Blog / Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu?

Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu?

Naklejka rejestracyjna według ustawy z 2002 roku powinna znajdować się po prawej stronie na wewnętrznej części szyby samochodowej. Z uwagi na to, że naklejka jest jednorazowa, wykorzystuje ona działanie wyjątkowo mocnego kleju. Fakt ten sprawia, że trzyma się ona szyby niezwykle mocno, co jest bardzo kłopotliwe w momencie jej usuwania, na przykład przy przerejestrowywaniu samochodu. Sprawdź, jak odkleić naklejkę z szyby w sposób skuteczny oraz bez nadmiernych komplikacji i nerwów.“Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu?” is locked Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu

Wykorzystaj suszarkę do włosów

Jeśli zastanawiasz się jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej – świetnie trafiłeś. Ten sposób jest całkowicie nieinwazyjny, szybki, łatwy i przede wszystkim skuteczny. Wystarczy, że wykorzystasz suszarkę do włosów, którą na co dzień używasz do stylizacji. Przez chwilę podgrzewaj szkło od wewnętrznej strony szyby, w miejscu gdzie znajduje się naklejka. Zwróć szczególną uwagę, abyś przez cały ten czas równomiernie ogrzewał dużą powierzchnię, a nie wyłącznie punktowe miejsca. W przeciwnym razie przy niskich temperaturach możesz bowiem uszkodzić szybę. Podgrzewaj naklejkę do momentu aż stanie się podatna na manipulacje.

Spróbuj podważyć naklejkę

Podgrzana naklejka powinna z łatwością poddać się działaniom mającym na celu jej całkowite usunięcie. W tym celu możesz podważyć róg naklejki paznokciem lub użyć pincety albo żyletki. Delikatnym ruchem, bardzo powoli spróbuj odklejać naklejkę. Rób to ostrożnie, dzięki czemu usuniesz całą naklejkę wraz z klejem, a na szybie nie pozostaną nieestetyczne drobinki.

Usuwanie kleju po naklejkach

Czasem zdarza się, że pomimo delikatnego podejścia, na szybie pozostanie odrobina kleju. Oczywiście przed naklejeniem nowej naklejki musisz się go pozbyć. Resztki prezentują się bowiem nieestetycznie i co najważniejsze mogą utrudnić przyklejenie nowej naklejki, która będzie się odklejać i po prostu źle wyglądać. W celu usunięcia pozostałości kleju możesz użyć niewielkiego kawałka szmatki lub wacika nasączonego zmywaczem do paznokci. Zmywacz rozpuści bowiem resztki kleju i usunie nawet najmniejsze drobinki.

Naklej nową naklejkę

Tak przygotowaną powierzchnię możesz z powodzeniem wykorzystać na naklejenie nowej naklejki. Pamiętaj, aby znalazła się ona w widocznym miejscu, nad wycieraczką, tak aby wszystkie informacje były czytelne. Warto podkreślić, że za brak naklejki lub przyklejenie jej w niewłaściwym miejscu, grozi mandat karny w wysokości nawet 500 złotych.

Inny sposób na pozbycie się natarczywych naklejek

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć naklejkę z szyby innym sposobem – podpowiadamy -istnieje jeszcze jedno sprawdzone rozwiązanie, które jest jednak nieco bardziej inwazyjne. Naklejka z numerem rejestracyjnym ma bowiem bardzo wiążący klej, dlatego sposób ten jest znacznie bardziej czasochłonny niż opisany powyżej. W tym celu potrzebował będziesz ostrego narzędzia, na przykład żyletki lub cienkiego nożyka/nożyka do tapet. Z ich użyciem możesz spróbować podważyć róg naklejki lub od razu zeskrobać całość. Propozycja ta wiąże się jednak z ryzykiem skaleczenia lub porysowania szyby. Sposób ten zawsze wiąże się też z pozostawieniem resztek kleju, które każdorazowo należy skrupulatnie usunąć. Można to zrobić ponownie wacikiem nasączonym zmywaczem do paznokci, dokładnie tak jak w przypadku pierwszego sposobu.

Podsumowanie

Każdy kto zastanawia się, jak odkleić naklejkę rejestracyjną, może znaleźć rozwiązanie na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Pierwszy sposób opisany krok po kroku zakłada użycie suszarki. Rozgrzana naklejka zdecydowanie łatwiej poddaje się działaniom mającym na celu jej odspojenie. Drugi sposób zakłada zeskrobanie naklejki rejestracyjnej nożykiem. Choć oba sposoby są skuteczne to jednak drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej inwazyjne, ponieważ niesie za sobą zdecydowanie większe ryzyko skaleczenia oraz zniszczenia zarówno samej naklejki, jak i szyby. Drugi sposób jest też przeznaczony dla osób zdecydowanie bardziej cierpliwych. Zajmuje on bowiem wyjątkowo dużo czasu, a nierzadko wymaga on poświęcenia nawet kilku godzin.

Zobacz także