Blog / Jak odstraszyć koty? Domowe i sprawdzone sposoby na odstraszenie kotów

Jak odstraszyć koty? Domowe i sprawdzone sposoby na odstraszenie kotów

Czy posiadasz piękny, zadbany ogród, w którym zakochała się cała twoja rodzina, jak i znajomi? Jeżeli tak, może okazać się, że spodoba się również okolicznym, bezpańskim kotom. Jeżeli zauważysz, że ci przebiegli intruzi zaczynają wkraczać na terytorium twojego ogrodu, rozkopują ziemię, gryzą rośliny lub po prostu urządziły sobie kuwetę z twojej działki, nie zwlekaj. Dowiedz się jak odstraszyć koty. Poznaj domowe i sprawdzone przez wielu innych użytkowników sposoby na odstraszenie kotów.Jak odstraszyć koty

Tworzenie fizycznej bariery

Tor przeszkód

Dobrym sposobem na odstraszenie czworonogów z okolicy posesji będzie stworzenie toru przeszkód za pośrednictwem plastikowych widelców i drewnianych pałeczek. Jeżeli koty nie będą miały wystarczającej przestrzeni do swobodnego poruszania się, drapania, rozkopywania ziemi, zaczną wówczas poszukiwać innego ogródka, który bardziej będzie im się nadawał na kuwetę.

 • Upewnij się, że patyki lub plastikowe sztućce zostaną rozłożone pionowo w stabilnej pozycji
 • Punkty na końcu tych naczyń nie są wystarczająco ostre, aby wyrządzić zwierzętom krzywdę, natomiast spełnią swoje zadanie w ramach środka odstraszającego, który zniechęci kocich przyjaciół do leniuchowania w okolicach twojej posesji

Siatka

Kolejny sposób przewiduje skorzystanie z możliwości, które oferuje nam siatka przeznaczona do zabezpieczenia kur. Rozłóż standardowy drut do zabezpieczenia kur dookoła roślin, które chcesz uchronić przed dewastacyjnym działaniem kotów. Rośliny będą mogły swobodnie rosnąć między szczelinami siatki, z kolei koty uznają fakturę za nieprzyjemną w dotyku i postanowią poszukać sobie innego miejsca. Drut do zabezpieczenia drobiu jest wystarczająco miękki, aby nie zranić kotów plądrujących ogród, jednak jest też wystarczająco wytrzymały, aby zniechęcić je do rozkopywania roślin w twoim ogrodzie.

 • Jeżeli twoje rośliny będą potrzebowały większej przestrzeni do dalszego wzrostu, zawsze możesz użyć nożyc do cięcia metalu, aby stworzyć otwory bezpośrednio nad roślinami, które potrzebują więcej miejsca
 • Jeżeli poszukujesz jak najtańszych rozwiązań, alternatywą dla drutu przeznaczonego do odgradzania drobiu, mogą być odpowiednio rozmieszczone zwykłe plastikowe folie użytkowane w ogrodach

Ogrodzenie

Połóż budowlane ogrodzenie kratowe na ziemi. Połóż płaskie, kratkowane ogrodzenie na ziemi, zanim zasadzisz nasiona pożądanych roślin. Luki między sadzonkami stworzone przez ogrodzenie sprawią, że obszar będzie nieprzyjemny dla przechadzających się kotów.

Nierówne powierzchnie

Pokryj powierzchnię ziemi nieprzyjemnymi w dotyku materiałami. Koty nie lubią kopać ani bawić się na nierównych powierzchniach. Możesz pokryć obszary swojego ogrodu warstwami bezpiecznych, aczkolwiek nieprzyjemnych w dotyku materiałów, takich jak na przykład:

 • Kłujące szyszki
 • Piasek lub plastik o szorstkiej fakturze
 • Spiczaste kamyczki

Specjalistyczne maty

Jeżeli twoim priorytetem nie jest zachowanie funduszy i zależy ci na efektach, możesz wykorzystać specjalnie przystosowane do odstraszania kotów gotowe maty. Otrzymasz je w sklepach z narzędziami pod nazwą „Scat spike mat”. Urządzenie to składa się z plastikowych kolców i elastycznego, silikonowego pokrycia. Kotom, które będą chciały urządzić sobie przechadzkę po twoim ogrodzie, z całą pewnością nie spodoba się mata naszpikowana kolcami. Nie musisz się jednak przejmować życiem zwierząt. Kolce są dostatecznie miękkie i nie zranią kocich włamywaczy.

Odstrasz koty przy pomocy zapachu, którego nie znoszą

Świetną metodą na pozbycie się kotów, które pomyliły twój ogród za domem lub działkę z kuwetą, będzie zasadzenie roślin o silnym zapachu. Koty nie przepadają za niektórymi roślinami i będą trzymały się od nich z daleka, gdy tylko je poczują. Zasadzenia odpowiednich roślin sprawi, że twoja posesja stanie się dla kotów obrzydliwym obszarem, na który nie będą chciały wchodzić. Jeżeli nie chcesz, aby koty niszczyły twoje plony lub po prostu przeszkadzały w chwilach relaksu w ogrodzie, zasadź jedną z poniższych roślin:

 • Lawenda
 • Pelargonia
 • Tymianek
 • Cierniste róże
 • Coleus canina

Zobacz także