Blog / Jak odchudzić twarz?

Jak odchudzić twarz?

Wiele kobiet i mężczyzn ma problemy z nadmiernie otłuszczoną twarzą. Za taki stan rzeczy odpowiada najczęściej nieprawidłowa dieta z nadwyżką kaloryczną, która prowadzi do odkładania się tłuszczu w organizmie. Nierzadko taka sytuacja może mieć również podłoże genetyczne. Co zatem można zrobić, aby odchudzić twarz, przywracając jej najlepszą możliwą formę?

Szczupła twarz kobiety

Przyczyny otłuszczonej twarzy

Jak już zostało po części wspomniane, najczęstszą przyczyną nadmiernie otłuszczonej twarzy jest nadwaga. Obecnie na otyłość cierpi już prawie co czwarty Polak i skala problemu zdaje się pogłębiać z każdym rokiem. Trzeba zauważyć, że tłuszcz w organizmie nie gromadzi się tylko w jednym miejscu. Wiele osób jest błędnie przekonanych, że tłuszcz pojawia się np. tylko na brzuchu. Faktem jest, że u większości ludzi zachodzi tendencja do zbierania się tłuszczu na dolnej części brzucha. Jednak to nigdy nie jest tak, że tłuszcz zbiera się tylko tam. Gdy prowadzimy nieprawidłową dietę połączoną z mało aktywnym stylem życia, to tłuszcz zaczyna się okładać w różnych miejscach – na nogach, rękach, twarzy i oczywiście na brzuchu.

Dokładnie tak samo sytuacja wygląda, gdy zaczynamy się odchudzać i stopniowo tracimy na wadze. Nie da się schudnąć tylko na twarzy albo tylko na brzuchu – to niemożliwe. Zawsze tłuszcz będzie schodził częściowo z każdej partii, a więc stracimy trochę tłuszczu na brzuchu i jednocześnie na twarzy. Nie istnieją również skuteczne ćwiczenia, które umożliwiają odchudzanie samej twarzy. Ważne, aby mieć tego świadomość, bo wtedy łatwiej można osiągnąć zamierzone rezultaty. Wniosek z tego taki, że najlepszym sposobem na odchudzenie twarzy jest pozbycie się zbędnego balastu tłuszczu. Jak tego dokonać?

Jak odchudzić twarz? Od czego zacząć?

W celu pozbycia się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej potrzebna będzie odpowiednia dieta z ujemnym bilansem kalorycznym oraz wysiłek fizyczny. Do odchudzenia twarzy trzeba podejść tak, jakby celem było odchudzenie całego ciała. Najlepiej rozpocząć od wyliczenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, które to ułatwią, a jedyne dane, jakie musimy posiadać to najczęściej:

  • wiek,
  • wzrost,
  • waga,
  • stopień natężenia aktywności fizycznej w ciągu tygodnia.

Od otrzymanego wyniku, musimy odjąć na początku około 200 kcal, aby organizm otrzymał bodziec do zmian. Jeśli więc nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 3000 kcal, to staramy się spożywać 2800 kcal. Przechodząc na dietę i ograniczając kalorie, już po kilku tygodniach będziemy mogli zauważyć pierwsze efekty. Najlepiej pierwszego dnia dokładnie zważyć się na czczo, aby potem monitorować zmiany. Pierwsze efekty zazwyczaj ciężko zauważyć samemu w lustrze, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania swojej twarzy na co dzień, ale też z reguły jesteśmy bardziej krytyczni. Dobrym punktem odniesienia może więc być znajomy, którego widzimy od czasu do czasu. Jeśli pojawią się pierwsze komentarze odnośnie do szczuplejszej twarzy, to znaczy, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, albowiem tłuszcz z twarzy i podbródka najczęściej zaczyna schodzić dopiero w późniejszym czasie. Najtrudniej zawsze pozbyć się tłuszczu z dolnej części brzucha.

Jak schudnąć z podbródka? Poprawa profilu

Wiele osób skarży się także na podwójny podbródek i nieestetyczny profil twarzy. Niestety za taki stan rzeczy też bardzo często odpowiada po prostu nadwaga. Tłuszcz zbiera się nie tylko na twarzy, ale też na podbródku. Osoby szczupłe zwykle w linii od podbródka do szyi mają kąt prosty i niewiele tłuszczu. Natomiast osoby otyłe nie mają tak dobrze zarysowanej linii pomiędzy podbródkiem i szyją. Wtedy tworzy się tzw. podwójny podbródek, co jest powodem wielu kompleksów i nerwów. Tutaj jednak sytuacja niczym nie różni się od chudnięcia z twarzy. Gdy pozbędziemy się zbędnej tkanki tłuszczowej z całego organizmu, różnicę odczujemy również na twarzy i podbródku.

Jeśli mowa o podwójnym podbródku, to przede wszystkim należy pamiętać o przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała. Garbienie się i pochylanie głowy do przodu zwykle powoduje, że problem się pogłębia. Wystarczy stanąć prosto i unieść głowę, a profil ulega znacznej poprawie. Pozostaje dorzucić do tego dietę oraz sport i efekty będą jeszcze lepsze.

Sposób na szybkie wyszczuplenie twarzy

W przypadku gdy chcemy wyszczuplić twarz natychmiast i nie mamy czasu na dietę, to istnieje kilka sposobów, które mogą w jakimś stopniu w tym pomóc. Jednym z nich jest dobór odpowiedniej do kształtu twarzy fryzury. Okrągła twarz źle wygląda, gdy włosy są nisko zaczesane, uwydatniając tym samym jej okrągły kształt. Warto więc nieco unieść włosy i rozciągnąć optycznie twarz. Najlepiej udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego i tam zapytać o poradę specjalisty. Doświadczony fryzjer doradzi w sprawie wyboru fryzury, a twarz niemal natychmiast będzie wyglądać lepiej.

Sposoby na natychmiastowe odchudzenie twarzy to jednak za mało i jeśli chcemy, aby efekty były najlepsze, to zdecydowanie powinniśmy zainteresować się zdrowym stylem życia. Dzięki temu nie tylko poprawimy wygląd twarzy, ale też zadbamy o zdrowie organizmu.

Zobacz także