Blog / Jak kręcić włosy za pomocą lokówki? Instrukcja krok po kroku

Jak kręcić włosy za pomocą lokówki? Instrukcja krok po kroku

Pięknie kręcone włosy to marzenie wielu kobiet. Nie każda z pań może się jednak poszczycić naturalnymi falami niewymagającymi dodatkowej stylizacji. W tym przypadku niezastąpionym urządzeniem okaże się lokówka, która pozwala uzyskać różnorodny stopień podkręcenia wybranych pasm. Jak należy więc prawidłowo kręcić włosy, aby otrzymać pożądany efekt?

Kręcone włosy koloru blond

Krok 1. Nawilż lub natłuść umyte włosy

Przygotowanie włosów do stylizacji jest jednym z ważniejszych czynników, które mają znaczący wpływ na ostateczny rezultat takiej fryzury. Z pewnością nie powinno się podkręcać zniszczonych pasm, bowiem wysoka temperatura jeszcze bardziej je osłabi. Nawet jeśli włosy są zdrowe i dobrze wyglądają należy zawsze pamiętać, żeby przed włączeniem lokówki dodatkowo je nawilżyć czy natłuścić. Na świeżo umyte włosy koniecznie trzeba więc nałożyć odżywkę lub maskę i po określonym czasie dokładnie  spłukać preparat.

Krok 2. Zastosuj preparat chroniący włosy przed wysoką temperaturą

Kiedy włosy są już w pełni wysuszone dla dodatkowej ochrony można również zastosować jeden z powszechnie dostępnych kosmetyków chroniących przed wysoką temperaturą. Na rynku można znaleźć zarówno tego typu preparaty w formie sprayu, jak i balsamu.

Krok 3. Ustrukturyzuj proste włosy

Osoby, które mają naturalnie proste włosy mogą ustrukturyzować fryzurę za pomocą pianki lub definizera loków. Znacząco ułatwi to późniejsze kręcenie pasm lokówką.

Krok 4. Podziel włosy na mniejsze pasma

Przed samym kręceniem włosów należy podzielić poszczególne partie na kilka niezbyt grubych pasm. Dla osiągnięcia jak najlepszego efektu nie powinny one przekraczać trzycentymetrowej szerokości. Można również wybierać tylko poszczególne partie włosów, które zostaną poddane lokowaniu.

Krok 5. Wyczesz włosy i podepnij wybrane pasma spinką

Przed przystąpieniem do stylizacji warto też dokładnie wyczesać włosy oraz dla większej wygody pasma, które nie będą kręcone podpiąć klamrą lub spinką.

Krok 6. Rozgrzej lokówkę wybierając optymalną temperaturę grzania

Wszystkie nowoczesne lokówki w odróżnieniu od tych starszej daty wyposażone są w system, który pozwala na samodzielne ustawienie temperatury grzania. Jeśli włosy są zazwyczaj podatne na stylizacje nie trzeba ich dodatkowo przemęczać zbyt wysoką temperaturą. W tym przypadku spokojnie wystarczy przedział w granicach 150-170 stopni. Osoby, które jednak mają naturalnie proste pasma lub włosy oporne na kręcenie powinny spróbować z nieco większą temperaturą.

Krok 7. Umieść wybrane pasma włosów w lokówce

Poprawne kręcenie włosów lokówką polega na regularnym umieszczaniu poszczególnych partii pomiędzy klapkami wybranego sprzętu. Dostępne są także urządzenia, w których lokowanie odbywa się poprzez owijanie wybranych pasm wokół grzałki lokówki.

Krok 8. Przytrzymaj włosy w urządzeniu przez kilkanaście sekund

W takiej pozycji należy przytrzymać daną partię włosów od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu sekund w zależności od tego, jaki stopnień kręcenia ma zostać uzyskany. Lekkie fale wymagają tylko 10 sekund, zaś bujniejsze i bardziej wyraziste loki około 40 sekund.

Krok 9. Zwróć uwagę na sposób trzymania lokówki

Ważny jest również sam sposób utrzymania lokówki. Najbardziej naturalny efekt uzyskuje się poprzez przetrzymywanie urządzenia w pozycji pionowej oraz kręceniu poszczególnych pasm od twarzy do karku. Można też jednak ustawić lokówkę w pozycji poziomej lub na skos.

Krok 10. Utrwal pokręcone włosy

Aby utrzymać fryzurę w nienagannym stanie przez jak najdłuższy czas można polokowane pasma zwinąć w ruloniki, a następnie podpiąć spinką lub klamrą. Ważne jednak, żeby cały proces przeprowadzać na jeszcze ciepłych włosach. Dla uzyskania jeszcze trwalszego efektu spięte partie można dodatkowo spryskać lakierem. Po odczekaniu kilku minut należy rozwinąć pasma.

Krok 11. Rozczesz włosy dla naturalniejszego efektu

Osoby, które chcą cieszyć się bardziej naturalnymi czy subtelniejszymi falami zaraz po lokowaniu mogą delikatnie rozczesać włosy. Powstałe w ten sposób loki nie będą, aż tak wyraziste, a jedynie łagodnie podkręcone.

Zobacz także