Zatkany zlew to problem spotykany w wielu gospodarstwach domowych. Woda na bieżąco powinna spływać z rur. Nie powinna nigdy zbierać się w komorze zlewozmywaka, gdyż takie zjawisko może powodować nieprzyjemny zapach, a także problemy związane ze ściekaniem wody. Jak odetkać zlew domowymi sposobami?
Zatkany zlew – Problem spotykany w wielu gospodarstwach domowych
Zatkany zlew to niestety zmora wielu ludzi bez względu na to, czy zamieszkują blokowiska, czy też domy jednorodzinne. Zaczyna się dosyć niepozornie. W rurach słychać niepozorne bulgotanie, które nie budzi żadnych podejrzeń. Po pewnym czasie woda zaczyna jednak coraz gorzej spływać, a z odpływu i rur zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach. W takiej sytuacji nie warto jednak wpadać w panikę i dzwonić do hydraulika. Wymienić można kilka domowych sposobów, dzięki którym udrożnienie rur może nastąpić szybko, sprawnie i bez narażania portfela. Sytuację w większości przypadków można opanować bez ingerencji specjalisty.
Przyczyny zatkanego zlewu
Zapchany zlew kuchni najczęściej jest skutkiem przedostania się resztek pokarmów z talerzy do rur. Kiedy woda stoi w zlewie, najczęściej zdajemy sobie sprawę, że odpływ w zlewie traktowany był nieco niedbale, a resztki pokarmu i fusów po kawie faktycznie mogły przedostać się w okolice odpływu. Rury mogą zapchać się z powodu przedostania się do nich zarówno przedmiotów, jak i substancji. Niestety wraz z wodą do odpływu przedostaje się woda z resztkami jedzenia, a także uporczywym tłuszczem. Wymienione substancje mogą powodować w zlewie zator, który uniemożliwia wodzie spłynięcie ze zlewu. Niestety o tym, jak wiele substancji może nagromadzić się w odpływie, uświadamiamy sobie najczęściej dopiero wtedy, kiedy dokonujemy oczyszczenia lub wymiany syfonu. Zjawiska, jakie się w nim znajdują, są wręcz zdumiewające.
Jak odetkać zlew? Domowe sposoby!
Profesjonalne środki chemiczne
Na rynku dostępne są profesjonalne środki chemiczne, które wystarczy wsypać do odpływu, po czym po kilku minutach spłukać wrzątkiem. Koszt takiego preparatu to około 10 zł. Nie zawsze jednak środki te wykazują skuteczność zwłaszcza wtedy, kiedy poziom zatkania odpływu jest znaczący.
Soda kuchenna wraz z octem
Soda oczyszczona, a także ocet to produkty, które znajdują się niemal w każdej kuchni. Są tanie i łatwo dostępne, a spektrum działania tych składników jest zdumiewające. Co ciekawe, mogą one przydać się także w przypadku chęci odetkania rur. Do odpływu należy wsypać dużą ilość sody oczyszczonej. Ilość powinna wynosić około pół szklanki. Sodę należy zalać taką samą ilością wody. Roztwór pozostawić należy na około 15 minut, po czym spłukać wrzątkiem. Następnie wystarczy obserwować, czy mieszanka zadziałała tak, jak powinna.
Przepychacz do rur
Na rynku dostępne są profesjonalne przepychacze do rur, dzięki którym udrożnienie rur może przebiec szybko i sprawnie. Jeżeli nie zabezpieczyliśmy się żadnym profesjonalnym środkiem do udrażniania rur, przepychacz może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Jego końcówka pełni funkcję ssąco-tłoczącą, co sprawia, że usunięcie zatoru w zlewie obywa się niezwykle skutecznie. Urządzenie to przypomina pistolet lub strzykawkę. Sposób działania takiego urządzenia jest podobny do gumowych, tradycyjnych przyrządów służących do udrożniania zatkanych rur.
Oczyszczenie syfonu
Skutecznym, aczkolwiek nieprzyjemnym rozwiązaniem problemu zatkanych rur może być demontaż i oczyszczenie zapchanego syfonu. Kiedy zator jest duży, prawdopodobnie doszczętnie zatkał przepływ, co sprawia, że zastosowanie jakichkolwiek preparatów okazuje się bezcelowe i nieskuteczne. Jeżeli demontaż syfonu jest możliwy, przed wykonaniem zabiegu należy podstawić pod niego wiadro w celu spłynięcia zalegającej wody i zabrudzeń.
Udrażnianie zlewu ,,żmiją”
Jeżeli mimo oczyszczenia syfonu woda nadal nie odpływa, może to oznaczać, iż zator utworzył się w dalszym odcinku kanalizacji. W takiej sytuacji pomocne może okazać się wykorzystanie nieco bardziej zaawansowanego sprzętu, który skutecznie udrożnia rury i ułatwia przepływ wody. Mowa o sprężynach nazywanych często żmijami. To nic innego, jak drut, który zawinięty jest w sprężynę. Służy do wkręcania do kanalizacji. Kręcenie żmiją w przeciwnym kierunku sprawia, że wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia usuwane są z przewodów kanalizacyjnych. Na drugim końcu zamontowana jest korba, którą należy kręcić. Czynność warto jednak przeprowadzić z udziałem asysty, co ułatwi proces.
W jaki sposób zapobiegać zapychaniu się zlewu?
Zapchany zlew to problem, który dotyka niemal każdego. W jaki sposób ograniczyć jednak jego zatykanie? Przede wszystkim na odpływie warto zamontować szczelne sitko, które ograniczy ryzyko przedostania się pokarmów do rur. Jego czyszczenie przebiega szybko, a zapchanie rur można ograniczyć w znacznym stopniu. Popularnym sposobem jest także montaż sitka do mielenia odpadów, które skutecznie zapobiega tworzeniu się zatorów. Dzięki temu uniknąć można kosztów związanych z zakupem urządzeń hydraulicznych lub korzystaniem z usług fachowców.