Blog / Jak laminować włosy w domu? Sprawdzone sposoby

Jak laminować włosy w domu? Sprawdzone sposoby

Domowe sposoby na zdrowe i błyszczące włosy są coraz bardziej popularne. Dzięki nim oszczędzić można nie tylko pieniądze ale również czas. Jednym z takich zabiegów jest laminowanie włosów, które przeraża tylko swoim brzmieniem. W rzeczywistości proces ten jest bardzo prosty i szybki. Laminację w domu można stosować dzięki zastosowaniu żelatyny lub używając siemienia lnianego, a także u fryzjera wykorzystując keratynę.
Jak laminować włosy w domu

Czym jest laminacja włosów?

Zabieg laminowania włosów oznacza powlekanie lub pokrywanie ich powierzchni materiałem (żelatyną, keratyną) w celu zabezpieczenia przed szkodliwymi czynnikami jak np wilgoć lub uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo sposób ten wygładza, dodaje blasku, poprawia kondycję, elastyczność oraz objętość włosów. Zabieg można stosować na włosach zarówno kręconych jak i prostych, naturalnych i farbowanych. W salonie fryzjerskim usługa jest czteroetapowa i kosztuje od 400 do 800 złotych, natomiast w domu można ją wykonać poświęcając nie tylko mniej czasu ale również pieniędzy.

Domowe laminowanie włosów żelatyną

Kolagen, z którego zbudowana jest żelatyna nadaje się do wykorzystania w zabiegu laminowania, poprawiając stan włosów dzięki zamknięciu łusek i zbudowaniu warstwy ochronnej. Następstwem kuracji są przyjemne w dotyku, gładkie i ożywione włosy. Aby samodzielnie prawidłowo wykonać laminację należy:

  • umyć włosy szamponem, dokładnie spłukać i osuszyć ręcznikiem,
  • zagotować wodę, wsypać do szklanki żelatynę i zalać wodą w proporcji 1:3. Rozpuścić poprzez mieszanie,
  • następnie należy dodać do żelatyny łyżkę ulubionej odżywki lub maski do włosów, wymieszać i nakładać dokładnie na pasma włosów,
  • nałożyć na włosy czepek lub folię, owinąć ręcznikiem (ewentualnie termo-czepkiem),aby miały ciepło,
  • pozostawić na 30-40 minut po czym dokładnie zmyć żelatynę z włosów ciepłą wodą.

Ten sposób laminacji można również stosować przed myciem włosów. W takiej sytuacji do mikstury należy dodać łyżkę oliwy z oliwek (oleju z migdałów lub arganowego) oraz łyżeczkę soku z cytryny. Wcierać w zwilżone włosy, pozostałe kroki wykonywać jak w przypadku laminacji na umytych włosach. Następnie umyć i nałożyć odżywkę.

Laminacja włosów za pomocą siemienia lnianego

Naturalny sposób wygładzenia włosów to laminacja z siemienia lnianego. Dzięki temu, że zawiera ono białko oraz kwasy tłuszczowe Omega-3, idealnie nadaje się do wykorzystania na włosy kręcone oraz farbowane. Efekty jakie można osiągnąć za pomocą tego zabiegu jest domknięcie łusek, odbudowanie warstwy ochronnej włosa, gładkość, połysk, odżywienie oraz zdrowy wygląd. Laminacja tym sposobem przebiega w następującej kolejności:

  • wsypać do garnka dwie łyżki siemienia, następnie zalać wodą w ilości 1,5 szklanki. Gotować przez 10 minut, aby nasiona puściły kleik,
  • odcedzić przez sitko do miski,
  • dodać łyżkę olejku z jojoba, wymieszać,
  • nakładać dokładanie na mokre, umyte i osuszone ręcznikiem włosy, przeczesując każde pasmo,
  • nakryć włosy foliowym czepkiem lub folią, pozostawić przez godzinę, następnie spłukać ciepłą wodą oraz delikatnym szamponem nie zawierającym SLS.

Zobacz także