Blog / Jak ćwiczyć z hula hop? Skuteczne ćwiczenia z hula hop na brzuch

Jak ćwiczyć z hula hop? Skuteczne ćwiczenia z hula hop na brzuch

Ćwiczenia z hula hop to bardzo niedoceniana forma aktywności fizycznej, która pozwala na wymodelowanie pięknej sylwetki. Koło wybierają szczególnie kobiety, którym zależy na idealnej talii. Wielką zaletą hula hop jest to, że można za jego pomocą ćwiczyć niemal wszędzie – zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Dziś podpowiadamy jakie ćwiczenia wybrać, aby uzyskać najlepsze możliwe efekty.

Hula hop

Co daje hula hop? Zalety treningu z obręczą

Ćwiczenia hula hop niosą za sobą bardzo dużo zalet. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dobre efekty można osiągnąć, ćwicząc z obręczą w zaciszu własnego domu. Podstawową zaletą treningu z hula hop jest możliwość uzyskania szczupłej talii. To właśnie z tego powodu kobiety tak często decydują się na trening z tym przyrządem. Wszystko tak naprawdę rozbija się o systematyczność. Regularne kręcenie hula hop pomaga modelować sylwetkę i poprawiać koordynację. Podczas kręcenia obręczą pracują wszystkie mięśnie brzucha, a to znacznie je wzmacnia i ujędrnia.

To nie jedyna zaleta hula hop. Podczas wykonywania różnorodnych ćwiczeń, pracuje wiele partii mięśniowych. Bardzo dużą rolę podczas treningu odgrywają mięśnie ramion, które po czasie ulegają wyszczupleniu. Jeśli zależy nam na atrakcyjnych ramionach, to warto wybierać również ćwiczenia, które angażują do pracy głównie mięśnie rąk. Poza piękną talią i ramionami hula hop, pozytywnie wpływa na wygląd nóg. Kręcenie obręczą angażuje do pracy uda, łydki i biodra. Dzięki temu systematyczny trening pozwala wysmuklić nogi, które zaczną prezentować się zjawiskowo, na czym zależy wielu paniom – szczególnie latem.

Jaką hula hop wybrać?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na rynku mamy dostępnych kilka różnych rodzajów popularnej obręczy do ćwiczeń. Ich wybór jest uzależniony od dotychczasowego doświadczenia i pożądanych efektów. Hula hop, możemy podzielić na trzy rodzaje:

  1. tradycyjny hula hop – z tą obręczą styczność miał prawdopodobnie każdy z nas, przynajmniej raz w życiu na lekcjach wychowania fizycznego. Prosta obręcz, przeznaczona do podstawowych ćwiczeń, którą można kupić już za 10 zł. Idealny przyrząd do ćwiczeń zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
  2. masujący hula hop bez wypustek – podstawowa różnica pomiędzy wersją tradycyjną to waga. Hula Hop masujące, jest cięższe, a dodatkowo składa się z kilku części. Nie ma więc problemu, aby taką obręcz złożyć i zamknąć np. w walizce. Przyrząd ten jest przeznaczony dla osób, które są początkujące, ale zamierzają ćwiczyć regularnie w celu zrzucenia wagi.
  3. masujący hula hop z wypustkami – to rozwiązanie dla osób doświadczonych, które wcześniej miały już styczność z jednym z wyżej wymienionych modeli. Zaletą są wypustki, które podczas kręcenia obręczą masują skórę i prowadzą do zmniejszania się cellulitu.

Jeśli mamy wątpliwości co do zakupu, to warto skonsultować wcześniej wybór z trenerem lub konsultantem sklepowym. Przed wyborem ostatniego modelu, warto wcześniej przynajmniej przez miesiąc, ćwiczyć z tradycyjnym kołem.

Ćwiczenia z hula hop – plan treningowy

Bez odpowiedniego planu treningowego ani rusz, dlatego dla wszystkich chcących poprawić wygląd brzucha, przygotowaliśmy kilka kluczowych ćwiczeń. Warto pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu, ponieważ nawet tak niepozorny trening z obręczą, może być powodem niepotrzebnych kontuzji. Rozgrzać należy całe ciało, kładąc szczególny nacisk na nogi i stopy. Po udanej rozgrzewce można przejść do głównej części treningu.

Ćwiczenie nr 1: przekładanka. Koło łapiemy u dołu obiema rękami, ułożonymi blisko siebie. Następnie uginamy prawą nogę w kolanie i staramy się unieść ją jak najbardziej do góry. Przekładamy prawą ręką hula hop pod uniesionym udem, przekazując je jednocześnie do lewej ręki. W tym samym momencie unosimy lewą nogę i pod lewym udem przekładamy koło. Staramy się wykonać maksymalną ilość powtórzeń przez minutę.

Ćwiczenie nr 2: kręcenie hula hop wokół bioder. To jedno z najpopularniejszych ćwiczeń z użyciem hula hop. Stajemy w lekkim rozkroku, koło umieszczamy na wysokości talii, po czym wprawiamy je w ruch, kręcąc biodrami. Na początku ćwiczenie może sprawiać małe problemy, ponieważ trzeba dobrze wyczuć obręcz. Ruch biodrami nie powinien być zbyt intensywny ani za lekki. Ćwiczymy tak przez 3 minuty. Jeśli koło spadnie, podnosimy je i kontynuujemy.

Ćwiczenie nr 3: Lasso na dwie ręce. W początkowej fazie ćwiczenia przykładamy dwie ręce do siebie, jakbyśmy mieli odmawiać modlitwę, przy czym złączone kciuki kierujemy ku górze. Następnie zawieszamy hula hop na dłoniach i wznosimy ramiona do góry. W takiej pozycji zaczynamy kręcić obręczą nad głową. Ćwiczenie wykonujemy przez 2 minuty.

Tylko systematyczne wykonywanie przedstawionych wyżej ćwiczeń pozwoli uzyskać pożądane rezultaty. Dlatego nie obędzie się bez odpowiedniej motywacji. Zalecamy, aby pierwszego dnia treningów zmierzyć obwód w pasie, a wynik zapisać. Taki pomiar warto wykonywać w określonych odcinkach czasu np. co tydzień. Daje to dobry pogląd na zmiany, jakie zachodzą pod wpływem ćwiczeń z hula hop.

Zobacz także