy prasować najpierw po wewnętrznej, a następnie po zewnętrznej stronie. Taka kolejność zapobiega tworzeniu się na nich nieestetycznych zagnieceń.
Prasowanie rękawów
Rękawy są następnym w kolejce elementem do prasowania. Podstawową zasadą jest nie zaprasowywanie na materiale kantów. Kanty wyglądają bardzo nieelegancko. Rękawy należy prasować z dwóch stron w kierunku od łokcia do mankietów, po czym od łokcia do ramienia. Miejsca rękawów łączące się z ramieniem i z mankietem, wymagają dokładnego wyprasowania czubkiem żelazka. Na sam koniec warto przesunąć żelazkiem po powierzchni materiału naprzeciwko szwu, aby wykluczyć utworzenie się kantu.
Prasowanie przodu i tyłu koszuli
Na sam koniec do wyprasowania pozostają dwa stosunkowo łatwe elementy. Jeżeli koszula ma kieszonkę, prasowanie należy zacząć od niej i to po obu stronach. Następnie przednią części koszuli, lewą i prawą, trzeba rozłożyć i uprasować kolejno na szerokim końcu deski. Podczas tej czynności konieczne jest delikatne naciągnięcie materiału w dół co pomoże przywrócić kształt koszulki skurczonej podczas prania.
Następnie powinno się wyprasować część z guzikami oraz dziurkami najpierw po wewnętrznej, potem po zewnętrznej stronie. Na koniec należy wsunąć czubek żelazka pod każdy z guzików, aby wyeliminować każde zagniecenia.
W przypadku prasowania tyłu koszuli, należy rozłożyć go na szerszej części deski podobnie jak w przypadku jej przodu. Prasowanie powinno zawsze rozpocząć się od karczku, a następnie przechodzić niżej w celu wyprasowania pozostałej część tyłu. Trzeba jednak pamiętać o starannym rozprostowaniu czubkiem żelazka miejsca przy szwach na karczku koszuli.