Blog / Jak czyścić i prać rolety?

Jak czyścić i prać rolety?

Rolety okienne są nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale stanowią też niebanalną dekorację całego wnętrza. Aby, jednak tak było warto je regularnie czyścić. Co zrobić, aby po praniu nie wyglądały gorzej, niż przed czyszczeniem? Jak skutecznie wyczyścić rolety w domu?

Rolety okienne w biurze

Czyszczenie rolet  – jak usunąć delikatne zabrudzenia?

Jeżeli zabrudzenia na naszych roletach nie są duże i wynikają głównie z codziennego użytkowania, możemy wykonać jedynie powierzchowne czyszczenie rolet. W tym celu na początku warto odkurzyć roletę zwykłym odkurzaczem. Przedtem należy jednak sprawdzić, czy końcówka odkurzacza jest czysta, a w razie potrzeby ją umyć. To szczególnie praktyczny sposób na czyszczenie rolet dzień noc, na których często widoczny jest kusz.

Jeżeli na naszej rolecie widoczne są jedynie pojedyncze zabrudzenia, to nie musimy jej odrazu rozmontowywać i przeprowadzać dogłębnego czyszczenia. Wystarczy przygotować odrobinę łagodnego detergentu oraz wilgotną ściereczkę z mikrofibry. Dobrym pomysłem będzie przetestowanie detergentu w niewidocznym miejscu rolety, aby upewnić się czy nie spowoduje on odbarwienia materiału. Poleca się, aby czyścić rolety, gdy za oknem świeci słońce – podczas ładnej pogody łatwiej jest dostrzec wszystkie zabrudzenia, a zamoczona roleta szybciej wyschnie.

Jak prać rolety rzymskie?

Rolety rzymskie swoim wyglądem przypominają tradycyjne zasłony – różnią się jedynie sposobem rozsuwania. Jedne i drugie z powodzeniem możemy prać w pralce. Większość rolet rzymskich zostało skonstruowanych tak, aby łatwo można było je zdemontować, a następnie wyprać. O czym warto pamiętać, gdy planujemy pranie rolet rzymskich?

Program, który wybieramy powinien być przeznaczony do delikatnych tkanin. Koniecznie należy pamiętać, aby nie wirować rolet, co mogłoby doprowadzić do ich zniszczenia. Niemałe znaczenie ma też detergent, który użyjemy do prania rolet. Produkt powinien być dedykowany do rodzaju tkaniny, z którego wykonana jest nasza roleta rzymska. Po wypraniu mokry materiał rozkładamy do wyschnięcia, a następnie delikatnie prasujemy.

Czyszczenie rolet materiałowych

Pranie rolet materiałowych wymaga większej ostrożności, niż czyszczenie rolet rzymskich. Łatwo można je odbarwić, dlatego zabronione jest pranie ich w pralce. Nie zaleca się też prania rolet na mokro ręcznie. Rolety materiałowe nie nadają się do prania chemicznego. Niektóre zabrudzenia możemy usuwać zwykłą gumką do mazania, należy jednak robić to delikatnie, aby nie usunąć specjalnej powłoki.

Co zrobić, jeżeli zabrudzeń nie da się usunąć tradycyjnymi sposobami? Ma to miejsce szczególnie w przypadku rolet, które znajdują się w kuchni – mogą one być pobrudzone tłuszczem lub jedzeniem. Czyszczenie rolet warto wtedy wykonać za pomocą specjalnego detergentu lub octu. Niewielką ilość preparatu dodajemy do wody, w której zwilżamy gąbkę. Przed czyszczeniem rolet można je zdemontować, co ułatwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Specjalne preparaty do czyszczenia rolet w formie pianki nakładamy na plamę, a następnie czekamy kilka minut. Następnie przecieramy roletę wilgotną szmatką.

Zobacz także