Blog / Jak czyścić złoto? Domowe sposoby na wyczyszczenie złota

Jak czyścić złoto? Domowe sposoby na wyczyszczenie złota

Każdy posiadacz złotych kosztowności niejednokrotnie spotkał się z kłopotem w postaci powstającego na nich osadu i plam. Dotyczy to w szczególności złota, które przekazywane jest w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Jeżeli nie chcesz wydawać horrendalnych sum pieniędzy na specjalistyczne środki czystości, a wizyta u jubilera nie jest ci po drodze, zapoznaj się z domowymi sposobami na wyczyszczenie złota.
Jak czyścić złoto

Czyszczenie za pomocą płynu do mycia naczyń

Jeżeli twoje złote pierścionki straciły swój dawny blask, nie przejmuj się. Po wykorzystaniu tego sposobu biżuteria odzyska swoje dawne piękno. W tym przypadku nie musimy martwić się kupnem substancji czyszczących. Wykorzystamy wodę i odrobinę płynu do mycia naczyń, który każdy posiada w swoim asortymencie.

Jak zatem powinniśmy wykorzystać potencjał płynu do mycia naczyń w przypadku czyszczenia złota?

Krok 1
Umieszczamy kilka kropel płynu do mycia naczyń w misce z ciepłą wodą i dokładnie mieszamy. Mimo że wystarczy zwykła woda z kranu, dla uzyskania jeszcze lepszych rezultatów i spotęgowania efektu płynu możemy użyć wody pozbawionej sodu.

Podczas czyszczenia złota za pomocą przygotowanej w ten sposób mikstury musimy pamiętać o tym, aby temperatura nie była zbyt niska lub zbyt wysoka. Jeżeli twoje pierścionki lub naszyjniki posiadają delikatne kamienie szlachetne, nagłe skoki temperatury mogą trwale je uszkodzić, doprowadzając do pęknięć. Nawet w przypadku zbyt zimnej wody możemy mieć kłopoty z dokładnym wyczyszczeniem, ponieważ pod wpływem chłodu brud może się skurczyć, przez co będzie o wiele trudniejszy do usunięcia.

Krok 2
Zanurzamy przygotowaną do czyszczenia biżuterię w roztworze z płynem do mycia naczyń i odstawiamy na 15-30 minut. Gdy zabrudzenia nasiąkną ciepłą wodą wraz z płynem, zaczną się odklejać od powierzchni złota i będziemy mogli w prosty sposób się ich pozbyć.

Krok 3
Po tym czasie pozostaje nam dokładnie wyszorować biżuterię. Powinniśmy zrobić to za pomocą miękkiej szczoteczki, która nie uszkodzi powierzchni złota. Pamiętajmy o tym, że złoto jest bardzo plastyczne i niezwykle łatwo pozostawić na nim zadrapania. Czyszczenie powinna odbywać się powoli. Możemy w tym celu wyposażyć się w specjalną szczoteczkę przeznaczoną do czyszczenia, jednak nie ma konieczności wydawania dodatkowych środków. Odrobina wprawy w dłoniach i szczoteczka do mycia zębów poradzi sobie równie dobrze.

Krok 4
Na koniec wyczyszczoną biżuterię warto ułożyć na czystej powierzchni, która pochłania wilgoć. W tym przypadku świetnie sprawdzą się kawałki ręczników papierowych. Na przygotowanych listkach układamy biżuterię i zostawiamy ją do czasu, aż wyschnie.

Czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi

Bardzo często złota biżuteria posiada dodatki w postaci brylantów, opalu lub korali. Niestety większość z nich jest podatna na uszkodzenia. W dodatku tego rodzaju kamienie szlachetne całkowicie nie nadają się do namaczania w wodzie. Kamienie szlachetne są przytwierdzone do powierzchni ze złota za pośrednictwem kleju. Jeżeli narazimy je na wodną kąpiel, jest wysoce prawdopodobne, że kamień może odkleić się od złota.

W przypadku pierścionków lub naszyjników z dodatkiem kamieni szlachetnych należy użyć metody, która całkowicie pomija zanurzenie w wodzie. Mimo wszystko potrzebna nam będzie mikstura z wody i płynu do mycia naczyń oraz ściereczka, którą można namoczyć wodą. Wystarczyć co jakiś czas maczając w płynie przecierać zabrudzone miejsca. Po dokładnym wyczyszczeniu naszego złota odkładamy je do osuszenia.

Gotowanie złota we wrzątku

W wielu przypadkach używanie wrzątku w celu wyczyszczenia biżuterii może być nie najlepszym pomysłem. Zależy to jednak od struktury naszych kosztowności. Jeżeli poddamy temu procesowi złoto, które nie posiada dodatków w postaci kamieni szlachetnych, możemy bez obaw skorzystać z pomocy wrzątku.

W tym celu należy przygotować naczynie, do którego włożymy biżuterię i zagotować ilość wody wystarczającą na kompletne pokrycie złota. Wrząca woda poluzuje brud i drobinki kurzu, które przykleiły się do biżuterii. Możemy zauważyć, że w górnej części naczynia z wodą zaczynają pojawiać się drobinki brudu. Nie należy się tego obawiać. Czekamy do momentu wystygnięcia wody, po czym wyciągamy złoto i delikatnie polerujemy je jedwabną ściereczką. Na koniec warto ułożyć je na kilku ręcznikach papierowych, na których wyczyszczona biżuteria będzie mogła bezpieczne wyschnąć.

Zobacz także