Blog / Jak często i prawidłowo myć włosy?

Jak często i prawidłowo myć włosy?

Prawidłowa higiena i pielęgnacja włosów jest kluczowa dla ich dobrego stanu. Wiele osób nie zastanawia się, jak często myć włosy, aby były zdrowe i mocne. Codzienne mycie mocnym szamponem może przyczyniać się do wielu problemów – przyspieszać przetłuszczanie się włosów, podrażniać skórę głowy i osłabiać cebulki włosowe. Kolejne ważne pytanie brzmi: jak myć włosy, by im nie zaszkodzić? Okazuje się, że technika jest równie ważna, co częstotliwość. Nieważne, w jakim stopniu dbamy o włosy przy pomocy odżywczych maseczek i olejowania. Jeśli nie będziemy wiedzieć, jak prawidłowo myć włosy, sprawimy im więcej szkody niż pożytku i zmniejszymy efektywność pielęgnacji.

Dziecko myje włosy

Jak często myć włosy, żeby były zdrowe?

Częstotliwość mycia włosów powinna być oparta na tym, jak szybko się przetłuszczają. Lekko ulizana grzywka nie musi być powodem do użycia szamponu – za nieświeży wygląd fryzury może odpowiadać na przykład pot czy kurz. W takim wypadku wystarczy przepłukanie włosów samą wodą lub spięcie ich, zanim rzeczywiście będą się nadawały do mycia. Dopiero, gdy wyczuwamy warstwę sebum na włosach i skórze głowy oraz widzimy, że u nasady włosy zbijają się w strąki, jest to pora na porządne oczyszczenie.

Nie istnieje więc jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak często myć włosy – to sprawa indywidualna. U niektórych osób włosy są tłuste już dzień po myciu, u innych dopiero po 2-4 dniach. Nigdy nie powinno się myć włosów szamponem z przyzwyczajenia. Na przykład po wizycie na siłowni, gdy bierzemy prysznic, by zmyć z siebie pot i kurz, raczej myjmy włosy samą wodą, jeśli nie są jeszcze pokryte sebum. Można także umyć włosy lekką odżywką – to wystarczy, by je odświeżyć i uczynić bardziej miękkimi.

Jak odzwyczaić włosy od codziennego mycia?

Czasami włosy przetłuszczają się bardzo szybko – w ciągu dnia od ostatniego mycia. Często jest to spowodowane złymi nawykami. Aby ograniczyć przetłuszczanie włosów i przyzwyczaić je do rzadszego mycia, nie należy dotykać skóry głowy w ciągu dnia. Ponadto kiedy musimy sięgnąć po szampon, na co dzień wybierzmy taki, który jest oparty na łagodnych detergentach. Oznacza to, że w składzie zamiast substancji takich jak Sodium Laureth Sulfate czy Ammonium Lauryl Sulfate znajdziemy na przykład pozycje: Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Isethionate czy Disodium Cocoamphodiacetate. Detergentem jest zazwyczaj druga substancja wymieniona w składzie po wodzie – możemy łatwo sprawdzić w Internecie, czy konkretny związek jest silnym, czy łagodnym detergentem.

Dlaczego stosowanie łagodnych szamponów jest tak ważne? Aby się o tym przekonać, wystarczy zwrócić uwagę na to, jak reagują włosy podczas mycia szamponami alkalicznymi. Silne detergenty w połączeniu z lekko zasadowym pH produktu rozchylają łuski włosa, przez co staje się on bardziej podatny na wysychanie i uszkodzenia. Również skóra głowy cierpi, jeśli regularnie stosujemy mocne szampony. Zbyt agresywne oczyszczanie może spowodować łojotok, który jest reakcją obronną skóry – może ona być podrażniona lub odwodniona przez detergent. Z kolei łagodny szampon nie działa tak wysuszająco, jak wiele popularnych szamponów drogeryjnych. Pozwala skórze zregenerować się i uregulować pracę gruczołów łojowych. Warto jednak wspomnieć, że mocniejsze oczyszczenie włosów może być konieczne raz na 1-2 tygodnie – dzięki temu odzyskamy ich pożądaną objętość.

Technika – jak myć włosy?

Jeśli chodzi o technikę mycia, wiele osób popełnia błędy, które mogą niekorzystnie wpływać na stan skóry głowy i włosów. Jak myć włosy, by dokładnie je oczyścić, lecz im nie zaszkodzić? Przede wszystkim nie nakładajmy szamponu na długość włosów i końcówki. Powinniśmy wmasowywać go wyłącznie w skórę głowy – to na niej osadza się większość łoju, a jedynie część pokrywa nasadę włosów. Ważne, aby nie wylewać szamponu bezpośrednio z butelki na głowę, lecz odmierzyć porcję w rękach i lekko spienić. Dopiero wtedy delikatnie nakładajmy szampon na skórę głowy, wmasowując go okrężnymi ruchami. Można wykonać mycie wstępne niewielką ilością szamponu, spłukać i nałożyć kolejną porcję – dzięki temu szampon lepiej się spieni i dokładniej oczyści włosy.

Co jeszcze warto wiedzieć o myciu włosów?

Skoro już wiemy, jak często myć włosy i jak robić to prawidłowo, przyjrzyjmy się innym popularnym pytaniom. Niektórzy zastanawiają się na przykład, jak myć włosy aby były puszyste. Może w tym pomóc mycie włosów z głową ustawioną do dołu – taka technika oczyszczania i spłukiwania sprawi, że włosy będą odbite od nasady i będą miały większą objętość. Z kolei jeśli nie wiemy, jak myć doczepiane włosy, nie jest to trudne. Wystarczy pamiętać o tym, by były dokładnie rozczesane przed myciem i aby moczyć je letnią wodą. Włosy syntetyczne powinno się myć niezbyt często, w umywalce z chłodną wodą i szamponem.

Nie naśladujmy innych osób, pytając je „co ile myjecie włosy”. Częstotliwość mycia włosów musi być dostosowana do osobistych potrzeb. Można natomiast udoskonalić technikę mycia włosów, aby cieszyć się zdrowymi i mocnymi kosmykami przez wiele lat.

Zobacz także