Blog / Jak i czym czyścić płytę indukcyjną?

Jak i czym czyścić płytę indukcyjną?

Czyszczenie płyty indukcyjnej może być dla wielu osób dosyć problematyczne. Musimy zachować szczególną ostrożność, aby nie porysować delikatnej powierzchni. Niekiedy trudno jest usunąć przypalone resztki jedzenia, a po czyszczeniu zostają nieestetycznie wyglądające smugi. Dowiedz się, w jaki sposób bezpiecznie wyczyścić płytę indukcyjną.
Jak i czym czyścić płytę indukcyjną

Czym najlepiej czyścić płytę indukcyjną?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby do czyszczenia płyty trzeba używać tylko i wyłącznie miękkich akcesoriów. Idealnie do tego nadaje się delikatna gąbka (tylko zawsze z miękkiej strony, nigdy nie używamy szorstkiej!). Do czyszczenia sprawdzi się również ściereczka z mikrofibry.

Takie materiały nie uszkodzą delikatnej płyty, pamiętajmy, że porysowana powierzchnia nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Miękkie ściereczki nie uszkodzą kuchenki, a oprócz tego doskonale wchłoną wilgoć. Wystrzegajmy się również papierowych ręczników przy polerowaniu indukcji, chyba że są naprawdę miękkie.

Do codziennej pielęgnacji należy używać specjalnych środków przeznaczonych do tego typu powierzchni. Taki preparat nie zawiera ściernych składników i jest całkowicie bezpieczny dla płyty. Dzięki niemu zabrudzenia będą trudniej przywierały do szkła. Do czyszczenia kuchenki możemy także wykorzystać domowe składniki, znajdujące się praktycznie w każdej kuchni.

Do czyszczenia płyty możemy użyć:

 • detergentu do płyt indukcyjnych,
 • delikatnej gąbki albo ściereczki,
 • skrobaczki do płyt indukcyjnych (usuniemy nią przypalone zabrudzenia),
 • octu,
 • mydła lub płynu do mycia,
 • sody.

Jak wyczyścić kuchenkę indukcyjną płynem do naczyń lub mydłem?

 1. Nasączamy gąbkę płynem do naczyń albo mydłem, po czym myjemy zimną powierzchnię płyty.
 2. Usuwamy z niej pozostałości środka do mycia, usuwamy wszelkie smugi.
 3. Polerujemy kuchenkę ściereczką z mikrofibry.
 4. Trudniejsze zabrudzenia możemy rozpuścić, kładąc na nich gąbeczkę namoczoną wodą z octem, po czym usuwamy je gąbką.
 5. Powtarzamy tę czynność, dopóki nie usuniemy wszystkich większych zabrudzeń. Jeśli ocet nie da sobie rady z nimi, wówczas zastosujmy specjalny skrobak do kuchenek indukcyjnych.
 6. Na koniec przecieramy kuchenkę wodą, po czym polerujemy jej powierzchnię do sucha.

Do usuwania trudnych zabrudzeń nigdy nie stosujmy ostrych przedmiotów, takich jak noże!. Możemy nimi poważnie uszkodzić kuchenkę.

Czyszczenie kuchenki sodą i octem

 1. Pryskamy całą kuchenkę octem i przecieramy wilgotną szmatką, dzięki czemu usuniemy zanieczyszczenia, a przy tym odtłuścimy jej powierzchnię.
 2. Posypujemy płytę sodą oczyszczoną. Soda usunie zalegający brud i wszelkie zanieczyszczenia, bez narażania płyty na zarysowania.
 3. Nawilżamy większą ściereczkę, po czym rozkładamy ją na całej płycie, na kwadrans. Dzięki temu brud w łatwiejszy sposób odejdzie od jej powierzchni.
 4. Delikatnie szorujemy zabrudzoną kuchenkę wilgotną szmatką. Wypłukujemy ją i powtarzamy tę czynność, dopóki powierzchnia nie będzie idealnie czysta.
 5. Za pomocą skrobaka do kuchenki indukcyjnej pozbywamy się trudniejszych zanieczyszczeń w postaci przypaleń. Należy zrobić to bardzo ostrożnie i delikatnie, aby nie uszkodzić jej powierzchni.
 6. Jeszcze raz pryskamy kuchenkę octem, po czym polerujemy ją wilgotną ściereczką. Na sam koniec przecieramy do sucha, miękką ściereczką z mikrofibry i gotowe. Po tych czynnościach kuchenka powinna być już idealnie czysta i błyszcząca.

Jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej?

Niestety, niektóre rysy na kuchence indukcyjnej będą niemożliwe do usunięcia. Właśnie dlatego należy oczyszczać płytę w odpowiedni sposób i robić to bardzo ostrożnie, żeby uniknąć nieestetycznych zarysowań. Ważne jest to, aby korzystać z dobrych preparatów do czyszczenia tak delikatnych powierzchni lub korzystać z domowych bezpiecznych środków. Jeśli chcemy pozbyć się niewielkich rys z kuchenki indukcyjnej, możemy spróbować ją dobrze wypolerować, przy zastosowaniu specjalnego preparatu polerskiego do płyt indykcyjnych. Na rynku znajdziemy wiele produktów do polerowania indukcji, niepozostawiających na niej śladów po czyszczeniu, w tym nieestetycznych smug.

Zobacz także