Blog / Jak prać buty w pralce?

Jak prać buty w pralce?

Coraz więcej osób pierze buty w pralce. Bez wątpienia jest to najskuteczniejszy oraz najszybszy sposób, umożliwiający przywrócenie ulubionemu obuwiu świeżości. Czy jednak wszystkie buty mogą zostać poddane działaniu temperatury i środka piorącego? Wskazówek dotyczących bezpiecznego prania butów w pralce szukać w naszym poradniku.

Pralka - wybór programu do prania

Jakie buty możemy prać w pralce, a które czyścić ręcznie?

Wszyscy producenci obuwia zobowiązani są do zamieszczania na nim instrukcji zawierającej wytyczne dotyczące ich konserwacji, a także czyszczenia. W przypadku butów jest to szczególnie istotne, gdyż nie wszystkie nadają się do prania w pralce.

 • Buty sportowe

Pranie w pralce jest metodą inwazyjną i w przypadku butów powinno być ostatecznością. Niemniej jednak, jeśli zależy nam na szybkim pozbyciu się uciążliwego zabrudzenia, do pralki możemy włożyć większość butów sportowych, w tym uwielbiane przez wszystkich adidasy. Ważne, aby wybrany model był wykonany z materiału syntetycznego, który wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także szyty, a nie klejony, gdyż wraz ze wzrostem temperatury, klej traci swoje właściwości, co skutkuje zniszczeniem obuwia.

 • Skóra i zamsz

W pralce nie należy prać butów wykonanych z naturalnych materiałów. Pranie zamszowych, a także skórzanych butów powinno odbywać się wyłącznie manualnie, przy wykorzystaniu specjalnych preparatów zalecanych przez producenta, a także delikatnej szczoteczki, która nie naruszy ich delikatnej struktury. Zarówno zamsz, jak i skóra nie tolerują wilgoci. Narażone na oddziaływanie wody, a także środka piorącego, mogą się odkształcić, popękać, zmniejszyć, a także odbarwić.

W pralce nie należy prać:

 • Butów klejonych, gdyż ulegną
 • Botków, gdyż mogłyby się odkształcić.
 • Butów na szpilce, gdyż z pewnością uszkodzą bęben pralki.
 • Espadryli, gdyż pleciona podeszwa wykonana najczęściej z juty albo lnu, straciłyby swoją zaciśniętą strukturę.
 • Butów z aplikacjami (cekiny, ćwieki, brokat) oprócz tego, iż same uległyby uszkodzeniu, mogłyby zniszczyć pralkę.

W jaki sposób prać buty, aby nie uległy zniszczeniu?

Aby ulubione buty nie uległy zniszczeniu należy przestrzegać kilku zasad:

 • Przede wszystkim przed umieszczeniem ich wewnątrz bębna, należy usunąć z nich błoto i piach. Najlepiej zrobić to na zewnątrz, aby drobinki brudu nie unosiły się w powietrzu i osadzały na pralce.  Nieoczyszczone buty zawierające duże ilości kurzu mogą zniszczyć pralkę, uszkadzając odpływ i silnik urządzenia.
 • Następnie z butów należy usunąć delikatne sznurówki oraz wkładki. Sznurówki mogłyby wkręcić się w otwory wewnątrz bębna uszkadzając go, natomiast delikatne wkładki narażone na oddziaływanie wilgoci z pewnością utraciłyby swoje właściwości i uległy nieestetycznemu odkształceniu.
 • Na panelu sterującym urządzenia należy ustawić najniższą temperaturę oraz minimalne obroty. Buty nie mogą być poddane wirowaniu, gdyż mogłoby to spowodować ich odkształcenie. Większość nowoczesnych pralek posiada specjalny program piorący dedykowany butom.
 • Bezpośrednio przed umieszczeniem w pralce, obuwie należy włożyć do specjalnego syntetycznego woreczka, który zabezpieczy delikatny materiał przed otarciami, a siateczkę, która często występuje w butach sportowych przed rozdarciem. Najlepiej, aby  wewnątrz pralki znajdował się koc lub ręczniki, które wyścielą  jej wnętrze i zamortyzują uderzenia .
 • Do pralki należy wsypać niewielką ilość detergentu. Nie może to być środek zmiękczający.
 • Po zakończonym praniu buty należy umieścić w przewiewnym miejscu z daleka od grzejnika, a ich wnętrze wyścielić kulkami z gazet, które pozwolą zachować ich oryginalny kształt.

W jaki sposób wyczyścić białe trampki?

Od wielu lat białe trampki są jednym z najmodniejszych modeli butów na rynku. Doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku sportowych, jak i wieczorowych stylizacji. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby zachowały swój śnieżnobiały kolor.  Ze względu na to, iż białe tenisówki w większości przypadków są klejone należy na  nie uważać. Częste pranie w pralce może doprowadzić do ich rozklejenia, co wiązałoby się z ich wyrzuceniem. Trampki converse,  które są szyte, bez obaw można umieścić w pralce. Instrukcja postępowania podczas prania nie różni się od tej dotyczącej butów sportowych. Ważne, aby wewnątrz bębna znalazły się wyłącznie białe elementy, gdyż kolorowe często farbują i mogą pozostawić na butach zacieki. Co więcej, po wypraniu białe tenisówki nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zbyt duże oddziaływanie słońca może doprowadzić do ich pożółknięcia. Z tego względu lepiej pozostawić je w temperaturze pokojowej.

W przypadku butów najważniejsze jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli na załączonej instrukcji znajduje się informacja dotycząca prania w pralce, warto wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie wyprać buty. Niewłaściwe czyszczenie może doprowadzić do sytuacji, w której producent nie przyjmie butów na gwarancji, powołując się na uszkodzenia będące wynikiem niewłaściwej pielęgnacji.

Zobacz także