Dla wielu kobiet długie blond włosy to symbol piękna i atrakcyjności. Niejedna brunetka, która marzy o zmianie wizerunku, sięga po różne metody rozjaśniania włosów. Niestety nie zawsze są one bezpieczne, nieumiejętne ich stosowanie może doprowadzić fryzurę do opłakanego stanu. Tak więc aby uniknąć niepożądanych konsekwencji, przede wszystkim w postaci zniszczonych włosów po rozjaśnianiu, warto jest zapoznać się z poniższym tekstem, by wiedzieć co stosować, a czego unikać, by uzyskać upragniony blond.
Na czym polega?
Rozjaśnianie włosów to zabieg podejmowany w celu osiągnięcia jaśniejszego odcienia włosów. Pozbawia się włosy naturalnie występującego w nich pigmentu, tak aby stały się jaśniejsze, czy to o jeden ton, czy więcej, w zależności od upodobania. Niestety metody rozjaśniania włosów mogą bardzo zniszczyć strukturę włosa i doprowadzić do tego, że włosy będą wysuszone. W trosce o nie należy zatem wybierać metody najmniej inwazyjne, narażające na najmniejsze zniszczenia.
Naturalne czy chemiczne metody?
Stosowanie naturalnych sposobów jest najmniej ryzykowne, jednak z drugiej strony satysfakcjonujący efekt po ich zastosowaniu będzie widoczny tylko na włosach z natury dość jasnych. Trzeba mieć świadomość, że kruczoczarne włosy nie zmienią się za ich pomocą w złociste pasma. Idealne będą natomiast dla osób, które chcą uzyskać subtelny efekt i uniknąć stosowania kosmetyków z całą listą sztucznych substancji w składzie. Chemiczne metody natomiast o wiele bardziej ingerują w strukturę włosa, jednak rezultat jest nieporównywalnie mocniejszy i możliwy do uzyskania na każdym naturalnym kolorze włosów, więc to właśnie po nie sięgają brunetki chcące stać się blondynkami.
Rozjaśnianie włosów cytryną
Jest to chyba najpopularniejsza i najczęściej stosowana metoda. By rozjaśnić włosy cytryną należy przygotować roztwór z soku z cytryny i wody, a następnie natrzeć nim włosy. By osiągnąć lepszy rezultat należy trzymać miksturę na włosach nawet przez pare godzin i w miarę możliwości wystawić się na działanie promieni słonecznych. Ważne jest to, by pamiętać o prawidłowym nawilżeniu włosów, gdyż po tym zabiegu mogą być one wysuszone i podatne na uszkodzenia. Podobny efekt można uzyskać stosując maseczkę zrobioną z cytryny, cynamonu i miodu.
Rozjaśnianie włosów płukanką z rumianku
To znany już naszym babciom sposób na jasne włosy, który w przeciwieństwie do soku z cytryny ma łagodne działanie. Należy zaparzyć zioło w gorącej wodzie, a po przygotowaniu naparu z rumianku i jego ostygnięciu zamoczyć włosy w przygotowanym płynie. Aby osiągnąć piękne słoneczne refleksy warto kilkanaście (albo nawet 20) minut płukać miksturą włosy. Zabieg można wykonywać maksymalnie nawet do 3 razy w tygodniu, przy jej regularnym stosowaniu po miesiącu zaobserwować można stopniowe rozjaśnienie włosów i upragnione blond pasemka.
Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną
Dostępna w każdym domu woda utleniona, czyli inaczej nadtlenek wodoru, przez wiele lat była produktem najchętniej stosowanym do chemicznego rozjaśniania włosów. Z jednej strony wykorzystywanie do tego celu wody utlenionej wydawać by się mogło bezpieczniejsze od używania drogeryjnych preparatów do rozjaśniania o dużym stężeniu nadtlenku wodoru, jednak z drugiej strony nie można zapominać, że woda utleniona osłabia kondycję włosów, niszczy ich strukturę, tak, że stają się one o wiele bardziej podatne na uszkodzenia, a ich końcówki rozdwajają się. Zatem ta domowa metoda niesie za sobą o wiele większe ryzyko niż te wspomniane powyżej.
Chcąc jednak przetestować ten sposób należy najpierw na próbę rozpylić roztwór nadtlenku wodoru z ciepłą wodą nad pasmem włosów, które znajduje się w mało widocznym miejscu, jeżeli po upływie doby nie zaobserwujemy żadnych niepokojących zmian w strukturze włosa, to można nałożyć płyn na całą powierzchnie włosów. Na drugi dzień przygotować należy nową miksturę i powtórzyć czynności, włosy należy dokładnie rozczesać, a następnie umyć. Aby nie doszło do poważnego uszkodzenia włosów, stężenie wody utlenionej nie powinno przekraczać 6%. W dzisiejszych czasach istnieje jednak wiele innych bezpieczniejszych metod, które są bardziej zalecane.
Rozjaśnianie włosów u fryzjera
Jeżeli uzyskać chcemy znaczne rozjaśnienie włosów (np. o 9 tonów), to warto udać się w tym celu do salonu fryzjerskiego. Stosowane przez fryzjerów profesjonalne produkty zawierają wiele substancji pielęgnujących i nie narażą włosów na duże zniszczenia. Chemiczne rozjaśnianie włosów najpierw otwiera cebulki włosa, a poźniej za pomocą specjalnych preparatów utlenia się stopniowo naturalny pigment w nim zawarty. Najbezpieczniej jest przeprowadzać cały proces stopniowo, jeśli masz bardzo ciemne włosy, to najlepiej jest podczas każdej wizyty u fryzjera rozjaśnić o 2 lub 3 tony, wtedy łatwiej będzie zregenerować włosy po zabiegu
Pielęgnacja włosów rozjaśnionych
Należy mieć świadomość, że po zabiegu rozjaśniania włosy mogą ulec w pewnym stopniu osłabieniu. Co za tym idzie, aby dobrze je chronić i przywrócić do początkowej kondycji trzeba specjalnie je pielęgnować. Zbawienny wpływ będą miały wcierane we włosy naturalne olejki: z awokado, jojoby, czy też olej lniany. Włosy potrzebować będą przede wszystkim dogłębnego nawilżenia, zatem należy stosować kosmetyki przede wszystkim o takich właściwościach, a do mycia zaleca jest używanie naturalnych ziołowych szamponów, o delikatnej ziołowej formule, zwłaszcza dostępnych na rynku produktów specjalnie dedykowanych włosom po rozjaśnianiu.