Blog / Ile gram ma łyżeczka? A szklanka mąki? Sprawdź popularne przeliczniki miar stosowanych w kuchni

Ile gram ma łyżeczka? A szklanka mąki? Sprawdź popularne przeliczniki miar stosowanych w kuchni

Większość tradycyjnych przepisów, zwłaszcza tych najcenniejszych, wydobywanych z zapomnianej szuflady w babcinym kredensie kusi apetycznymi nazwami składników. Kiedyś, a czasem i dziś w przepisach na potrawy podawane były proporcje i ilości składników w dość niedokładnej formie. Otóż mowa tu o łyżeczkach, łyżkach, szczyptach, szklankach. Z miłą chęcią przygotujesz coś wyjątkowego, ale jak poradzić sobie z niejasnymi objętościami? Dowiedz się, jaka pojemność mają najpopularniejsze naczynia i akcesoria, służące do odmierzania ilości składników oraz jaki jest przelicznik kg na g i odwrotnie. Nic już Cię nie zaskoczy.

Waga

Naczynia i sztućce – objętości podstawowe

Wiadomym jest, że naczynie, naczyniu nierówne. Ile rodzajów szklanek, tyle pojemności. Jest jednak podstawowa wiedza na ten temat. Szklanka, ile to gram? Szklanka standardowa posiada od 200 do 250 ml pojemności, a wiec 200 – 220 g. Szklanki niskie mają mniejszą pojemność od wysokich szklanek, tzw. long drinks, które posiadają w granicach 300 – 330 ml pojemności. Szklanki do whiskey mają pojemność, zbliżoną do tradycyjnych, niskich szklanek. Jeśli chodzi o łyżki, ile gram ma łyżka stołowa, czyli popularna łyżka do zupy? Standardowo określa się, że łyżka stołowa ma 15 g pojemności. Ile gram ma łyżeczka? Mała łyżeczka ma 5 g pojemności. Czasem stosuje się łyżkę średniej wielkości, o pojemności 10 g.

Przelicznik g na kg i inne, niezbędne przełożenia

Problemem przy korzystaniu z przepisów może okazać się konieczność dopasowania jednostek miar. Ile g to uncja? 1 uncja równa jest 28,3495231 g, dla wnikliwych dodajmy, że 1 funt to 453,59237 g. Jeżeli zastanawiasz się nad podstawowym przelicznikiem, powinieneś wiedzieć, że 1 kg to 1000 g oraz jednocześnie 100 dag, gdyż 10 dag to równocześnie 100 g produktu. Z kolei 1 tona to 1000 kg, jednak przy wykonywaniu przepisu kulinarnego ten przelicznik niekoniecznie się przyda. Warto dodać, że 1 łyżeczka to 5 ml, natomiast na łyżce stołowej zmieści się 15 ml płynu. Jeżeli przeliczniki sprawiają Ci kłopot, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań lub zainwestować w wagę kuchenną – nowoczesny sposób na tradycyjne receptury.

Ile łyżeczka ma gram, odpowiemy że standardowo 5 g, tyleż samo ml. Biorąc jednak pod uwagę wagę poszczególnych produktów, pamiętaj o dostosowaniu ich do specyfiki. Korzystając z przelicznika, możesz sprawdzić przy okazji, ile kalorii ma łyżeczka cukru.

Czy każdy produkt waży tyle samo w naczyniu?

Waga do objętości produktów spożywczych ma się różnorodnie, dlatego warto na przepisy spoglądać przez pryzmat swoich doświadczeń i umiejętności. Ile cukru mieści się na łyżeczce? Z raci na to, że cukier jest lekki i sypki, na łyżeczce zmieści się nawet 5 g cukru, 15 g na dużej łyżce oraz analogicznie około 220 w szklance. Ile mąki jest natomiast w łyżce małej? Szacunkowo mieści się około 3g mąki na małej łyżce. Szklanka mąki to z kolei objętość około 160 g sypkiego produktu. Artykuły lekkie i sypkie zajmują więcej powierzchni przy danej wadze niż produkty ciężkie, mokre.

Zobacz także