Blog / Jak często zmieniać i prać pościel?

Jak często zmieniać i prać pościel?

Mnóstwo osób po bliższym zapoznaniu się z tematem zmiany pościeli, odkrywa, że musi to robić częściej. Sugerowanie się jej wyglądem bywa zawodne. Problemem jest nie tylko to, co widoczne, ale i to, czego nie widać. Czy trzeba prać pościel częściej niż dotychczas? Jakie są zalecenia? I czemu w ogóle zmieniać swoje zwyczaje?
Jak często zmieniać i prać pościel

Dlaczego prać pościel, skoro nie jest brudna?

Z wielką przyjemnością idzie się spać, kiedy pościel jest czysta. Jej świeży, miły zapach wprawia w stan błogości. Ta przyjemność to ważny powód, by nie zaniedbywać zmieniania pościeli, a jest jeszcze ważniejszy. To ochrona zdrowia. Nawet jak jej wygląd jest w porządku, to trzeba wziąć pod uwagę ogólne zalecenia, co ile zmieniać pościel. Leżąc i śpiąc w łóżku, pozostawia się w pościeli martwy naskórek, pot, ślinę, sebum. Wiele osób ma zwyczaj jedzenia przed spaniem. Pościel staje się siedliskiem bakterii, roztoczy i innych alergenów. Spanie w takiej pościeli może powodować problemy skórne, z układem oddechowym i szereg różnych chorób.

Przyzwyczajenia, które trzeba zmienić

Skrajnym przypadkiem jest zmienianie pościeli dwa razy w roku, czyli przed dwoma głównymi świętami. Robi się wtedy większe porządki, a więc i wymienia się pościel na czystą To skrajność, ale zmiana poszwy, poszewek i prześcieradła co dwa, trzy miesiące to już częsty zwyczaj. Wynika to głównie z braku wiedzy, jak często trzeba zmieniać pościel. Nie jest to wynik celowych zaniedbań. Pranie i zmiana pościeli to kłopot, ale kiedy już wiadomo, jak ważne jest, by robić to częściej, to złe nawyki się zmienia.

Praca wiąże się z wysiłkiem, bo trzeba:

  • zdjąć pościel,
  • oblec kołdrę i poduszkę w czystą,
  • uprać brudną pościel,
  • uprasować.

Co ile zmieniać pościel? Zalecenia ogólne

Zalecenia są takie, by zmieniać pościel co dwa tygodnie. Jeśli robi się to rzadziej, to należy zmieniać pościel przynajmniej raz na miesiąc. Taka częstotliwość zmiany i prania pościeli to konieczność dla ochrony zdrowia. Trzeba prać pościel co dwa lub trzy tygodnie także dla poczucia komfortu. To ogólne zalecenia, a ważne są jeszcze indywidualne potrzeby i preferencje. Dla kogoś czas dłuższy niż dwa tygodnie to już za długo. Nie zawsze chodzi tylko o poczucie przyjemności w kontakcie z pościelą.

Kiedy prać pościel częściej niż zalecane?

Są osoby, które więcej się pocą albo chorują na alergię, więc nawet te dwa tygodnie to może być za długo. Podobna sytuacja jest, kiedy w łóżku goszczą czasem kot albo pies. Pościel należy wyprać po chorobie, a jeśli jest dłuższa, to warto zmieniać obleczenia co kilka dni. Dotyczy to chorób o podłożu bakteryjnym oraz skórnych. Modyfikacje ogólnego zalecenia, co ile zmieniać pościel, wynikają także z pory roku i wieku śpiących osób. Dzieciom można zmieniać pościel częściej niż sobie. Ktoś, kto wiele się poci, może latem zmieniać pościel częściej niż zimą. Ogólne zalecenia trzeba korygować, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i zdrowy rozsądek.

Bierze się pod uwagę:

  • ogólne zalecenia,
  • indywidualne preferencje,
  • porę roku,
  • kto korzysta z łóżka (alergicy, osoby chore, dzieci, zwierzęta).

Jak prać pościel, by pozbyć się zagrożeń?

Najlepsza temperatura do prania to 60 stopni Celsjusza. Może być też wyższa. Wysokie temperatury skuteczniej niszczą szkodliwe drobnoustroje. Jeśli producent zaleca niższą temperaturę prania, to trzeba tego przestrzegać. Niekiedy zalecana temperatura to 40 stopni. Alergicy mogą zwracać uwagę przy zakupie, czy można prać pościel w wysokiej temperaturze. Taka jest dla nich korzystniejsza. Upraną pościel trzeba uprasować. Robi się to nie tylko po to, by ładnie wyglądała, ale też ze względów higienicznych. Prasowanie pozwoli uporać się z tym, czego nie zniszczyło pranie.

Gdyby nawet nie było innego powodu niż odczucie komfortu, to warto by było prać pościel często. Zmienia się ją co dwa czy trzy tygodnie z ważniejszych jednak powodów. Głównie chodzi o to, co ile zmieniać pościel, by było to korzystne dla zdrowia. Zmieniając ją adekwatnie do potrzeb i zaleceń unika się reakcji alergicznych i różnych chorób.

Zobacz także