Blog / Jak i czym wybielić firanki?

Jak i czym wybielić firanki?

Śnieżnobiałe firanki, są niekwestionowaną ozdobą domu i powodem do dumy każdej gospodyni. Jednak efekt czystej bieli tak dobrze widoczny na początku jest niestety bardzo ulotny. Zakup firanek to przecież spory wydatek, dlatego warto dbać o nie i nie dopuszczać do zażółcenia.Jak i czym wybielić firanki

Jak wybielić firanki?

Zanim będziemy się zastanawiać jak wybielić firanki, pomyślmy nad przyczyną zmiany koloru, ozdoby naszych okien. To, czym wybielić firanki, zależne jest od przyczyny. Czas działa niekorzystnie na każdą tkaninę. Zdarza się, że z biegiem czasu tkaniny żółkną samoczynnie, jednak częstą przyczyną, zżółknięcia jest palenie tytoniu, czy jest to skutek uboczny ogrzewania domu węglem. Wtedy nasze działania muszą być trochę inne- przede wszystkim częstotliwość prania musi być zdecydowanie większa.

Wybielanie firan, czyli co zrobić żeby firanki były białe

Szare firanki, które kiedyś były białe możemy przywrócić do pierwotnego koloru przez wybielanie firanek. Chemiczne środki przeznaczone do wybielania firan są drogie, a wybielanie firanek Domestosem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może uszkodzić delikatną tkaninę. Istnieje jednak kilka domowych sposobów, żeby firanki białe, ponownie zachwycały czystością i pięknym kolorem.

Uniwersalne zasady wybielania firanek

Musimy pamiętać, żeby do każdego gatunku firanki podejść indywidualnie np. firanki makarony z kryształkami białe, czy firanka biała gładka wymagają innego podejścia. Firanki makarony białe lubią się plątać dlatego warto związać je wstążeczką (koniecznie białą!) w kilku miejscach, zanim zaczniemy pranie. Firanki białe gładkie, będą najlepszym materiałem do wybielania, ponieważ nie będą niosły ze sobą ograniczeń. Musimy z dużą dozą ostrożności podchodzić do firan we wzory, te które są kolorowe wymagają bardzo delikatnego podejścia.

Domowe sposoby na wybielanie firanek

Wybielacz do firanek, każda z nas ma w swojej kuchni. Istnieją sprawdzone produkty, jeżeli zastanawiamy się, czym wybielić firanki warto zastosować się do kilku prostych rad, które obejmują jedną z czterech metod:

  • wybielanie firanek sodą oczyszczoną,
  • wybielanie firanek proszkiem do pieczenia,
  • wybielanie firan przy pomocy soli kuchennej,
  • wybielanie firanek Ace.

Sposób 1: Wybielanie firanek w sodzie

Wybielanie firanek sodą, jest sposobem znanym od dawna i nadal niezwykle skutecznym. Soda swoim działaniem znaczni zmiękczy wodę, przez co nasze działania przyniosą dużo większą skuteczność. Saszetkę z sodą oczyszczoną posiada większość nas w kuchni, jej działanie ma naprawdę szerokie spectrum, a kosztuje kilka złotych. Wybielanie firanek soda oczyszczoną rozpoczynamy od namoczenia tkaniny w jej roztworze- na ok. 10 litrów ciepłej wody dodajemy 500g sody. Po jej rozpuszczeniu namaczamy tkaninę w roztworze, na kilka godzin najlepiej na całą noc, później pierzemy firankę w pralce.

Sposób 2: Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia

Jeżeli nie mamy sody i nadal zastanawiamy się, w czym prać firanki, żeby były białe odpowiedź jest prosta- w proszku do pieczenia. Wybielanie firanek domowym sposobem przy użyciu proszku do pieczenia jest naprawdę skuteczna metodą. Proszek do pieczenia ma silne właściwości wybielające. Postępowanie jest podobne, jak w przypadku metody z użyciem sody. Wsypujemy torebkę proszku do pieczenia na 10 litrów wody i namaczamy firankę. Potem pierzemy firankę w pralce.

Sposób 3: Wybielanie firan przy pomocy soli kuchennej

Kolejny skuteczny domowy sposób na wybielanie firanek, który jest również tani, to namoczenie ich w roztworze z soli kuchennej. Na 10 litrów ciepłej wody wsypujemy 3 łyżki soli kuchennej. Firankę namaczamy minimum 3 godziny, po czym pierzemy.

Sposób 4: Wybielanie firanek Ace

Ta metoda wybielania jest najbardziej agresywną z przedstawianych. Firanka gładka biała jest jedyną, na której możemy tę metodę zastosować. Preparat rozcieńczamy w proporcji 40 ml na 10 l wody, tkaninę namaczamy na 10 minut. Przed praniem należy dokładnie wypłukać preparat, potem pierzemy firanę w place jak zawsze.

Metod na wybielenie firan jest naprawdę sporo. Warto dbać o ozdoby naszych okien na co dzień- nie pozwalajmy na palenie papierosów w domu. Pierzmy firanki nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, w ten sposób znacznie łatwiej będzie zachować ich biały kolor. Stosując delikatne domowe metody tkaninie nie powinno się nic stać, do tego przedstawiane metody są niedrogie- nie naruszą domowego budżetu.

Zobacz także