Blog / Jak ćwiczyć na orbitreku, aby zobaczyć efekty?

Jak ćwiczyć na orbitreku, aby zobaczyć efekty?

Jeżeli poszukujesz sprzętu do ćwiczeń, który zapewni ci świetny trening kardio, poprawi ogólną siłę i napięcie mięśniowe, to właśnie orbitrek powinien zostać twoją ulubioną maszyną. Za pośrednictwem poprawnego treningu na orbitreku zaangażujesz do pracy niemal każdą partię mięśniową, w tym ramiona, łydki, brzuch, uda, mięśnie pośladkowe. W odróżnieniu od biegania orbitrek nie obciąża stawów. Jednak powstaje pytanie dotyczące tego, jak ćwiczyć na orbitreku, aby zobaczyć efekty?Jak ćwiczyć na orbitreku, aby zobaczyć efekty

Wysoka intensywność treningu na orbitreku może zapewnić spalanie nawet w wysokości 9 kalorii na minutę. Nie oznacza to jednak, że możesz po prostu wskoczyć na maszynę i zacząć zbierać darmowe korzyści. W cały proces musisz włożyć sporą ilość pracy, której odzwierciedleniem będzie skupienie się na poprawnej technice aktualnie przeprowadzanego przez nas ćwiczenia. W przeciwieństwie do bieżni, która wymaga od nas jedynie ustawienia nachylenia i prędkości, po czym możemy bezmyślnie na nią wskoczyć i pozwolić, aby nogi wykonały za nas resztę roboty, w przypadku ćwiczeń na orbitreku maszyna wymaga od nas nieustannego zaangażowania, które będzie związane z utrzymaniem tempa. Najlepszym sposobem na utrzymanie koncentracji podczas treningu na orbitreku będzie urozmaicenie codziennego treningu.

Dodawaj interwały w trakcie treningu, aby regularnie wzmacniać swoją kondycję

Trening interwałowy to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie wydolności sercowo-naczyniowej. Jest to zadanie, które możemy śmiało wykonać podczas każdego treningu z udziałem orbitreku. Zasadą treningu interwałowego jest powtarzanie na orbitreku cyklu krótkich skoków o wysokiej prędkości. Pamiętaj o tym, że twoja sprawność fizyczna zależy głównie od tempa regeneracji. Ćwiczenia rotacyjne na orbitreku wykorzystują wiele partii mięśniowych jednocześnie, dlatego też są idealnym rozwiązaniem, które pozwoli przystosować nasz organizm w trakcie treningu do szybkiej i efektywnej regeneracji mięśni.

Możesz opuścić ramiona, aby popracować nad swoim rdzeniem podczas treningu na orbitreku

Dzięki wzmocnieniu mięśni rdzenia brzucha, dolnej części pleców, odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa, możesz wyraźnie poprawić stabilność swojego ciała, wzmocnić postawę i o wiele szybciej wypracować szczuplejszą talię. Wypracowanie tych wszystkich elementów to dobra droga ku temu, aby zażegnać bóle dolnej części pleców. Jeżeli ból tej części ciała nie jest ci znajomy, to jesteś w jeszcze lepszej sytuacji. Wzmacniając rdzeń, uchronisz się przed potencjalnymi niedogodnościami pleców, do których można zaliczyć reumatyzm.

Często myślimy o brzuszkach i deskach, gdy chcemy zadbać o wytrzymałość naszej postawy, jak i samych mięśni podtrzymujących kręgosłup. Okazuje się jednak, że wcale nie musimy schodzić z naszego orbitreka, aby wykonać skuteczny trening wzmacniający brzuch i plecy. Jeżeli chcemy zaangażować nasz odcinek krzyżowy, wystarczy, że podczas intensywnego treningu na orbitreku zaczniemy pracować rękoma. Na początek warto dodać dynamiczne wymachy ramion w naprzemiennym kierunku.

Wykorzystaj kierownicę orbitreka, aby zaangażować górne partie ciała podczas treningu

Trening na orbitreku nigdy się nie znudzi, gdy tylko wiemy, jak odpowiednio dobrać ćwiczenia i pobudzić za ich pomocą swoje chęci do wysiłku. Jeżeli zwykłe pedałowanie na orbitreku zaczyna cię nużyć, złap z całych sił za kierownicę i przestań pedałować przy pomocy nóg. Zacznij zasilać maszynę, wypychając się za pośrednictwem rąk. Zaangażujesz wówczas konkretne partie mięśniowe, którymi są ramiona, klatka i plecy. Pamiętaj jednak, aby utrzymywać swoje ciało w wyprostowanej pozycji. Odpowiednia pozycja jest istotnym elementem treningu, który pozwoli uniknąć nam kontuzji.

Ruch wypychający będzie bardziej obciążał klatkę piersiową, a ruchy, za pomocą których będziemy ciągnęli za kierownicę orbitreka, wpłyną głównie na mięśnie bicepsów i pleców. W celu uzyskania optymalnych rezultatów przeplataj interwały treningowe na orbitreku. Wykonuj kilka serii, ćwicząc dolną partię mięśni, po czym na kilka kolejnych serii zacznij napędzać maszynę przy pomocy rąk.

Regularnie zwiększaj obciążenie, aby spalać coraz większą liczbę kalorii i rozbudowywać swoją wytrzymałość w trakcie treningu.

To naprawdę prosta taktyka. Staraj się co jakiś czas, gdy twój organizm zaadaptuje się do aktualnego obciążenia na orbitreku, przejść na wyższy poziom. Im wyższy opór, tym więcej wysiłku twoje ciało będzie musiało poświęcić, aby kontynuować pedałowanie, co bezpośrednio przełoży się na coraz większą ilość spalanych kalorii w trakcie ćwiczeń.

Zobacz także