Blog / Jak i czym pastować buty?

Jak i czym pastować buty?

Pastowanie butów to bardzo istotny etap ich pielęgnacji. Obuwie, które wykonane jest ze skóry naturalnej, wymaga nie tylko dokładnego i specyficznego czyszczenia, ale także stosowania odpowiednich środków pielęgnacji. Jak pastować buty, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas?
Jak i czym pastować buty

Czym należy pastować buty ze skóry?

Na rynku zakupić można wiele produktów, które służą do impregnacji obuwia wykonanego ze skóry naturalnej. Oczywiście impregnaty i pasty do butów są odpowiednimi środkami, które pozwoli nam na zachowanie odpowiedniego wyglądu naszych butów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż pasta nadaje się wyłącznie do pastowania butów wykonanych ze skóry licowej. Dzięki stosowaniu pasty do butów zapobiegniemy wysuszeniu i pęknięciu skóry, dlatego nie warto oszczędzać na preparatach tego typu!

Jak dobrać kolor pasty do obuwia?

Kolor pasty nie powinien odbiegać od koloru naszych butów. Jeżeli jednak nie chcemy ryzykować doborem złego koloru, można postawić na pastę przeźroczystą. Zabezpieczy ona powłokę skóry oraz wydobędzie głębie naturalnego koloru naszego buta. To doskonałe rozwiązanie w przypadku nietypowego koloru obuwia. Oczywiście pastowanie butów należy przeprowadzać za pomocą specjalistycznej szczoteczki, która będzie przeznaczona tylko dla jednej, wybranej pary butów. Zastosowanie szczotki w przypadku dwóch różnych par obuwia może zakończyć się ich pobrudzeniem, gdyż pozostałości po źle dobranym kolorze mogą zwyczajnie zniszczyć powłokę skóry.

Pastowanie butów krok po kroku

Krok 1- Zabezpieczenie stroju i otoczenia

Wiemy już, dlaczego proces pastowania obuwia jest tak ważny. Warto jednak dowiedzieć się także tego, w jaki sposób przeprowadzić zabieg profesjonalnego pastowania obuwia w domowym zaciszu. Warto pamiętać, iż mocno zaniedbane obuwie będzie wymagało nieco większych nakładów cierpliwości oraz czasu. Doprowadzenie butów do przysłowiowego ładu może trwać nawet kilka godzin i odbywać się etapowo. Jeżeli jednak nasze buty będziemy czyścić w sposób regularny, proces ten nie powinien trwać dłużej niż 20 minut. Osoby, które pragną dowiedzieć się, jak czyścić buty wojskowe, powinny mieć na uwadze przede wszystkim zabezpieczenie swojego stroju przed podjęciem czyszczenia. Przygotować należy także otoczenie, aby nie doszło do pobrudzenia ścian lub podłóg. Do zabezpieczenia otoczenia zastosować możemy stare gazety oraz niezużyte folie. Przydatne mogą okazać się także kartony. Strój osłonić można za pomocą fartucha kuchennego.

Krok 2- Przygotowanie środków do pastowania butów

W procesie pastowania obuwia przydatne będą:

 • Stare rajstopy,
 • gąbka (np. gładka strona zmywaka kuchennego),
 • miękka ściereczka
 • pasta do butów.

Krok 3- Oczyszczenie obuwia

Obuwie skórzane dokładnie oczyszczamy z pozostałości błota, soli i kurzu. Buty przed pastowaniem powinny być idealnie czyste. Skóry nie można jednak potraktować mokrą ścierką, gdyż grozi to rozejściem się materiału. Ściereczka może być delikatnie zwilżona, jednak nie na tyle, aby but zdążył wsiąknąć wodę. Nie należy doprowadzać do sytuacji, kiedy błoto zaschnie się na dobre. Jeżeli jednak tak się stanie, buty należy wytrzepać poprzez delikatne uderzanie o siebie butów. Zeschnięte plamy powinny się wykruszyć, co ułatwi usuwanie pozostałości za pomocą gąbki lub ściereczki. Warto wyjąć z obuwia sznurowadła.

Krok 4- Pastowanie butów

Wokół palców owijamy miękką, suchą ściereczkę i umieszczamy na niej odrobinę preparatu do pastowania butów. Może być to zarówno pasta, jak i płyn do pastowania. Okrężnymi ruchami rozprowadzamy preparat na bucie, tworząc cienką warstwę. Proces ten należy rozpocząć od czubka, następnie przejść do boków i skończyć na czubku pięty. Pastę wcieramy także w obcas i podeszwę w celu jej zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem soli i piasku. Po wykonaniu tej czynności obuwie powinno być jednolicie matowe. Obuwie pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia na około 24 godziny.

Krok 5- Polerowanie butów

Po upływie doby ponownie przecieramy obuwie, jednak nie preparatem do pastowania, a suchą ściereczką z bawełny. W ten sposób pozbywamy się nadmiaru pasty. Polerowanie butów można przeprowadzić także z użyciem specjalnej szczotki przeznaczonej do tego celu. Przydatny może okazać się tutaj zestaw do pastowania butów.  Jeżeli efekt polerowania butów jest dla nas niewystarczający, powinniśmy sięgnąć po rajstopy! Delikatne wymuskanie pończochą struktury obuwia sprawi, że wydobędzie się z niego naturalny blask!

Sprawdzone triki ułatwiające polerowanie obuwia!

Wiemy już jak pastować buty. Co jednak zrobić, aby pastowanie butów było jeszcze bardziej efektowne? Oto kilka sprawdzonych trików!

 • Powierzchnia czarnych butów jest matowa? Wykorzystaj napar z kawy i za pomocą bawełnianej ściereczki wmasuj go w strukturę buta. Obuwie z pewnością zacznie lśnić!
 • Sucha podeszwa sprawia, że obawiasz się o to, że obuwie niedługo się zniszczy lub pęknie? Wmasuj w nią oliwę z oliwek lub oliwę dla dzieci. Z całą pewnością podeszwa zostanie w ten sposób dokładnie zabezpieczona!
 • Nie masz pasty, która idealnie pasuje do odcienia butów? Zastosuj pastę w odcieniu ciemniejszym, gdyż wybór pasty jaśniejszej może doprowadzić do zniszczenia obuwia.
 • Nie masz ściereczki z bawełny? Bez trudu zastąpić ją skarpetką!
 • Skończyła się pasta do butów? Do pastowania butów wykorzystaj skórkę od bana poprzez pocieranie buta wewnętrzną stroną skórki.
 • Buty z białej skóry wypoleruj za pomocą mleczka do demakijażu!
 • Efekt nabłyszczenia butów można wzmocnić dzięki olejkowi rycynowego, który kosztuje około 7 zł.
 • Do polerowania butów nie stosuj cebuli ani oleju słonecznikowego, gdyż długotrwałe stosowanie może doprowadzić do zniszczenia butów.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas pastowania butów?

Nic nie szpeci skórzanego obuwia tak bardzo, jak tłuste plamy i zacieki. Mankamenty te rzucają się w oczy jako pierwsze, dlatego w trakcie pastowania warto pamiętać o dokładnym usunięciu nadmiaru produktu. Nie warto pastować butów w pośpiechu, gdyż efekt w tym przypadku może być odwrotny do zamierzonego. Regularne i dokładne pastowanie to gwarancja zachowania doskonałego wyglądu obuwia na wiele lat, dlatego warto poświęcić temu procesowi nieco więcej uwagi!

Zobacz także